Długotrwałe noszenie słuchawek - jaki może mieć wpływ na słuch?

noszenie słuchawek

Próg bólu ludzkiego ucha to słyszalność dźwięków na poziomie 110–140 dB, a powyżej tej wartości dochodzi do uszkodzenia słuchu. Z kolei dźwięk generowany przez słuchawki to nawet 113 dB. Co więcej, długotrwałe noszenie słuchawek może uszkodzić słuch już przy 50–60 dB. Nie jest to jedyny szkodliwy wpływ słuchawek na uszy. Sprawdź, jak jeszcze głośna muzyka i noszenie słuchawek wpływają na Twój słuch!

Czy słuchawki są szkodliwe dla słuchu?

Hałas jest szkodliwy dla całego organizmu, nie tylko dla słuchu. Powoduje stopniowe obumieranie komórek ślimaka (rzęsatych), które są receptorami sensorycznymi układu słuchowego. Biorą one udział w przekazywaniu fal dźwiękowych do dalszych części ucha. 

Komórki te, pod wpływem wysokiego dźwięku, ulegają uszkodzeniu. Co ważne, nie mają one zdolności do regeneracji. Ludzkie ucho słyszy dźwięki w granicach 16–20000 Hz. Z kolei poziom dźwięku określa się w dB. Przy hałasie powyżej 110 dB wiele osób odczuwa ból, natomiast dźwięk powyżej 140 dB może trwale uszkodzić słuch już po kilku sekundach. Za bezpieczne dźwięki uznaje się te poniżej 80 dB. Warto jednak pamiętać, że np. uliczny gwar generuje głośne dźwięki na poziomie nawet 95 dB. 

Często jednak słuchamy muzyki przez słuchawki, aby stłumić hałas docierający do nas z zewnątrz. Ulubione piosenki działają relaksacyjnie, dlatego nie są określane jako hałas. Czy więc słuchawki są szkodliwe dla słuchu? Tak, ponieważ długotrwałe noszenie słuchawek przyczynia się do stopniowego pogorszenia słuchu.  

Nie tylko bardzo duży hałas uszkadza słuch. Istotny jest także czas ekspozycji na głośny dźwięk. Długotrwałe noszenie słuchawek generuje dźwięk nawet na poziomie 113 dB. Co ważne, jeśli ucho ma kontakt z głośnym dźwiękiem przez kilka godzin, wystarczy zaledwie 50 dB, aby dochodziło do stopniowego pogorszenia słuchu.

Jak jeszcze słuchawki wpływają na słuch?

Poza stopniowym niszczeniem komórek rzęsatych pod wpływem dźwięku, wpływ słuchawek na słuch dotyczy również tkanek ucha zewnętrznego. Słuchawki dokanałowe, jeśli są długotrwale noszone, zaburzają naturalną cyrkulację powietrza w uchu, co stwarza warunki do rozwoju drobnoustrojów. 

Ponadto słuchawki mogą podrażniać delikatne tkanki wyściełające małżowinę uszną i widoczną część zewnętrznego kanału słuchowego. W konsekwencji skóra może stawać się wysuszona, tworzą się mikrourazy i otarcia. 

Wkładanie słuchawek zbyt głęboko do ucha powoduje również wzmożenie reakcji obronnych, przez co woskowina uszna tworzy się w nadmiarze. W ten sposób słuchawki uszkadzają słuch pośrednio, zwiększając ryzyko rozwoju infekcji ucha zewnętrznego lub środkowego.   

Jakie słuchawki są bezpieczne?

Prawdą jest, że nie istnieją bezpieczne słuchawki. Wszystko zależy od tego, jak często ich używamy i jak głośno słuchamy muzyki. Przy rozważnym i przede wszystkim umiarkowanym korzystaniu ze słuchawek możemy cieszyć się ulubioną melodią i jednocześnie chronić słuch. 

Budowa małżowiny usznej nie jest przypadkowa. Jej pofalowany kształt ułatwia wychwytywanie dźwięków z zewnątrz. Ludzkie ucho nie jest więc przyzwyczajone do zbyt bliskiego kontaktu ze źródłem dźwięku. 

Nieco bardziej naturalny sposób odbierania fal dźwiękowych zapewniają słuchawki nauszne. Te wkładane do kanału słuchowego omijają małżowinę, przez co fale akustyczne są wprowadzane bezpośrednio do przewodu słuchowego. Co więcej, na słuchawkach mogą znajdować się zanieczyszczenia i drobnoustroje, a wkładanie ich wprost do kanału słuchowego to droga zbudowana z zaledwie 2-3 cm do poważnej infekcji. 

Noszenie słuchawek, a higiena 

Bardzo ważna dla wszystkich, nie tylko dla osób, które długotrwale noszą słuchawki, jest higiena narządu słuchu. Polega ona na zabezpieczeniu przed nadmierną ekspozycją na hałas, jak również na odpowiednim czyszczeniu i pielęgnacji uszu.  

Wkładanie do ucha jakichkolwiek przedmiotów zwiększa produkcję woskowiny usznej. Decydując się na noszenie słuchawek, pamiętaj, by odpowiednio czyścić uszy: 

  • najlepiej przy użyciu preparatów zmiękczających wydzielinę, 
  • nigdy nie stosować pałeczek, wacików itp.! 
  • nie czyścić ich zbyt często, ponieważ można wywołać efekt odwrotny. 

Regularnie sprawdzaj również stan uszu i reaguj, jeśli zaobserwujesz podrażnienia. Nawet przez mikrourazy z łatwością mogą przedostawać się zarazki. Jeśli po noszeniu słuchawek odczujesz dyskomfort, możesz wypróbować krople do uszu LIX. Podrażnienia, swędzenie i ból spowodowany noszeniem słuchawek to jedno ze wskazań do stosowania tego wyrobu medycznego.  

LIX/08357/05/21

 

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.