Positivum vs Kalms – co wybrać na stres i uspokojenie?

 Positivum vs Kalms – co wybrać na stres i uspokojenie?

Stres, frustracja, problemy z zasypianiem i niespokojny sen. Któż z nas tego nie doświadczył? Nie każdy jednak posiada stalowe nerwy i umiejętność szybkiego rozładowania frustracji. Zdarzają się czasem sytuacje, w których sięgnięcie po produkty apteczne pomaga w uratowaniu kondycji psychicznej oraz utrzymaniu dobrego samopoczucia. Najpopularniejszymi preparatami na stres i uspokojenie, po które sięgają użytkownicy portalu Medsowa.pl, są Positivum oraz Kalms. Weźmy je pod lupę - sprawdźmy, który wybrać i dlaczego!

Spis treści:


1. Stres – przyjaciel czy wróg?

Stres kojarzy nam się najczęściej negatywnie. Postrzegamy go jako stan rozdrażnienia i frustracji towarzyszącej trudnej sytuacji, piętrzącymi się obowiązkami, presją czasu oraz różnego rodzaju problemami. Czy jest to jednak jedyne oblicze stresu? 

Stan jest naturalną reakcją obronną ustroju, wywołaną czynnikami fizycznymi, psychicznymi oraz emocjonalnymi. Czynniki te zwane są stresorami. Poprzez odczuwanie stresu możliwa jest korzystna, szybka mobilizacja i reakcja organizmu na bodziec stresowy, co w warunkach zagrożenia może nierzadko uratować życie. Umiarkowany stres działa mobilizująco, poprawia spostrzegawczość, koncentrację i wydajność mózgu. Rzecz ma się jednak inaczej w przypadku stresu bardzo nasilonego lub przewlekłego, którego długotrwałe działanie może działać destrukcyjnie na zdrowie i równowagę psychofizyczną (1). 

Trzeba również pamiętać o tym, że każdy z nas reaguje na stres inaczej, inny jest też tzw. próg stresu, wyzwalający reakcję stresową. Od tego, jak reagujemy w sytuacjach stresu, zależy nasze zdrowie i samopoczucie. W związku z tym to, co niektóre osoby potraktują z przymrużeniem oka, niekoniecznie będzie błahostką dla innych, mogąc przysporzyć frustracji, zmartwień i nieprzespanych nocy.

2. Niepożądane objawy stresu

Codzienne funkcjonowanie w obliczu stresu nie przychodzi z łatwością. Niepożądane objawy silnego lub przewlekłego napięcia często odbijają się na zdrowiu oraz kondycji, przyczyniając się do wywołania lub nasilenia dolegliwości zdrowotnych (2).

Do najczęstszych objawów stresu zaliczyć możemy:

  • trudności z zasypianiem. Kłopoty z zasypianiem bardzo często sygnalizują zaburzenia równowagi wewnętrznej. Stres wpływa znacząco na pogorszenie jakości i długości snu. Dochodzi do niekorzystnych zmian hormonalnych w organizmie, w wyniku których nie tylko czujemy się nie tylko rozbici i wyczerpani, lecz również stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju choroby,
  • problemy z trawieniem. Działanie stresu na organizm może prowadzić w krótkim czasie do pojawienia się wielu przykrych symptomów ze strony układu pokarmowego. Do najczęstszych należą nudności, biegunka, zaparcia i zgaga,
  • trudności w oddychaniu. Silny stres może wywołać hiperwentylację organizmu. Pojawiający się przymus szybkiego oddychania może doprowadzić do zawrotów głowy i omdlenia w wyniku wydalenia dużej ilości dwutlenku węgla oraz obkurczania naczyń krwionośnych mózgu,
  • wypadanie włosów. Stres nierzadko wiąże się ze wzmożonym wypadaniem włosów oraz łysieniem plackowatym – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet,
  • miażdżycę. Reakcja stresowa wiąże się ze wzrostem poziomu białka C-reaktywnego (CRP) we krwi. Białko to jest markerem reakcji zapalnej. Jego wysoki poziom sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia, w tym powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych,
  • cukrzycę. Zaburzenia hormonalne towarzyszące reakcji stresowej wiążą się ze wzrostem poziomu glukozy we krwi. Mogą upośledzać jej wykorzystanie przez komórki ciała, co predysponuje do rozwoju insulinoodporności oraz cukrzycy typu II,
  • nadmierne pocenie. Wzmożona potliwość pod wpływem stresu wynika z pobudzenia aktywności gruczołów produkujących pot. Zaobserwowanie tego efektu u siebie przysparza dodatkowej dawki stresu i ogromnego zakłopotania, zwłaszcza w miejscu publicznym,
  • zaburzenia miesiączkowania. Stres przyczynia się do zaburzenia aktywności hormonów sterujących cyklem menstruacyjnym. Może prowadzić to do rozregulowania cyklu oraz zahamowania jajeczkowania.

negatywne skutki działania stresu na organizm człowieka

3. Positivum – ziołowe wsparcie wyciszenia

Tabletki Positivum to ziołowy suplement diety, opracowany z myślą o stosowaniu w sytuacjach stresowych. Przyjmowanie tabletek ułatwia uspokojenie organizmu i przywrócenie stanu równowagi wewnętrznej. Po produkt ten można sięgnąć w stanach wzmożonego napięcia nerwowego oraz rozdrażnienia. Przyjmowanie suplementu diety wpływa dobroczynnie na zmniejszenie trudności z zasypianiem, wynikających z działania stresu. 

Formulacja niniejszego produktu oparta została o naturalne składniki roślinne: ziołowe ekstrakty z ziela melisy (Melissa officinalis), szyszek chmielu (Humulus lupulus), a także wyciąg z krokusa uprawnego – szafranu (Crocus sativus). Składniki aktywne preparatu wykazują pozytywny wpływ na wyciszenie, przyczyniając się do zmniejszenia odczuwanego napięcia nerwowego. Stosowanie tabletek wspomaga osiągnięcie odprężenia i poprawy samopoczucia. Ekstrakt z ziela melisy oddziałuje dobroczynnie na pracę układu nerwowego, a w przypadku trudności z zasypianiem, wpływa również na spokojny odpoczynek nocny. Wyciąg z szyszek chmielu sprzyja wyciszeniu się i zmniejszeniu szkodliwych skutków stresu.

Suplement diety przeznaczony jest do przyjmowania przez osoby dorosłe. Zalecanym spożyciem niniejszego preparatu jest 3 razy dziennie po 1 tabletce, popijając porcję produktu odpowiednią ilością wody. Ilości tej nie należy przekraczać.

Kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią powinny skonsultować z lekarzem decyzję o rozpoczęciu przyjmowania niniejszego suplementu diety. Ważną informacją, o której należy pamiętać w trakcie stosowania suplementu diety Positivum jest to, że tabletki te nie powinny być przyjmowane równolegle z innymi produktami o działaniu uspokajającym i nasennym.


Może zainteresuje Cię również: Jakie zaskakujące sygnały świadczą o tym, że jesteś zestresowany?


4. Kalms – uspokojenie i spokojny sen

Tabletki Kalms to roślinny produkt leczniczy, dostępnym bez recepty (OTC). Niniejszy lek wskazany jest do przyjmowania w łagodnych stanach napięcia nerwowego, a w przypadku problemów z zasypianiem lub bezsennością – działa wspomagająco.

Kalms dedykowany jest osobom pragnącym uzyskać uczucie wyciszenia, uspokojenia, przywrócenia spokoju przed planowanym odpoczynkiem nocnym. Przyjmowanie tabletek nie przyczynia się do wystąpienia uczucia otępienia. Po preparat ten mogą sięgnąć osoby prowadzące intensywny tryb życia, doświadczające silnych bodźców stresowych oraz gwałtownie reagujące na stres. Stosowanie tabletek przyczynia się do niwelowania objawów towarzyszących wzmożonemu napięciu i przewlekłemu stresowi. 

Niniejszy preparat jest produktem leczniczym tradycyjnie stosowanym w wymienionych wskazaniach, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Formuła tabletek Kalms zawiera sproszkowane szyszki chmielu (Humulus lupulus), ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) i wyciąg korzenia goryczki żółtej (Gentiana lutea). Składniki te, będące substancjami czynnymi leku, wpływają korzystnie na  funkcje psychologiczne. Ułatwiają zasypianie, wspomagają nocną regenerację organizmu, spokojny i nieprzerwany sen.

Preparat ten przeznaczony jest do przyjmowania przez osoby dorosłe i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Bez konsultacji z lekarzem i jego konkretnego wskazania, tabletki te nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne i kobiety będące w okresie karmienia piersią. 

Cenną informacją dla osóļ chorujących na cukrzycę jest fakt, że Kalms może być stosowany przez diabetyków. 1 tabletka zawiera 248 mg sacharozy, tj. 0,02 wymiennika węglowodanowego (WW). Należy pamiętać, że w okresie stosowania kuracji nie należy się spożywać alkoholu, ani łączyć tabletek z innymi środkami o działaniu uspokajającym i/lub nasennym.

Dawkowanie leku uzależnione jest od celu jego stosowania. O ile lekarz nie zaleci inaczej, w łagodnych objawach napięcia nerwowego stosuje się 3 tabletki 3-4 razy na dobę, a jako preparat ułatwiający spokojne zasypianie, 3 tabletki około pół godziny przed snem. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej leku, tj. 12 tabletek, jeśli wskazaniem są łagodne stany napięcia nerwowego i 3 tabletek w przypadku trudności z zasypianiem.

stres i uspokojenie

5. Positivum vs Kalms

Czy można jednoznacznie porównać te 2 preparaty? Obydwa cieszą się popularnością i zaufaniem osób borykających się z uczuciem stresu, stanami napięcia nerwowego oraz trudnościami związanymi z zasypianiem. Wizualizacja najważniejszych informacji o tabletkach Positivum i Kalms zebrana została w postaci przejrzystej tabeli:

Nazwa Positivum Kalms
Typ produktu suplement diety lek
Postać farmaceutyczna  tabletki
Podmiot odpowiedzialny Aflofarm G.R. Lane Health Products Ltd.
Dla kogo? osoby dorosłe osoby dorosłe i dzieci >12 lat
Cel stosowania wspomaganie niwelowania:
- stanów wzmożonego napięcia nerwowego,
- stresu i rozdrażnienia,
- trudności z zasypianiem
leczenie:
- łagodnych stanów napięcia nerwowego,
- trudności z zasypianiem (wspomagająco),
- bezsenności (wspomagająco)
Substancje czynne/ składniki aktywne - ekstrakt z ziela melisy,
- ekstrakt z szyszek chmielu,
- ekstrakt z krokusa uprawnego
- sproszkowane szyszki chmielu,
- ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego, 
- ekstrakt z korzenia goryczki żółtej
Dawkowanie/ Zalecane dzienne spożycie 3 razy dziennie po 1 tabletce

- łagodne objawy napięcia nerwowego: 3 tabletki 3-4 razy na dobę,
- środek wspomagający sen: 3 tabletki 30 minut przed planowanym snem

Przeciwwskazania - nadwrażliwość na składniki preparatu,
- wiek poniżej 18 lat
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- wiek poniżej 12 lat
Dodatkowe informacje - preparatu nie należy łączyć z innymi środkami o właściwościach uspokajających oraz/bądź nasennych - łączenie tabletek z syntetycznymi lekami uspokajającymi nie jest zalecane,
- lek może być przyjmowany przez diabetyków
Ulotka --- CZYTAJ
Cena od 20,81 (180 tabletek) od 9,85 zł (30 tabletek)

6. Wnioski

Tym, co niewątpliwie łączy te preparaty jest możliwość uzyskania wsparcia dla organizmu dzięki ich przyjmowaniu. Producenci zakładają dobroczynny wpływ swoich produktów na uspokojenie i wyciszenie, złagodzenie napięcia nerwowego, a także na niwelowanie trudności z zasypianiem.

Obydwa preparaty mają formę łatwych do połknięcia tabletek, których formuła bazuje na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego. Ze względu na działanie składników formulacji, produkty te nie powinny być łączone z innymi środkami, które wykazują właściwości uspokajające i/lub nasenne.

Różnic dzielących analizowane preparaty jest sporo.

  • Najważniejszą z różnic jest typ produktu.

Positivum jest suplementem diety. Jego stosowanie ma uzupełniać dietę w optymalnie dobrane składniki aktywne o działaniu wspomagającym niwelowanie napięć nerwowych i rozdrażnienia. “Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Dla zdrowia ważna jest zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.”

Kalms jest lekiem. Przed wprowadzeniem na rynek został poddany badaniom klinicznym, a producent deklaruje działanie lecznicze substancji czynnych przez cały okres ważności produktu. “Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.”

  • Tabletki Positivum i Kalms mogą być stosowane przez osoby dorosłe. Tylko w przypadku tego drugiego produktu dopuszczalne jest podawanie go dzieciom (po ukończeniu 12 lat).
  • Skład i dawkowanie/zalecane spożycie preparatów nie są analogiczne. Konieczne jest indywidualne rozważenie, czy żaden ze składników nie wywołuje nadwrażliwości.
  • Obydwa preparaty są niedrogie. Opakowanie Positivum (180 tabletek) można nabyć już za 20,81 zł, czyli ok. 11 groszy za 1 tabletkę. Zakup opakowania Kalms (30 tabletek) to wydatek rzędu 9,85 zł, czyli ok. 33 grosze za 1 tabletkę.

Nie można jednoznacznie wskazać, który z omawianych produktów jest lepszy, a który gorszy. Szukając preparatu na stres i uspokojenie, skrojonego na miarę swoich potrzeb, warto być świadomym konsumentem/pacjentem. Bardzo dobrym krokiem ku temu jest wnikliwe czytanie ulotek.

Każdorazowo rekomendujemy poprzedzenie wyboru optymalnego preparatu na uspokojenie i stres konsultacją z lekarzem lub farmaceutą.

naturalne metody na stres i uspokojenie

7. Naturalne rozwiązania na stres i uspokojenie

Osoby, które posiadają umiejętność rozładowywania stresu, żyją dłużej i cieszą się lepszą kondycją psychofizyczną. Nie każdy posiada wrodzoną łatwość panowania nad stresem, jednak każdy jest w stanie znaleźć dla siebie metodę pomagającą w uzyskaniu poczucia kontroli nad nim (3). Przede wszystkim uświadom sobie jednak, co Cię stresuje. Zanim podejmiesz jakiekolwiek dzialanie, zastanów się, co w danej chwili wybiło Cię z równowagi. Może to, że jesteś spóźniony na ważne spotkanie lub zgubiłeś klucze…

Łatwe i naturalne rozwiązania na rozładowanie stresu, uspokojenie ciała i umysłu to m.in.:

  • ćwiczenia oddechowe. Spokojny, głęboki oddech to sprawdzony sposób, na wyciszenie gonitwy myśli. Już zaledwie kilka minut poświęconych poprawnemu oddychaniu pozwoli Ci się odstresować oraz zatrzymać narastanie lęku. Dzięki regularnym stosowaniu technik prawidłowego oddychania można osiągnąć lepszą kontrolę ciała i umysłu.
  • spędzanie czasu z bliskimi. Obecność kochających osób u boku jest w życiu bardzo ważna. Świadomość, że jest obok nas ktoś bliski, szybko obniża  poziom odczuwanego stresu. Konstruktywna wymiana myśli pomaga w uspokojeniu się, spojrzeniu na piętrzące się przed nami trudności z innej perspektywy. Jest także pomocna w łatwiejszym znalezieniu rozwiązania problemu. 
  • słuchanie muzyki. Wybierając łagodną, relaksujacą, najlepiej instrumentalną muzykę, możemy wyciszyć się, uspokoić się i odpocząć (4). Wsłuchując się w delikatne dźwieki, już po chwili można zauważyć, że oddech staje się spokojnieszy, a napięcie mięśni ustępuje.
  • zioła na uspokojenie. Napary z melisy, mięty, rumianku czy dziurawca wspomagają uspokojenie się i ukojenie skołatanych nerwów. Wpływają korzystnie na niwelowanie łagodnych stanów napięcia nerwowego, są także pomocne w zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Co ważne, stosowanie ich nie prowadzi do uzależnienia organizmu. 
  • olejki eteryczne. Aromaterapia z wykorzystaniem niektórych olejków eterycznych, jak olejek rozmarynowy, olejek lawendowy, olejek różany czy olejek z drzewa sandałowego pomaga w zrelaksowaniu się i uzyskaniu uczucia odprężania ciała oraz umysłu (5). Szeroki wybór zapachów pozwala na znalezienie dopasowanie olejku do osobistych preferencji. Aromatem olejków można cieszyć aplikując kilka kropli do kominka aromaterapeutycznego bądź dodając je do kąpieli. Olejki eteryczne mogą zostać użyte również do masażu ciała.
  • uśmiech. Udowodnione zostało, że uśmiechanie się spowalnia rozwój reakcji stresowej. Emocje i mimika twarzy są ze sobą powiązane. W pewien sposób jesteśmy w stanie “oszukać” mózg w obliczu niesprzyjającej sytuacji. Dzięki sygnałom do mózgu płynących z mięśni twarzy podczas uśmiechania się możemy wskrzesać i wyzwolić pozytywne emocje.

Naukowcy udowodnili, że osoby potrafiące zarządzać stresem żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i są przede wszystkim szczęśliwsze. Nie bagatelizujmy sygnałów wysyłanych przez organizm, jeśli możemy sobie pomóc. Nie warto czekać, aż stres dokona spustoszenia w naszym życiu. Pokonanie stresu, odzyskanie uczucia spokoju oraz przejęcie kontroli są w zasięgu ręki!


BIBLIOGRAFIA
(1) https://www.webmd.com/balance/stress-management/what-is-stress#1
(2) https://www.webmd.com/balance/guide/all-stressed-out#3-5
(3) https://www.medicalnewstoday.com/articles/323324.php
(4) https://www.healthline.com/health/10-ways-to-relieve-stress#1
(5) https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.