A może by tak spróbować laserowej korekcji wzroku… Tylko ile kosztuje taki zabieg?

laserowa korekcja wzroku – oko

Dla krótkowidzów, dalekowidzów i astygmatyków, którzy chcieliby poprawić swój wzrok, istnieją zasadniczo dwie możliwości – doraźna korekcja za pomocą okularów (lub soczewek kontaktowych) albo chirurgiczne usunięcie wady i odzyskanie ostrego widzenia. To drugie rozwiązanie jest możliwe m.in. przy pomocy nowoczesnego, krótkiego zabiegu laserowej korekcji wzroku. Wybiera je dziś coraz więcej pacjentów na całym świecie. Ile kosztuje taka forma leczenia?

Laserowa korekcja wzroku – nowe możliwości

Schemat jest każdego dnia taki sam. Wstajesz rano, świat wydaje się zamazany, kształty niewyraźne, może nawet nieco falujące. Dopiero kiedy sięgasz po leżące na półce okulary i zakładasz je na nos, wszystko wokół staje się ostre. Teraz możesz działać.

A co, gdyby Twoje życie nie musiało być zależne od okularów (ani soczewek kontaktowych)? Po prostu – wstajesz rano, świat od razu jest ostry, kształty wyraźne, nic nie faluje. Brzmi świetnie, prawda? I jest jak najbardziej możliwe – dzięki nowoczesnym metodom chirurgii refrakcyjnej. Zaliczamy do nich:

 • wszczepienie soczewek fakijnych;
 • refrakcyjną wymianę soczewki;
 • laserową korekcję wzroku.

Dziś przyjrzymy się tej ostatniej, która powoli staje się jednym z najpopularniejszych zabiegów okulistycznych na świecie.

O co chodzi w laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku polega na wymodelowaniu przedniej powierzchni rogówki za pomocą wiązki lasera. W ten sposób nadaje się jej nowy kształt, który pozwala na ogniskowanie się promieni światła w „przeznaczonym” do tego miejscu na siatkówce. Być może brzmi to nieco skomplikowanie –prościej mówiąc laser po prostu naprawia rogówkę i usuwa wadę wzroku. W ten sposób można dziś pozbyć się do 6 dioptrii astygmatyzmu, do +6 dioptrii nadwzroczności oraz nawet do -12 dioptrii krótkowzroczności. Zabieg jest przy tym bardzo:

 • krótki – bo trwa raptem 10-15 minut;
 • bezpieczny – powikłania należą do rzadkości i najczęściej mają charakter przemijający;
 • wygodny – można go wykonać ambulatoryjnie, czyli w ramach chirurgii jednego dnia. Po zabiegu nie trzeba pozostawać w klinice – niemal od razu można wrócić do domu.

Z laserowej korekcji wzroku możesz skorzystać m.in. w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które ma swoje oddziały w Krakowie i Warszawie. Oprócz profesjonalnej, troskliwej kadry, klinika oferuje też szeroką gamę zabiegów i bardzo atrakcyjne ceny.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

Najpierw, przed właściwą korekcją, czeka nas panel badań kwalifikacyjnych. To trwające ok. 2-3 h pomiary pozwalające określić parametry oka pacjenta, wykluczyć obecność ewentualnych przeciwskazań i wybrać najlepszą metodę zabiegu (więcej o rodzajach laserowej korekcji wzroku nieco dalej). Koszt takiego badania to 290 zł.

Kwota, jaką zapłacimy za zabieg zależy od wybranej metody. Ceny laserowej korekcji wzroku w Krakowie i Warszawie wahają się w granicach od 4000 do 9600 zł (przy zabiegu na obojgu oczach). Warto przy tym pamiętać, że na stronie regularnie pojawiają się promocje – można wtedy skorzystać z korekcji w jeszcze lepszej cenie .

Leczenie laserem jest lepsze od tradycyjnych okularów nie tylko dlatego, że pozwala uwolnić twarz od oprawek i przywraca pełen komfort codziennego funkcjonowania. To również jednorazowy koszt – inwestycja, która zwraca się latami ostrego widzenia, bez konieczności ciągłego dokupywania nowych szkieł i oprawek (albo soczewek kontaktowych i związanych z nimi akcesoriów).

W cenie zabieg – i nie tylko!

Warto wiedzieć, że cena nie musi obejmować samej tylko korekcji. W Vidium Medica w podanej kwocie otrzymujemy:

 • całą procedurę laserowej korekcji wzroku;
 • wizytę kontrolną po zabiegu;
 • konsultacje i wszystkie potrzebne materiały;
 • 12-miesięczną gwarancję VidiumCare;
 • i oczywiście profesjonalną, troskliwą opiekę!

Osoby przyjezdne z pewnością zainteresują też specjalne, dodatkowe pakiety:

 • Komfort (od 199 do 299 zł) – pokrywający nocleg (ze śniadaniem) dla dwóch osób w trzy- lub czterogwiazdkowym hotelu;
 • Komfort+ (299 zł) – pokrywający nocleg (ze śniadaniem) dla dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu, a także transport na zabieg i odbywającą się na drugi dzień wizytę kontrolną (oraz z powrotem).

Dodatkowe opcje i inne życzenia pacjentów również są brane pod uwagę i pozostają do ustalenia indywidualnego .

Różne metody laserowej korekcji wzroku

Na koniec przyjrzyjmy się różnym rodzajom metod, według których można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku. Wyróżniamy:

Metody powierzchowne – przebiegające z abrazją, czyli usunięciem nabłonka rogówki (który z czasem odrasta). Dzięki temu lekarz uzyskuje dostęp do niżej położonych warstw i może je odpowiednio wymodelować. Metody powierzchowne są szczególnie polecane osobom z cienką rogówką, a także narażonym na urazy oka – np. zawodowo lub z powodu aktywnie uprawianego sportu. Wśród metod tych możemy wyróżnić:

 • EBK – abrazję przeprowadza się w niej za pomocą specjalnego separatora. Koszt zabiegu metodą EBK dla jednego oka wynosi 3450 zł, a dla obojga oczu - 6900 zł.
 • PRK – jedna z pierwszych technik laserowej korekcji wzroku. Do usuwania nabłonka rogówki wykorzystuje m.in. roztwór alkoholu. Cena zabiegu PRK na obojgu oczach to 6400 zł.
 • TransPRK – usprawniona metoda PRK. Jej koszt dla jednego oka to 3800 zł. Za zabieg na obojgu oczach zapłacimy 7600 zł.
 • PTK – metoda polecana osobom z nieprawidłowościami rogówki, np. po urazach, a także w przypadku występujących blizn lub dystrofii. Koszt korekcji wady dla pary oczu to 4000 zł.

Metody głębokie (nazywane też płatkowymi) – w ich przypadku nie wykonuje się abrazji. Zamiast tego lekarz odpreparowuje fragment rogówki (tzw. płatek) i w ten sposób uzyskuje dostęp do jej głębszych warstw. Po zabiegu płatek z czasem naturalnie zarasta. Metody głębokie są jednymi z najchętniej wybieranych przez pacjentów. Pozwalają też na korekcję bardzo dużych wad widzenia. Zaliczamy tu:

 • FemtoLASIK vOptimum – to podstawowa metoda głęboka. Koszt zabiegu na jednym oku to 4000 zł (w przypadku dwóch zapłacimy 8000 zł).
 • FemtoLASIK vDesign – to bardziej spersonalizowany wariant, polecany też osobom z niestandardowymi parametrami oka (np. nietypowym kształtem rogówki). Jego cena to 4800 zł za jedno oko i 9600 zł za parę.

Metodę ReLEx® SMILE – czyli nowoczesną metodę trzeciej generacji, wykorzystywaną do usuwania krótkowzroczności i astygmatyzmu. Charakteryzuje ją minimalna inwazyjność i krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu. Cena to 4800 zł za jedno oko (w przypadku dwóch jej koszt to 9600 zł).

Podane kwoty nie uwzględniają często pojawiających się promocji, dlatego warto mieć na nie oko. Co istotne, opłata występuje też w systemie ratalnym – ustalić możemy nawet do 50 dogodnych dla siebie rat za zabieg.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.