Czy osoby z astygmatyzmem mogą nosić soczewki? Jak najbardziej! Z myślą o osobach, u których zdiagnozowano astygmatyzm stworzono soczewki toryczne, które są powszechnie dostępne i produkowane w nowoczesnych technologiach. Ze względu na specyfikę tego produktu, soczewki toryczne są nieco droższe od soczewek sferycznych, jednak obecnie ta różnica jest niewielka. Czym charakteryzują się soczewki toryczne i co trzeba o nich wiedzieć?
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm, czyli niezborność, to bardzo często występująca wada refrakcji, która objawia się widzeniem nieostrego i rozmytego obrazu niezależnie od odległości. Polega na nieprawidłowej budowie oka, charakteryzującej się niekulistym kształtem rogówki lub siatkówki, posiadając dwie różne krzywizny, co prowadzi do rozproszenia światła na siatkówce i widzeniem rozmytego obrazu. Osoby z astygmatyzmem mogą równocześnie cierpieć na krótkowzroczność lub dalekowzroczność, ponieważ te wady wzorku się nie wykluczają. Astygmatyzm może wystąpić w każdym wieku. Pierwsze objawy niezborności często zrzuca się na karb zmęczenia – obraz, który widzi astygmatyzm się rozmywa, więc podczas próby odczytania mruży lub pociera się oczy. Prostym testem na astygmatyzm jest popatrzenie z odległości 35 cm np. na alfabet i odczytanie liter – często „O” myli się z „D” lub „F” z „P”. W Internecie można też znaleźć obrazki przeznaczone do wykonania domowego testu na astygmatyzm z dokładną instrukcją. Jeśli linie, które widzicie się rozmywają, należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą, a można to zrobić zarówno stacjonarnie, jak i z pomocą wirtualnego gabinetu, usługi oferowanej przez Bezokularow.pl.
Soczewki toryczne dla astygmatyków
Nawet niewielki astygmatyzm wymaga korekcji nie tylko ze względu na zdrowie oczu, ale i bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas wieczornej jazdy samochodem. Niezborność korygowane jest okularami korekcyjnymi lub soczewkami torycznymi (https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne), przy czym druga opcja pozwala na uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu. Dzieje się tak, ponieważ soczewka toryczna przylega do oka, co pozwala na korekcję indywidualnych różnic w kształcie oka i prawidłowe skupienie światła na siatkówce. Zwykła soczewka sferyczna, którą nosi osoba z astygmatyzmem, może powodować podrażnienia oka oraz swędzenie, ponieważ ma kulisty kształt. Soczewki toryczne, czyli cylindryczne, mają nieco inną konstrukcję, dzięki czemu niwelują różnice w budowie. Zdecydowanie warto regularnie konsultować się z okulistą lub optometrystą i przeprowadzać badanie narządu wzroku raz na rok lub dwa lata i kontrolować wszelkie nieprawidłowości wzroku.
Rodzaje soczewek torycznych
Soczewki toryczne są równie łatwo dostępne, jak sferyczne. Występują także w takich samych rodzajach, jeśli chodzi o termin ich przydatności do użytku, na rynku można kupić soczewki toryczne jednodniowe, soczewki toryczne miesięczne czy soczewki toryczne dwutygodniowe. Soczewki najnowszej generacji produkowane są z silikonu hydrożelowego i bardzo często posiadają dodatkowe właściwości, np. wyższy poziom nawodnienia (co jest istotnie w przypadku osób zmagających się z oczami wrażliwymi i skłonnymi do wysuszania) czy filtr UV (dające dodatkową ochronę przeciwsłoneczną). Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem powinny zwrócić uwagę na soczewki dedykowane właśnie do tego celu i przez to mniej męczące oczy przed ekranem, zaś miłośnikom sportów wodnych poleca się soczewki jednodniowe, do jednorazowego użytku. Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych należy zawsze pamiętać o zasadach higieny podczas zakładania i zdejmowania soczewek, każdorazowego wymieniania płynu w pojemniczku i wspomaganiem się nawilżającymi kroplami do oczu. Dzięki temu soczewki dłużej pozostaną świeże, a noszenie ich będzie wręcz nieodczuwalne.