Czy można „uzależnić się” od depresji?

Czy można „uzależnić się” od depresji?

Depresja może powodować uczucie smutku, bezwartościowości i utratę zainteresowania wszystkim wokół. Ten powszechny stan może prowadzić do objawów fizycznych, takich jak problemy ze snem, utrata apetytu i zmęczenie.

Czy depresja uzależnia?

Chociaż wielu uważa, że uzależnienie może wystąpić tylko w przypadku substancji takich jak tytoń lub alkohol, poszczególne zachowania mogą również być uzależniające. Dziś odpowiemy na pytanie, czy to samo tyczy się zachowań depresyjnych.

Tak, przy czym depresja nie uzależnia w taki sam sposób, w jaki uzależniają narkotyki lub alkohol. Używanie takich substancji może uszkodzić lub zastąpić mechanizmy przetrwania mózgu, które pomagają mu zidentyfikować przyjemność lub zbliżające się niebezpieczeństwo.

Według National Institutes of Health, gdy osoba rozwija zaburzenia związane z używaniem substancji, ta przejmuje aspekt mózgu związany z poszukiwaniem przyjemności, co sprawia, że chcesz jej coraz więcej.

Objawy depresji

Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, które dotyka 6,7% dorosłych rocznie i do 16,6% dorosłych w ciągu ich życia.

Objawy depresji mogą się różnić w zależności od osoby i wahać się od łagodnych do ciężkich symptomów:

  • odczuwanie smutku i przygnębienia,

  • poczucie winy lub bezwartościowości,

  • brak zainteresowania czynnościami, które wcześniej Ci się podobały,

  • bezsenność,

  • zbyt duża ilość snu,

  • brak energii,

  • niezamierzony przyrost lub utrata masy ciała,

  • trudności z koncentracją,

  • myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

Aby zdiagnozować depresję, objawy muszą trwać 2 tygodnie lub dłużej i negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie danej osoby.

Odnajdywanie komfortu w depresji

Odnajdywanie komfortu w depresji

Depresja może sprawić, że poczujesz się źle fizycznie i emocjonalnie. Niektórzy ludzie mogą próbować znaleźć sposób na poprawę samopoczucia, szukając pocieszenia z różnych źródeł.

Dla osób żyjących z depresją może to oznaczać próby znalezienia komfortu w znajomych zachowaniach lub uczuciach kojarzących się z odwrotnością depresji.

Leczenie depresji może zająć trochę czasu

Chociaż depresję można leczyć za pośrednictwem leków i terapii, proces ten zajmie trochę czasu.

Leki przeciwdepresyjne mogą zacząć działać od 2 do 4 tygodni i do 2 do 3 miesięcy, zanim odczuje się pełne działanie leku. Znalezienie odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego i jego dawki może wymagać prób i błędów.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może również zająć trochę czasu, ponieważ CBT obejmuje naukę rozpoznawania negatywnego myślenia oraz zmiany myśli i zachowań nakierowanych na bardziej pozytywną reakcję.

W przypadku niektórych osób terapia może pomóc poczuć się lepiej już po kilku tygodniach, ale w przypadku innych może to potrwać dłużej.

Helping Hand

Helping Hand to pierwsza w Polsce aplikacja, która pozwala użytkownikom otrzymać
kompletne i spersonalizowane wsparcie psychologiczne online

Podsumowanie

Nawet najbardziej destrukcyjne rzeczy dla człowieka mogą w pewien sposób wytworzyć w nim komfort jednocześnie będący obawą przed postawieniem kolejnego kroku. Nie znaczy to jednak, że nie należy z nimi walczyć. To samo tyczy się depresji, której w żadnym razie nie należy lekceważyć.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.