Słuch to jeden z naszych zmysłów. Narząd słuchu, uszy, pozwalają nam słyszeć rozmowy, muzykę, odgłosy dnia codziennego. Dzięki nim jesteśmy w stanie też utrzymać równowagę, bo właśnie tam znajduje się błędnik. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo jest uszkodzić słuch. Nabieramy nawyków, które negatywnie wpływają na narząd słuchu i, co za tym idzie, sam zmysł.
Co szkodzi narządowi słuchu?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że słuchowi łatwo można zaszkodzić. Dowiedzmy się zatem, co może uszkodzić słuch.
1. Hałas
Długotrwałe przebywanie w miejscach natężonego hałasu powoduje uszkodzenie włoskowatych komórek w uchu środkowym. Źródłem wysokiego poziomu hałasu mającego wpływ na narząd słuchu jest m.in. hałas uliczny. Duże natężenie ruchu samochodów wywołuje hałas przekraczający 65 dB.
Szkodliwe może być też słuchanie głośnej muzyki – szczególnie, gdy robimy to za pomocą słuchawek dousznych, często przebywamy w klubach muzycznych, na koncertach. Negatywnie na nasz słuch mogą wpłynąć również dźwięki maszyn przemysłowych, kogutów straży pożarnej, policji czy pogotowia. Jeżeli spędzamy czas w miejscach, gdzie panuje wysoki poziom hałasu, ważne jest, aby ograniczyć do minimum ryzyko utraty słuchu. Korzystajmy w miarę możliwości ze środków ochronnych, np. zamieńmy słuchawki na nauszne, a w miejscach pracy używajmy słuchawek ochronnych.
2. Częste infekcje dróg oddechowych
Zapalenie ucha, szczególnie wysiękowe, może wpłynąć na trwałe uszkodzenie słuchu. Każdą infekcję należy leczyć, bagatelizowanie objawów chorobowych może przyczynić się nawet do ubytku słuchu.
3. Stosowanie niektórych leków ototoksycznych.
Szczególnie narażeni są seniorzy, którzy poddani są bardzo długim kuracjom.
4. Urazy mechaniczne
Uszkodzenie kanału słuchowego przez ciało obce dotyka najczęściej małe dzieci, które próbują wkładać różne przedmioty do uszu. Ale zdarza się też u dorosłych, a winny jest najczęściej patyczek higieniczny.
5. Czop woskowiny
Nagromadzona wydzielina uszna może doprowadzić do zablokowania kanału słuchowego.
6. Patyczki higieniczne
Nie zaleca się długotrwale czyścić uszu patyczkami. Mogą one uszkodzić delikatną błonę bębenkową lub zalegająca wydzielinę wepchnąć w głąb przewodu słuchowego, powodując tym samym jego zakorkowanie. Do czyszczenia uszu używajmy preparatów do tego celu przeznaczonych.
Dbajmy o słuch
Wiemy już, co może uszkodzić słuch. Unikanie tych problemów, czyli profilaktyka i higiena uszu to klucz do zachowania zdrowia i dobrego słuchu na długie lata.
Dbajmy o niego, nie narażajmy słuchu na przeciążenia. Więcej sprawdzonych informacji na temat zdrowia i higieny uszu zasięgnąć można ze strony https://www.fonix.pl/o-sluchu/