W jaki sposób prawidłowo ułożyć dietę na masę dla mężczyzn?

W jaki sposób prawidłowo ułożyć dietę na masę dla mężczyzn?

Dodano: 02-11-2014

dieta masa

Skuteczna dieta na masę w przypadku mężczyzn musi być związana ze ścisłym przestrzeganiem pewnych zasad oraz systematycznym treningiem. W poniższym artykule spróbujemy udzielić odpowiedni na pytanie, z jakimi konkretnie zasadami wiąże się tego rodzaju dieta oraz w jaki sposób podchodzić do jej właściwego komponowania.

Poszczególne zasady diety na masę

Przede wszystkim musisz bezwzględnie pamiętać o złotej zasadzie tego typu diety, głoszącej że należy spożywać każdego dnia stałą liczbę posiłków (5 - 6) o stałych porach oraz w równych odstępach czasowych, dostosowanych właściwie do czasu treningów. Na śniadanie zaleca się przyjmowanie pełnowartościowych produktów węglowodanowych, które następnie będziesz musiał dostarczać organizmowi również w okresie poprzedzającym trening i bezpośrednio po jego ukończeniu (1 g węglowodanów złożonych na kilogram masy ciała). Należy przy tym przestrzegać ważnej reguły, zgodnie z którą w późniejszych porach dnia ilość węglowodanów systematycznie zmniejszamy. Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia powinien być produkt białkowy, przyspieszający proces budowy masy mięśniowej w trakcie snu. Jeżeli chodzi zaś o przyjmowane płyny, to najlepszym rozwiązaniem będzie bez wątpienia picie dużej ilości (3 - 4 litry na dobę) mineralnej wody niegazowanej. W przypadku osób tolerującej laktozę sprawdzi się również picie mleka, zawierającego duże ilości przyswajalnego białka. 

Czego nie wolno jeść? 

Zasady prawidłowej diety na masę wykluczają również z jadłospisu pewne grupy produktów. Należy zatem kategorycznie wyeliminować wszelkie słodycze, chipsy, coca-colę oraz inne słodzone gazowane napoje. Dzięki temu organizm nie będzie obciążany śmieciowym jedzeniem, co znacząco przyspieszy przyrost masy mięśniowej. 

Produkty zalecane w zdrowej i skutecznej diecie na masę

Istnieje jednak cała gama produktów żywieniowych, które będziesz musiał uwzględnić w czasie okresu przybierania na masie mięśniowej. Można do nich zaliczyć poszczególne grupy:

•    węglowodany - jest to najbardziej wartościowe i najlepiej przyswajalne paliwo dla mięśni. W procesie ich spalania organizm używa niewielkie ilości tlenu, co jest zbawienne w trakcie ćwiczeń beztlenowych. Uwzględnij zatem w swojej diecie wszelkie rodzaje pełnoziarnistych kasz i chlebów, brązowy ryż oraz duże ilości brązowego makaronu. 
•    pełnowartościowe białka - bez nich nie zbudujesz masy mięśniowej. Uważaj jednak, aby z tym nie przesadzić, bowiem białko w nadmiernej ilości zamienia się w tkankę tłuszczową. Postaw głównie na chude mięso (drobiowe, wołowinę, mięso ryb), produkty nabiałowe (zwłaszcza jogurty naturalne, kefir, maślankę) oraz ekologiczne jajka. 
•    tłuszcze - najlepiej sprawdzają się w zdrowej diecie na masę tłuszcze w postaci olejów roślinnych. Będziesz więc potrzebował oliwy z oliwek, oleju ryżowego, lnianego lub oliwy z pestek winogron, najlepiej tłoczonych na zimno. 
•    duże ilości owoców i warzyw - warto włączyć je do diety, gdyż wykazują właściwości antyoksydacyjne, wzmacniają odporność, a także dodają witalności. Jedz więc co najmniej 0.5 kg warzyw oraz 0.3 kg owoców w ciągu doby.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.