Wiosna to okres, w którym temperatura na dworze jest coraz wyższa, słońce częściej wychodzi zza chmur, a zachorowalność po zimie zmniejsza się. Nie oznacza to jednak, że nagle można przestać o siebie dbać. Już chwila nieuwagi może doprowadzić do złapania infekcji dróg oddechowych i zatkania zatok. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o zatoki wiosną.
Zapalenie zatok – profilaktyka
Chcąc ustrzec nasze zatoki przed zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, musimy wiedzieć o pewnych rzeczach. Otóż zatoki zbudowane są w taki sposób, że wręcz chronią organizm przed dostaniem się bakterii do jego wnętrza. Jednak w niektórych przypadkach atak wirusów i bakterii jest tak duży, że dochodzi do powstania stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej, która wyścieła zatoki. W wyniku tego procesu ujście zatok jamy nosowej może ulec zatkaniu, a wtedy w zatokach zacznie gromadzić się wydzielina, powodując ucisk, wiążący się z bólem głowy, nasilającym się podczas ruchu. Nagromadzona wydzielina staje się również dobrym środowiskiem do rozwoju wirusów i bakterii oraz dalszego rozwoju zakażenia.
Jak dbać o zatoki na wiosnę?
Choć wiosna uważana jest za porę roku o zmniejszonej częstotliwości zachorowań, pogoda bywa wtedy bardzo zdradliwa i tak naprawdę szybko można złapać infekcję. Pomimo coraz wyższych temperatur, wiosną często jest wietrznie, a więc należy zapewnić głowie odpowiednią ochronę. Nie musi to być wełniana czapka, przegrzanie bowiem również nie jest zdrowe. Można postawić na lekką czapkę z bawełny, chroniącą przed wiatrem czapkę z daszkiem lub kaptur. Należy także pamiętać, aby po myciu włosów zawsze dokładnie je wysuszyć przed wyjściem z domu, nawet gdy wydaje nam się, że jest ciepło.
Pamiętajmy, że zatoki, aby pełnić swoją funkcję, muszą być odpowiednio nawilżone. Im cieplej na dworze, tym powietrze staje się coraz bardziej suche, co może skutkować wysuszeniem błon śluzowych i zwiększeniem podatności na infekcje. Warto więc pomyśleć o systematycznym nawilżaniu zatok za pomocą specjalnych kropli nawilżających lub inhalacji z pary wodnej. Można także zainwestować w nawilżacz powietrza z jonizatorem, który dodatkowo oczyści otoczenie.
Problemy z zatokami mogą być także skutkiem nieodpowiednio leczonej alergii. Osoby uczulone powinny więc zadbać o łagodzenie objawów alergii szczególnie wiosną, kiedy w powietrzu znajduje się największe stężenie pyłków roślin.
Jak radzić sobie z bólem zatok wiosną?
Zatkane zatoki to nieprzyjemna dolegliwość, która może skutecznie pogorszyć samopoczucie i zaburzyć funkcjonowanie. Jeżeli uważamy, iż ból zatok jest wynikiem infekcji, najlepiej sięgnąć po dostępny bez recepty lek na zatoki. W przypadku gdy przyczyną jest alergia, należy zacząć działać jak najszybciej, wybierając środki na złagodzenie objawów alergii, aby uczulenie nie przerodziło się w infekcję.
Profilaktyka zatok wiosną powinna polegać na odpowiednim ubieraniu się, ale także zadbaniu o samo środowisko zatok, a więc nawilżanie ich, gdy jest taka potrzeba oraz wzmacnianiu odporności witaminami i dobrą dietą.