Soczewki progresywne, najlepsze do czytania

Soczewki progresywne, najlepsze do czytania

Problemy ze wzrokiem dotyczą coraz większej ilości osób. Lekarze są zdania, że zaburzenia widzenia w ostatnich czasach stały się już chorobą cywilizacyjną. Przyczyn osłabienia wzroku jest wiele. Jednym z głównych czynników mających zły wpływ na kondycję naszych oczu długotrwałe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych. Statystyki są zatrważające: co drugi Polak ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, tymczasem regularne badania u okulisty lub optometrysty wykonuje jedynie co trzecia osoba. Blisko 10 milionów Polaków ma problemy z przeczytaniem SMS-ów czy gazety. Do najczęściej występujących wad wzroku należą krótkowzroczność, prezbiopia i astygmatyzm. Podstawową i najbardziej rozpowszechnioną formą korekcji wzroku są okulary. Popularną metodą minimalizowania problemów z widzeniem są również soczewki kontaktowe. 

Soczewki zamiast okularów

Rośnie liczba osób chcących wymienić tradycyjne okulary na soczewki. Odpowiednio dobrane szkła kontaktowe zapewniają doskonałe widzenie oraz nieograniczoną swobodę każdego dnia. Po taką metodę korekcji sięgają osoby prowadzące aktywny tryb życia. W soczewkach można bez ograniczeń wykonywać wszystkie codzienne czynności: pracować przy komputerze, czytać, prowadzić samochód, uprawiać sport, a w przypadku niektórych wariantów nawet spać. Ogromnym plusem szkieł kontaktowych jest fakt, iż w przeciwieństwie do okularów nie parują one przy zmianie temperatury otoczenia – o czym można przekonać się szczególnie w okresie zimowym. Soczewki są doskonałym rozwiązaniem w przypadku wykonywania niektórych zawodów. Ponieważ nie utrudniają żadnych czynności, często sięgają po nie na przykład sportowcy czy operatorzy maszyn budowlanych. Szkła kontaktowe są idealne w podróży: są łatwo dostępne (można je kupić w salonach optycznych lub sklepach internetowych), nie zajmują dużo miejsca w bagażu i trudniej je zgubić. Soczewki coraz częściej stanowią uzupełnienie tradycyjnych okularów – można je stosować komplementarnie. Więcej informacji na temat soczewek kontaktowych znajduje się na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe

Rodzaje soczewek kontaktowych: soczewki jednoogniskowe i progresywne

Soczewki progresywne

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek. Wybór odpowiedniej metody korekcji nie jest łatwy, dlatego jeśli zamierzamy wymienić okulary na szkła kontaktowe powinniśmy zgłosić się do profesjonalisty. Doborem soczewek kontaktowych zajmują się specjaliści w zakresie kontaktologii: okuliści, optycy i optometryści. 

Soczewki można sklasyfikować według różnych kryteriów, m.in. materiału wykonania (twarde, miękkie), czasu noszenia (jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, roczne), trybu noszenia (dzienne, elastyczne, ciągłe) oraz zastosowania (korekcyjne, lecznicze, kosmetyczne). 

Do wyrównywania wad wzroku używa się soczewek korekcyjnych. Ze względu na zastosowaną technologię produkcji dzielimy je na:

  • soczewki jednoogniskowe – standardowe, tradycyjne szkła kontaktowe o stałej mocy na całej powierzchni; służą do korekcji jednej wady wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu), mogą być też używane do korygowania prezbiopii (starczowzroczności); pod względem budowy wyróżniamy warianty sferyczne oraz asferyczne,
  • soczewki progresywne – to szkła kontaktowe z tzw. płynną ogniskową; posiadają właściwości soczewek dwuogniskowych (poprawa widzenia do dali i do bliży), mają też możliwość korekcji odległości pośrednich; wyglądem przypominają soczewki jednoogniskowe (podział na segmenty o różnych mocach optycznych jest niewidoczny); zostały zaprojektowane z myślą o rozwiązywaniu problemów z akomodacją oka występujących u osób ze starczowzrocznością; jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat soczewek progresywnych, zajrzyj na tę stronę: https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne

Soczewki progresywne – zastosowanie

Soczewki progresywne są zalecane przede wszystkim osobom po 40. roku życia, kiedy to ryzyko wystąpienia kłopotów z widzeniem wzrasta, a układ optyczny oka stopniowo traci swą naturalną zdolność do akomodacji. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów towarzyszących prezbiopii są problemy z wyraźnym czytaniem druku z bliska. W takich przypadkach pomocne bywają soczewki progresywne, które świetnie nadają się do czytania książek, gazet, jadłospisów, e-maili czy SMS-ów. Osoba nosząca takie szkła kontaktowe nie musi dodatkowo używać okularów, ponieważ soczewki progresywne umożliwiają też normalne widzenie przedmiotów znajdujących się w dalszych odległościach.  

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.