Tympanometria - wczesne badanie ucha środkowego u dzieci

Tympanometria - wczesne badanie ucha środkowego u dzieci

Tympanometria, inaczej zwana audiometrią impendacyjną, odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i monitorowaniu stanu zdrowia ucha środkowego. Zazwyczaj badanie to przeprowadzane jest u dzieci poniżej piątego roku życia. Może też być stosowane w przypadku noworodków. Badanie może być wykonane na osobach dorosłych, ale standardową praktyką jest przeprowadzenie go wcześnie by ostrzec przed potencjalnymi ubytkami słuchu, aby jak najwcześniej zapewnić dzieciom komfort życia z wadą słuchu.

Na czym polega badanie Tympanometryczne

Audiometria impendacyjna to bezbolesne, nieinwazyjne badanie, które ma na celu pomiar ruchomości błony bębenkowej oraz ciśnienia powietrza w uchu środkowym.

Badanie wykorzystuje zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym, by zmierzyć jak dobrze błona bębenkowa i kosteczki słuchowe reagują na dźwięk.

Tympanometria, po umieszczeniu sondy w kanale słuchowym, wykorzystuje w tym celu negatywne i dodatnie ciśnienie wewnątrzuszne, generowane przez pacjenta. Negatywne ciśnienie wytwarzane jest gdy pacjent zatka nos lub przełknie ślinę, natomiast dodatnie wywoływane jest poprzez głęboki wdech, któremu towarzyszy zamknięcie ust i zatkanie nosa – jak przy nurkowaniu.

Jakie problemy pozwala wykryć badanie Tympanometryczne

Przede wszystkim, audiometria impendacyjna umożliwia dokładne określenie rodzaju i przyczyny niedosłuchu. Dzięki niej dowiemy się, czy wada słuchu oznacza konieczność zakupu aparatu słuchowego, czy wymaga leczenia farmakologicznego. Wady, które pozwala wykryć badanie tympanometryczne, podzielimy na:

Wady wyleczalne:

  • zalegający za błoną bębenkową płyn wywołany infekcją;
  • otoskleroza (chociaż ta ostatecznie wymaga interwencji chirurga);
  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego;
  • przerwanie łańcucha kostek słuchowych (Tu także wymagana będzie operacja);

Wady wymagające zastosowania aparatu słuchowego:

  • porażenie nerwu słuchowego;
  • perforacja błony bębenkowej;
  • dysfunkcja trąbki Eustachiusza.

Jak rozpocząć życie z aparatem słuchowym

Jeśli badanie wskazało, że nasze dziecko powinno rozpocząć przygodę z korzystaniem z aparatu słuchowego, powinniśmy zastanowić się, nad dostępnymi opcjami. Ta nowa sytuacja, może okazać się stresująca dla rodziców, dlatego przedstawiamy podstawowe informacje, mające na celu ułatwić pierwsze kroki.

Aparat słuchowy na NFZ – czy dostępne jest dofinansowanie aparatu słuchowego

Pomocnym w zakupie pierwszego aparatu jest wsparcie finansowe oferowane przez NFZ. Aparat słuchowy NFZ umożliwia dostęp do urządzeń słuchowych na preferencyjnych warunkach. Dofinansowanie NFZ może znacznie obniżyć cenę aparatów słuchowych.

W przypadku osób poniżej 26 roku życia, na aparaty słuchowe możemy uzyskać refundację w wysokości do 3000 zł na każdy z dwóch refundowanych aparatów, jeśli wada słuchu wynosi powyżej 30 db. Refundacja dostępna jest raz na trzy lata.

Wybór pierwszego aparatu słuchowego – na co zwrócić uwagę

Wybierając aparat słuchowy, ważne jest, by poznać dostępne rodzaje aparatów słuchowych, ich funkcje i specyfikacje. Wszystko po to, by zapewnić dziecku łatwy start w korzystaniu z nich.

Obecnie najbardziej popularne aparaty słuchowe w Polsce to douszne aparaty ITE (In The Ear) oraz zauszne aparaty BTE (Behind The Ear). Ich popularność związana jest z ich połączeniem ceny, łatwości użytkowania i wad słuchu, przy których są wykorzystywane. Rozważając zakup pierwszego aparatu, rekomendujemy produkty firm z solidną pozycją na rynku, takich, jak Phonak, Oticon czy Starkey.

Douszne aparaty słuchowe (ITE) takie, jak aparaty wewnątrzuszne czy aparaty wewnątrzkanałowe umieszczane są w przewodzie słuchowym. Najbardziej widocznymi z nich są aparaty umieszczane w małżowinie usznej, stosowane przy dużych ubytkach słuchu, lub w przypadkach, gdy umieszczenie mniejszego modelu wewnątrz ucha nie jest możliwe.

Zauszne aparaty słuchowe (BTE), umieszczane za uchem pacjenta są obecnie najczęściej wybieranymi w Polsce. Dźwięk dostarczany w nich jest zza ucha za pomocą dźwiękowodu łączącego aparat z nasadką znajdującą się wewnątrz ucha. Bardziej zaawansowane wersje tych aparatów są prawie tak dyskretne, jak te umieszczane głęboko w przewodzie słuchowym.

Podsumowanie

Tympanometryczne badanie słuchu jest efektywną i przyjazną dzieciom metodą na wykrycie chorób narządu słuchu oraz trwałych ubytków. W przypadku podejrzeń wad lub chorób nie należy się wahać i jak najwcześniej przystąpić do badania, zwłaszcza że wykonywane jest już od pierwszego miesiąca po narodzinach.

Wykryty u dziecka ubytek słuchu, może być powodem do stresu, ale na szczęście, przy dostępnym dofinansowaniu oraz szerokiej gamie aparatów słuchowych dostępnych na rynku, początek korzystania z nich wcale nie musi być nieprzyjemny. Ważne jest, by spokojnie zapoznać się z dostępnymi modelami i wybrać taki, by zapewnić dziecku wygodne i dyskretne rozwiązanie.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.