Genetyczne wady wzroku - jakie problemy można odziedziczyć?

Genetyczne wady wzroku - jakie problemy można odziedziczyć?

To, czy zachorujemy na daną chorobę, zależy od wielu czynników. Istotny jest nasz styl życia, narażenie na szkodliwe czynniki i unikanie ryzykownych sytuacji. Nie na wszystko mamy jednak wpływ, bowiem jeśli chodzi o stan naszego zdrowia, to dużą rolę odgrywają również geny. Jakie genetyczne wady wzroku można odziedziczyć?

Choroby narządu wzroku – u dzieci i dorosłych

Liczba uwarunkowanych genetycznie chorób oczu jest naprawdę bardzo duża. Obecnie naukowcy potwierdzili już ponad 1200 tego typu schorzeń! Niektóre z nich są bardzo rzadkie, a do tych, które występują częściej, można zaliczyć zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, wrodzone wady tęczówki, zanik nerwów wzrokowych oraz różnorodne nowotwory narządu wzroku.

Genetyczne wady wzroku mogą ujawniać się w różnym wieku. Chorobą, która diagnozowana jest najczęściej bardzo wcześnie (przed 5 rokiem życia), jest siatkówczak – złośliwy, wewnątrzgałkowy nowotwór. Jego rozwój jest inicjowany przez mutację genową i choć jest rzadką chorobą, to warto zdawać sobie sprawę z jego istnienia, ponieważ wczesne rozpoczęcie leczenia znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia. Siatkówczak objawia się leukokorią (tak zwaną „białą źrenicą”), bólem oka, zezem i zaczerwienieniem.

U dorosłych często pojawia się zwyrodnienie plamki. To choroba o podłożu genetycznym, która na ogół ujawnia się w starszym wieku, częściej u kobiet. Dzięki nowoczesnej diagnostyce można wykryć ją stosunkowo wcześnie – zanim zdąży rozwinąć się do zaawansowanego stadium.

Dziedziczenie wad wzroku

Wady wzroku są w dzisiejszym świecie bardzo powszechne: wielu z nas nosi okulary lub soczewki korekcyjne. Dziedziczne wady wzroku można łatwo zauważyć: w wielu rodzinach obserwuje się tendencję do występowania określonego problemu ze wzrokiem. Najczęściej takie wady ujawniają się już u dzieci w wieku szkolnym, choć może do tego dojść również później.

Do dziedzicznych wad wzroku należy krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, który może współistnieć z dwoma poprzednimi. Jeśli wiemy, że mamy predyspozycje do genetycznych wad wzroku, warto zwracać szczególną uwagę na jakość swojego widzenia oraz ewentualne objawy sugerujące rozpoczynający się problem.

Co zrobić, gdy podejrzewamy genetyczną wadę oczu?

Oczy są wyjątkowo wrażliwym narządem, a ich uszkodzenia w znacznym stopniu obniżają komfort życia i wpływają na wiele jego aspektów. Dlatego też, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza specjalisty. Wykonanie niezbędnych badań pozwoli szybko ustalić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie – tak, by powstrzymać dalszy rozwój wady i zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom. Pacjenci z podejrzeniem wady genetycznej są często kierowani również do poradni genetycznych.

Świadomość tego, że mamy genetyczną skłonność do określonych chorób oczu jest przydatna, nawet jeśli dotychczas nie mieliśmy żadnych objawów. Umożliwia odpowiednią modyfikację swojego stylu życia, zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby, a także regularne odbywanie konsultacji i badań lekarskich, by ewentualne zmiany zauważyć jak najszybciej.

Choroby oczu, jak wiele innych schorzeń, mogą być dziedziczone. Genetyczne uwarunkowania przyczyniają się do całego szeregu wad wzroku, chorób oraz nowotworów. Choć zapisane w genach predyspozycje nie oznaczają, że na pewno zachorujemy – to istotnie zwiększają to ryzyko. Warto więc wiedzieć o nim wcześniej, by móc zadbać o stosowną profilaktykę. Więcej o wadach wzroku można przeczytać na stronie https://swiatoka.pl/uslugi/wady-wzroku/.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.