Zatrucie pokarmowe – niezawodne sposoby

Zatrucie pokarmowe – niezawodne sposoby

Letnie statystyki chorób jednoznacznie wykazują, że zatrucie pokarmowe plasuje się wysoko – już w pierwszej trójce. Niemal każdego z nas dopadła kiedyś ta przykra przypadłość. Sprawdź, w jaki sposób szybko i niezawodnie wyleczyć się z zatrucia pokarmowego. Jak postępować, by nudności, wymioty, ból brzucha oraz biegunka ustąpiły jak najszybciej?

Przyczyny zatrucia pokarmowego

Zatrucie pokarmowe pojawia się na skutek spożycia pokarmu lub wody, które są skażone drobnoustrojami – bakteriami (lub ich toksynami), wirusami, grzybami, czy też środkami chemicznymi.

1. Bakteryjne zatrucie pokarmowe

  • Infekcje – chorobotwórcze bakterie kolonizują komórki nabłonka jelitowego. Najbardziej znane są zakażenia pałeczkami Salmonelli, o które nietrudno zwłaszcza po zjedzeniu lodów, niedogotowanego mięsa oraz surowych jaj.
  • Toksykoinfekcje – powstają, gdy zatrujemy się mieszanką bakterii oraz ich toksyn. 
  • Intoksykacja – przyczyną zatrucia są toksyny wytworzone w pokarmie przez bakterie. Najgroźniejsze, lecz na szczęście coraz rzadziej występujące egzotoksyny, np. toksyny jadu kiełbasianego.

2. Wirusowe zatrucie pokarmowe 

Wywołują najczęściej zapalenie żołądka oraz jelit, co daje objawy w postaci wymiotów oraz biegunki. Ten typ zatrucia występuje często u dzieci.

3. Grzybicze zatrucie pokarmowe 

Następuje, gdy spożywamy żywność zanieczyszczoną toksynami grzybów pleśniowych. Skutkiem tego typu zatrucia jest uszkodzenie narządów miąższowych – głównie wątroby oraz nerek

Nie jedzmy produktów spleśniałych! Jeśli pleśń jest widoczna, chociaż na fragmencie pokarmu, to w trosce o własne zdrowie należy wyrzucić całość. 

Objawy zatrucia pokarmowego

Najczęstsze objawy zatrucia pokarmowego to przede wszystkim:

Dolegliwości te pojawiają się w sposób nagły, może towarzyszyć im także ogólne rozbicie oraz stan podgorączkowy. A nawet gorączka! Chorzy mogą skarżyć się także na objawy odwodnienia organizmu, jak suchość w jamie ustnej, większe pragnienie oraz kołatanie serca.


Może zainteresuję Cię również: 5 sposobów na to, jak pić więcej wody każdego dnia.


Niezawodne sposoby na zatrucie pokarmowe

  • Kluczową kwestią jest pamiętanie o tym, że w trakcie zatrucia pokarmowego należy dużo pić. Nie dopuść do odwodnienia organizmu! Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, można także pić bulion, marchwiankę lub lekko osłodzoną herbatę. Jeśli dolegliwości są mocno nasilone, zalecane jest picie doustnych płynów nawadniających (jak np. Orsalit Drink). Wyklucz jednak na czas infekcji słodkie napoje gazowane, kompoty oraz soki. 
  • Uzupełniaj prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego poprzez przyjmowanie probiotyków (jak np. Sanprobi Super Formula lub Biotyk Complex). Dzięki temu skrócisz czas infekcji i szybciej dojdziesz do formy.
  • Nie powstrzymuj wymiotów! Dzięki nim pozbywasz się sporej części toksyn z organizmu. 
  • Zastosuj odtrutkę. W przypadku ciężkich zatruć im szybciej podasz odtrutkę (a potem sprowokujesz wymioty), tym większa szansa na zmniejszenie oraz opóźnienie wchłaniania się trucizny. Najważniejszą odtrutką w przypadku zatruć pokarmowych jest węgiel leczniczy (jak np. Węgiel Aktywny bądź Carbo Activ). Substancja ta wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, zmniejsza także podrażnienie błon śluzowych. Węgiel jest szczególnie polecany także w przypadku zatruć lekami oraz alkaloidami. 
  • Postaw na lekkostrawną dietę. Podczas zatrucia pokarmowego zalecane są produkty gotowane, jak np. ryż (także w wersji kleiku), marchewka, ziemniaki, pierś z kurczaka, a także suche pieczywo i chrupki kukurydziane. Wykluczone są potrawy ciężkostrawne i smażone, surowe warzywa i owoce, a także słodycze.
  • Jeśli pomimo zatrucia pokarmowego musisz stawić się w pracy, rozważ zastosowanie leków przeciwbiegunkowych lub zapierających (jak np. Stoperan PLUS bądź Smecta). W razie bólu brzucha ulgę mogą przynieść preparaty rozkurczowe (jak np. NO-SPA lub Buscopan).

Jeśli objawy zatrucia pokarmowego po kilku dniach nie ustępują bądź nasilają się – koniecznie udaj się do lekarza. Ich przyczyna może bowiem być bardziej złożona.

Pamiętaj, że zatrucie pokarmowe jest niebezpieczne zwłaszcza w przypadku małych dzieci oraz osób starszych – tutaj wizyta u lekarza jest konieczna, nawet gdy objawy nie są uciążliwe.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.