Przegląd zalet orzechów nerkowca

Przegląd zalet orzechów nerkowca

Orzechy już od dawna są uważane za szczególnie ważny składnik naszej diecie. Ponieważ jednak mają specyficzną fakturę i trwałość, nie każdy może cieszyć się tak ich smakiem, jak i właściwościami. Na szczęście, nerkowce są stosunkowo miękkie, a ich pogryzienie nie jest wyzwaniem. Na tym nie kończą się zresztą ich właściwości.

Same orzechy nerkowca pochodzą z Ameryki Południowej i charakteryzują się tym, że są nie tylko bardzo smaczne, ale również delikatne i kruche. Ich walory odżywcze mogą przy tym zaimponować nawet tym osobom, które nie podchodzą do orzechów ze szczególnym entuzjazmem.

Orzechy nerkowca – co to takiego?

Jeśli zależy nam na precyzji, powinniśmy mieć świadomość tego, że orzechy nerkowca to nasiona drzewa znanego jako nanercz zachodni. Nerkowce to krewni dobrze nam znanych pistacji, a także mango, w sprzedaży dostępne są przy tym zarówno owoce z odmiany brazylijskiej, jak i te, które uprawiane są w Indiach. Można je dość łatwo odróżnić, odmiana brazylijska charakteryzuje się bowiem nieco większym rozmiarem oraz dość słodkim smakiem. Sama nazwa orzechów również nie jest przypadkowa, gdy bowiem przyjrzymy się im uważnie, z pewnością dojdziemy do wniosku, że skojarzenie z nerką wcale nie jest przypadkowe. Charakterystyczna jest dla nich biała, łuskana powierzchnia, na uwagę zasługują jednak przede wszystkim ich właściwości.

Właściwości orzechów nerkowca

Mówiąc o najbardziej charakterystycznych cechach orzechów nerkowca, wypada zwrócić uwagę na to, że stanowią one bogate źródło tak jedno-, jak i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tu na szczególną uwagę zasługuje kwas gamma-linolenowy, ten bowiem poprawia nie tylko pracę serca, ale i funkcjonowanie układu krążenia. Ogromną rolę mają do spełnienia również obecne w orzechach przeciwutleniacze, te bowiem chroniąc przed rozwojem wielu chorób, są wykorzystywane także w profilaktyce antynowotworowej. Nerkowce są też bogate w białko, witaminy i minerały. Tu warto wspomnieć choćby o witaminach A, E oraz D, a także o wapniu, fosforze, miedzi, potasie, żelazie i sodzie.

Orzechy nerkowca dla zdrowia i urody

Po orzechy nerkowca sięgamy przede wszystkim dlatego, że doceniamy ich nietypowy smak. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny przemawiający do nas argument. Nie możemy przecież ignorować i tego, że zawarte w nich kwasy tłuszczowe regulują poziom cholesterolu we krwi, wspierają układ krążenia, a nawet przeciwstawiają się schorzeniom serca. Cennym składnikiem orzechów nerkowca są też witaminy i minerały stanowiące znakomity sposób na uzupełnienie dziennej dawki wymaganych składników odżywczych. Tu na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość magnezu regulująca napięcie mięśni, składniki mineralne przyczyniają się jednak również do lepszego wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych, stanowią ochronę przed niedokrwistością i wspierają pracę układu immunologicznego.

Mówiąc o zaletach orzechów nerkowca, nie można pominąć przeciwutleniaczy. Są one odpowiedzialne za hamowanie negatywnego działania wolnych rodników, zdrowe komórki naszego ciała nie są więc narażone na uszkodzenie. 

W sprzedaży dostępne jest przynajmniej kilka ich rodzajów, konsumenci mogą mieć więc problem z wyborem tego, który jawi się jako najbardziej atrakcyjny. Najlepiej zatem sięgać po orzechy nieprzetworzone, które nie zostały wzbogacone o dodatkowe przyprawy. Takie są najzdrowsze i mogą być serwowane nie tylko jako przekąska, ale również jako oryginalny dodatek do sałatek i jogurtów.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.