Wodnisty katar – przyczyny i objawy

Wodnisty katar – przyczyny i objawy

Rzadka wydzielina z nosa powoduje duży dyskomfort – wiele osób zastanawia się, co jest przyczyną tej dokuczliwej dolegliwości. Jak objawia się wodnisty katar i jak skutecznie usunąć nadmiernie produkowaną wydzielinę z górnych dróg oddechowych? Sprawdźmy, co przyniesie nam ulgę.

Przyczyny wodnistego kataru – alergie i infekcje 

Co sprawia, że dochodzi do zbyt intensywnej produkcji wodnistej wydzieliny przez śluzówkę nosa? Częstą przyczyną wodnistego kataru są reakcje alergiczne na pyłki drzew, traw i zbóż. Niejednokrotnie alergenem jest też sierść zwierząt domowych, kurz, roztocza lub grzyby. Mówimy wówczas o tzw. alergicznym nieżycie nosa (inne objawy tej przypadłości omówimy w dalszej części artykułu). 

Jakie są inne czynniki sprawcze? Wodnisty katar może być też symptomem infekcji o podłożu wirusowym np. przeziębienia. Za rozwój tej choroby górnych dróg oddechowych zwykle odpowiadają rynowirusy (w 30-50% przypadków) lub adenowirusy, koronawirusy, wirus RSV. Do zachorowania dochodzi najczęściej drogą kropelkową – wskutek kontaktu z inną, chorą osobą lub styczność z zakażonymi przedmiotami (np. klamką, sztućcami). Wodnisty katar, który wycieka z jednej strony nosa, może świadczyć o złamaniu podstawy czaszki i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowym (tylko w przypadku, gdy dana osoba doznała wcześniej urazu głowy). Warto dodać, że płyn może też wyciekać przez ucho. Pamiętajmy, że płynotok pourazowy to stan zagrażający życiu, który wymaga pilnej pomocy medycznej.

kobieta z katarem

Wodnisty katar i objawy towarzyszące

Alergiczny nieżyt nosa manifestuje się nie tylko wodnistym i przezroczystym katarem, lecz także:

  • świądem skóry nosa, 
  • łzawieniem oczu,
  • zaczerwienieniem spojówek,
  • kichaniem (często napadowym),
  • obrzękiem oczu,
  • zaburzeniami węchu,
  • uczuciem drapania w gardle.

Z kolei katarowi infekcyjnemu spowodowanemu przez wirusy będzie towarzyszyć:

  • ogólne zmęczenie,
  • gorsze samopoczucie,
  • ból i zaczerwienienie gardła,
  • ból głowy,
  • kichanie,
  • dreszcze,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • łzawienie oczu.

Jak walczyć z wodnistym katarem? Skuteczne metody

Jeżeli katar jest reakcją na kontakt chorego z danym alergenem, należy natychmiast przerwać ekspozycję na alergen. W przypadku alergików pomocne będzie też stosowanie nawilżacza powietrza. Ulgę osobom zmagającym się z tym problemem zdrowotnym mogą przynieść również leki przeciwhistaminowe lub sterydowe. Długoterminową terapią jest z kolei tzw. odczulanie (chory dostaje podskórnie indywidualnie dobraną dawkę alergenu, kuracja trwa od 3 do 5 lat). W celu dobrania optymalnej metody leczenia należy skonsultować się z lekarzem alergologiem.

Choroba przeziębieniowa ma charakter samoograniczający (zwykle mija po około 7 dniach). Chcąc pozbyć się jednego z jej objawów, jakim jest wodnisty katar, możemy stosować roztwory soli i wody morskie. Domowe zabiegi inhalacji pozwolą pozbyć się nadmiaru wydzieliny i umożliwią swobodne oddychanie przez nos. Inhalacje można też przeprowadzać w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Pozytywne efekty może przynieść aromaterapia na bazie olejku miętowego, eukaliptusowego, czy sosnowego.

Wodnisty katar, który jest oznaką infekcji wirusowej, możemy złagodzić też, aplikując gotowe preparaty, np. spray ViruProtect STADA, które działają łagodząco i ochronnie. Viruprotect STADA aplikuje się do gardła. Dzięki takim składnikom jak glicerol i trypsynie blokują wnikanie wirusów i skraca czas trwania choroby, dlatego warto sięgnąć po ten środek już przy pierwszych symptomach przeziębienia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom szybko odzyskać drożność w jamie nosowej, a męczący, wodnisty katar będzie jedynie przykrym wspomnieniem. Pamiętajmy, aby nigdy nie ignorować tego objawu, gdyż może on doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań (np. astmy oskrzelowej, zapalenia zatok, zapalenia ucha, trwałe upośledzenie węchu).

lek. Michał Dąbrowski

STADA/PL/399/2021

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.