Zimowy problem - atopowe zapalenie skóry

Zimowy problem - atopowe zapalenie skóry

Dodano: 25-04-2015

do cery trądzikowej trądzik atopia azs

Problemy ze skórą są szczególnie trudne do pokonania i mogą charakteryzować się niestety przykrymi odczuciami. Skóra atopowa, która charakteryzuje się dużą podatnością na podrażnienia powinna w okresie zimowym być dobrze zabezpieczona. 

Atopowe zapalenie skóry to problem, który pojawia się najczęściej u dzieci. W większości przypadków nim dziecko skończy pięć lat będzie już wyrastać z tego problemu. Są jednak sytuacje, gdy z taką chorobą musi radzić sobie również osoba dorosła. Te fragmenty skóry, na których pojawia się zapalenie są szczególnie narażone na pieczenie i swędzenie. Zazwyczaj w tych miejscach skóra jest nadmiernie wysuszona i pojawiają się łuszczenia i pęknięcia. W takich miejscach łatwo pojawia się zakażenie. Pojawiają się w takiej chorobie chwile, gdy nieco ona ustępuje i momenty, gdy jest szczególnie uciążliwa.

Zimowa dieta 

Na zwiększone odczuwanie tego problemu niestety bardzo duży wpływ ma dieta. Jest wiele produktów, szczególnie zimą jedzonych, które wpływają na zwiększenie tego problemu. Wybieramy posiłki z mięsem, które jest mocno przetworzone a co za tym idzie znajduje się tam dużo konserwantów a co za tym idzie jest większe ryzyko przykrych alergii. Dlatego warto zastosować dietę o eliminacyjnym charakterze. Najlepiej usuwać produkty, które mają podejrzane na nas działanie i wybierać coś pewnego. Następnie dopiero wprowadzamy ponownie produkty podejrzane i możemy zauważyć jak będzie reagować skóra. W momencie, gdy pojawi się uczulenie odnajdzie się alergen. 

Ogrzewane pomieszczenia

Zimą dużo czasu spędza się w pomieszczeniach dodatkowo ogrzewanych, gdzie następuje niestety dodatkowe wysuszenie skóry a to będzie prowadzić do jej swędzenia. Gdy zaczniemy ją drapać będziemy dodatkowo ją podrażniać, a za tym będą szły infekcje i rany. W domu praktycznie wszędzie gromadzą się roztocza, które mają wpływa na nasze zmiany skórne i mogą je zwiększać. Dlatego niezależnie od temperatury trzeba stosować wietrzenie mieszkania. Najlepiej zadbać o to, by w ciągu dnia temperatura nie była wyższa niż około 20 stopni natomiast w nocy może to być maks. 18 stopni. Warto odkurzać regularnie wszystkie dywany a podłogi zmywać na mokro. W ten sposób nawilżamy powietrze. Trzeba o to szczególnie dbać, dlatego można stosować dodatkowe nawilżacze powietrza w swoim domu. Najlepiej, by wilgotność była na poziomie około 50%. 

Nieprzewiewne ubrania

Są jednak sytuacje, w których wspomniane działania nie wystarczają, by poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry. Może powodem być używanie nadmiernie obcisłych ubrań. Skóra pod takimi ubraniami nie może normalnie oddychać będzie się pocić i co za tym idzie będą pojawiały się przykre podrażnienia. Dlatego jeśli ma się taki problem najlepiej nosić ubrania, które będą naturalne i nieprzewiewne. Gładka faktura również będzie sprzyjać. Wybierając bieliznę trzeba sięgać po taką, która jest z bawełny, z ubrań usuwajmy metki, które mogą być drażniące. Warto również wiedzieć, że im mniej ciemnych barwników w materiałach tym mniejsze będzie ryzyko, że będą pojawiać się podrażnienia na skórze. Jeśli się spocimy powinniśmy jak najszybciej brać delikatny, chłodny prysznic a następnie używać odpowiedniego dla nas balsamu do ciała. 

Gwałtowne zmiany temperatury

W momencie, gdy mamy problem z atopowym zapaleniem skóry musimy wiedzieć, że nie ma na niej ochronnej warstwy lipidowej. W związku z tym, gdy pojawia się chłód, mróz czy wiatr będzie ona narażona na podrażnienia, pęknięcia i wysuszenie. Dlatego zanim wyjdziemy na dwór powinniśmy przygotować ochronną barierę dla swojej skóry. Najlepiej zastosować półtłusty krem z takimi składnikami jak mocznik czy eurecyna. Warto również regularnie brać kąpiele w temperaturze około 36 stopni. Można do takich kąpieli dodawać krochmal bądź też specjalnie przygotowany kisiel z siemienia. Po przeprowadzaniu takiej kąpieli nie można wycierać się ręcznikiem. Należy jedynie delikatnie osuszyć całą skórę bez pocierania. Jeśli pojawiają się jakieś podrażnienia warto jak najszybciej stosować na nie specjalne olejki pielęgnacyjne.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.