Problemy ze skórą są szczególnie trudne do pokonania i mogą charakteryzować się niestety przykrymi odczuciami. Skóra atopowa, która charakteryzuje się dużą podatnością na podrażnienia, powinna w okresie zimowym być dobrze zabezpieczona.
AZS – objawy
Atopowe zapalenie skóry to problem, który pojawia się najczęściej u dzieci. W większości przypadków nim dziecko skończy pięć lat, może zacząć wyrastać z tego problemu. Są jednak sytuacje, gdy z taką chorobą musi radzić sobie również osoba dorosła. Te fragmenty skóry, na których pojawia się zapalenie, są szczególnie narażone na pieczenie i swędzenie. Zazwyczaj w tych miejscach skóra jest nadmiernie wysuszona i pojawiają się łuszczenia i pęknięcia. W takich miejscach łatwo pojawia się zakażenie. Pojawiają się w takiej chorobie chwile, gdy nieco ona ustępuje i momenty, gdy jest szczególnie uciążliwa.
Zimowa dieta przy AZS
Na zwiększone odczuwanie tego problemu niestety bardzo duży wpływ ma dieta. Jest wiele produktów, szczególnie zimą jedzonych, które wpływają na zwiększenie tego problemu. Wybieramy posiłki z mięsem, które jest mocno przetworzone, z dużą ilością konserwantów, a co za tym idzie – zwiększające ryzyko przykrych alergii. Dlatego warto zastosować dietę o eliminacyjnym charakterze. Najlepiej usuwać produkty, które mają podejrzane na nas działanie i wybierać coś pewnego. Następnie dopiero wprowadzamy ponownie produkty podejrzane i możemy zauważyć, jak będzie reagować skóra. W momencie, gdy pojawi się uczulenie, odnajdzie się alergen.
Dlaczego AZS zaostrza się zimą?
Zimą dużo czasu spędza się w pomieszczeniach dodatkowo ogrzewanych, gdzie następuje niestety dodatkowe wysuszenie skóry, a to będzie prowadzić do jej swędzenia. Gdy zaczniemy ją drapać, będziemy dodatkowo ją podrażniać, a za tym będą szły infekcje i rany. W domu praktycznie wszędzie gromadzą się roztocza, które wpływają na nasze zmiany skórne i mogą je zwiększać. Dlatego niezależnie od temperatury trzeba stosować wietrzenie mieszkania. Najlepiej zadbać o to, by w ciągu dnia temperatura nie była wyższa niż około 20 stopni ,natomiast w nocy może to być maks. 18 stopni. Warto odkurzać regularnie wszystkie dywany a podłogi zmywać na mokro. W ten sposób nawilżamy powietrze. Trzeba o to szczególnie dbać, dlatego można stosować dodatkowe nawilżacze powietrza w swoim domu. Najlepiej, by wilgotność była na poziomie około 50%.
AZS – jak dbać o skórę zimą?
Są jednak sytuacje, w których wspomniane działania nie wystarczają, by poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry. Może powodem być używanie nadmiernie obcisłych ubrań. Skóra pod takimi ubraniami nie może normalnie oddychać będzie się pocić i co za tym idzie, będą pojawiały się przykre podrażnienia. Dlatego jeśli ma się taki problem najlepiej nosić ubrania, które będą naturalne i nieprzewiewne. Gładka faktura również będzie sprzyjać. Wybierając bieliznę, trzeba sięgać po taką, która jest z bawełny, z ubrań usuwajmy metki, które mogą być drażniące. Warto również wiedzieć, że im mniej ciemnych barwników w materiałach tym mniejsze będzie ryzyko, że będą pojawiać się podrażnienia na skórze. Jeśli się spocimy, powinniśmy jak najszybciej brać delikatny, chłodny prysznic, a następnie używać odpowiedniego dla nas balsamu do ciała.
W momencie, gdy mamy problem z atopowym zapaleniem skóry, musimy wiedzieć, że nie ma na niej ochronnej warstwy lipidowej. W związku z tym, gdy pojawia się chłód, mróz czy wiatr będzie ona narażona na podrażnienia, pęknięcia i wysuszenie. Dlatego, zanim wyjdziemy na dwór, powinniśmy przygotować ochronną barierę dla swojej skóry. Najlepiej zastosować półtłusty krem z takimi składnikami jak mocznik czy eurecyna. Warto również regularnie brać kąpiele w temperaturze około 36 stopni. Można do takich kąpieli dodawać krochmal bądź też specjalnie przygotowany kisiel z siemienia. Po przeprowadzaniu takiej kąpieli nie można wycierać się ręcznikiem. Należy jedynie delikatnie osuszyć całą skórę bez pocierania. Jeśli pojawiają się jakieś podrażnienia, warto jak najszybciej stosować na nie specjalne olejki pielęgnacyjne.