Czy ksylitol smakuje jak cukier i czy warto zamieniać?

Czy ksylitol smakuje jak cukier i czy warto zamieniać?

Wiele osób w dzisiejszych czasach szuka czegoś, co zastąpi im biały cukier w codziennej diecie. Wybór coraz częściej pada na ksylitol, a wszystko to przez szereg jego zalet. Warto dowiedzieć się dokładnie, czym jest ten zamiennik, dlaczego warto go spożywać i kto nie powinien tego robić. Przyjrzyjmy się bliżej tej cenionej substancji.

Czym jest ksylitol?

Ksylitol to cukier brzozowy, a przynajmniej jeszcze do niedawna nim był. Dziś pozyskiwany jest nie tylko z kory brzozy, ale również z kukurydzy. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to dużo tańsza opcja, która skusiła producentów. Jest to jednocześnie rozwiązanie, które obniża cenę ksylitolu dla klientów. Niestety, łączą się z tym liczne problemy. Jakie dokładnie?

Ksylitol produkowany naturalnym sposobem jest neutralny dla środowiska, nie zawiera również żadnych modyfikowanych genetycznie substancji. W przypadku kukurydzy sytuacja zmienia się diametralnie. Kolby, z których tworzy się ksylitol, są często modyfikowane genetycznie, co odrzuca wiele osób. Sam sposób produkcji jest też dość szkodliwy dla środowiska. Warto więc wiedzieć, jaki ksylitol mamy przed sobą, zanim przejdziemy do jego zakupu.

Jakie właściwości ma ksylitol?

Jedną z najważniejszych cech, których ksylitol nie dzieli z innymi popularnymi cukrami, takimi jak glukoza, fruktoza czy sacharoza, to fermentacja w układzie pokarmowym. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami, które są zarazem pozytywne, jak i negatywne. O co dokładnie chodzi?

Zaletą ksylitolu jest na pewno to, że nie rozkłada się w jamie ustnej, przez co nie szkodzi zębom, uszkadzając ich szkliwo, jak inne cukry. Do fermentacji dochodzi w tym przypadku dopiero w jelicie grubym, co z kolei łączy się z wieloma problemami natury gastrycznej – mowa tutaj szczególnie o gazach, jak i możliwości wystąpienia rozwolnienia. Warto powoli wprowadzać ksylitol do diety, gdyż w innym wypadku problemy mogą być bardzo dokuczliwe.

Co jeszcze wyróżnia ksylitol? Przede wszystkim niski indeks glikemiczny w porównaniu do innych cukrów. Sprawia to, że nagłe wyrzuty insuliny nie mają miejsca. Jest bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego cukru białego, gdyż przypomina go w smaku, jednak jest mniej kaloryczny. Co ciekawe, znajduje on również zastosowanie w kosmetyce i higienie jamy ustnej, gdyż posiada działanie antybakteryjne. 

Kto nie powinien stosować ksylitolu?

Z racji na dolegliwości gastryczne, które mogą występować po spożyciu ksylitolu, odradzany jest on wszystkim osobom, które mają problemy związane z tymi rejonami. Mowa tutaj w szczególności o osobach, które cierpią na zespół jelita drażliwego. 

Niestety, ksylitol, przez swoją słodkość i niewielką kaloryczność, oszukuje mózg, przez co bardzo często zdarza się, że ludzie uzależniają się od niego. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy powoduje on jednocześnie problemy gastryczne. Niezależnie jednak od tego, uzależnienie samo w sobie może być bardzo szkodliwe i należy je leczyć, jak każdy inny jego rodzaj.

Warto sięgać po ksylitol, jeśli chcemy zastąpić nim cukier i nie mamy co do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy spożywać go w wielkich ilościach, gdyż może być równie szkodliwy, co cukier biały. Warto znać umiar i stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie dużo korzystniejsza dla naszego zdrowia. Więcej informacji o ksylitolu znaleźć można na stronie: https://uczymyjakslodzic.pl/zastepujesz-cukier-ksylitolem-oto-7-faktow-ktore-musisz-znac.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.