Zaparcia – wstydliwy problem

Choć na tę dolegliwość cierpi wielu Polaków, wciąż uważana jest ona za wstydliwą i pacjenci wstydzą się porozmawiać o swoim problemie z lekarzami. Jakie są najpopularniejsze przyczyny zaparć i jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami?

Statystycznie na zaparcia cierpi co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Przyjmuje się, że jeśli pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami upływa więcej niż 72 h oznacza to, że mamy do czynienia z zaparciami. Do najważniejszych ich przyczyn należą:

Zła dieta

Przede wszystkim uboga w owoce, warzywa i produkty zbożowe gruboziarniste – oznacza to małą ilość błonnika w diecie, który choć nie jest przez nasz organizm trawiony, wykorzystuje on go do sprawnego przesuwania mas kałowych w jelicie, a ponadto zwiększa ich masę i nadaje miękką konsystencję poprzez absorpcję wody. Dieta oparta w dużej mierze na białym pieczywie i tłuszczach zwierzęcych oraz mięsie prowadzi z kolei do zaparć. Przyczyną może być też mała ilość wody w diecie, przez co kamienie kałowe stają się twarde, a ich wypróżnianie może powodować ból, a także brak ruchu.

Zaparcia nawykowe

Druga z kolei najpopularniejsza przyczyna to świadome unikanie wypróżniania, spowodowane pośpiechem lub wstydem. Choć zwykle podaje się je jako główną przyczynę zaparć u dzieci, w takim samym stopniu dotyka ono dorosłych. Jednym z powodów jest nadmierny pośpiech rano i wynikająca z tego obawa przed spóźnieniem się do pracy lub szkoły. Wtedy, choć podczas pionizacji ciała odczuwamy parcie mas kałowych na jelita, ignorujemy to odczucie. Regularne wstrzymywanie kału prowadzi do zaniku porannego uczucia parcia i powstania zaparć nawykowych. Drugi powód zaparć nawykowych to lęk przed wypróżnianiem się poza domem wynikający z braku komfortu lub strachu, że ktoś może wejść do toalety oraz wstyd przed zapachem i odgłosem wypróżniania w toalecie publicznej. Aby uniknąć zaparć nawykowych w tym wypadku, należy tak zorganizować sobie codzienną rutynę, by do wypróżnień dochodziło jeszcze w domu.

Choroby i leki

Przyczyną zaparć mogą być także niektóre choroby, zarówno metaboliczne, endokrynologiczne, układu nerwowego, tkanki łącznej, a nawet chorób psychicznych, jak depresja. Powodem może być też zwężenie światła jelita przez polip, kamień kałowy czy też zwężenie pozapalne.

Ponadto niektóre leki mogą przyczynić się do powstawania zaparć – zarówno niewinne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne, jak i przeciwnadciśnieniowe i inne. Ponadto suplementy żelaza, wapnia i glinu również mogą przyczynić się do powstawania zaparć.

Jak leczyć?

Podstawą odpowiedniego leczenia jest diagnostyka. Jeśli zaparcie pojawiło się nagle, wypróżnianiu towarzyszy ból i krew, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli zaś szukamy przyczyn w domu, musimy przede wszystkim wykluczyć dwa pierwsze czynniki – złą dietę i zaparcia nawykowe.

By skutecznie zapobiegać zaparciom, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową dietę – bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, a także fermentowane produkty mleczne: jogurty, kefiry i maślanki. Posiłki muszą być duże objętościowo, ale niskokaloryczne. Codziennie należy również wypijać minimum 1,5 litra płynów, w tym przede wszystkim wodę i słabe herbatki ziołowe. Kolejnym krokiem jest taka rutyna dnia codziennego, by doprowadzić do porannych wypróżnień w domu, pamiętając o odpowiedniej ilości czasu. Nie należy przesiadywać na toalecie ani nadmiernie przeć – jeśli pomimo uczucia parcia wypróżnienie nie następuje, powinniśmy wstać z toalety i wrócić do niej ponownie, gdy nasze ciało da nam znać. Warto w takim przypadku skorzystać także z herbatek lub delikatnych środków ziołowych, przyjmowanych w porozumieniu z farmeceutą, które pomogą nam uregulować tryb wypróżnień.

 

Współpraca
przygotowanie artykułu wspiera Cefarm24.pl - apteka internetowa, która zdrowo Cię zaskoczy!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.