Recepta w formie elektronicznej od początku 2020 roku zastąpiła ręcznie wypisywaną tradycyjną receptę. Recepty online to standardowy i wygodny sposób przepisywania leków podczas coraz powszechniejszych wizyt lekarskich online.
E-recepta to odpowiedź na postęp cywilizacyjny i na cyfryzację także w dziedzinie usług medycznych. To także usprawnienie pewnych procesów, a co najważniejsze – wyjście naprzeciw potrzebom pacjentów. Dziś, by mieć przepisane leki, nie zawsze jest potrzebna konsultacja lekarska w trybie stacjonarnym. Receptę na potrzebne leki możemy także otrzymać drogą elektroniczną. A to niewątpliwie jest pomocne w bardzo wielu sytuacjach. Takie udogodnienia są możliwe dzięki temu, że konkretny lek możemy wykupić właśnie na e-receptę. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu i wiedzieć, kiedy można skorzystać z e-recepty wystawionej online.
Co charakteryzuje e-receptę – zalety
Recepta elektroniczna wystawiana w gabinecie lekarskim może być przesłana w gabinecie lekarskim na:
- adres e-mail pacjenta – w formie PDF-a;
- SMS-em na telefon pacjenta – zostaje przesłany czterocyfrowy kod recepty;
- recepta zostaje również zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta.
Oczywiście podczas wizyty stacjonarnej u lekarza pacjent e-receptę może otrzymać również w formie wydruku. Nie jest ona jednak nadal wypisywana ręcznie przez lekarza, co pozwala uniknąć wielu błędów podczas przepisywania leków, a także problemów z odczytaniem recepty przez farmaceutę w aptece. E-receptę trudno jest też zgubić. Nawet jeśli otrzymamy ją w formie wydruku i niechcący ją zniszczymy lub zgubimy, a mamy Internetowe Konto Pacjenta, to właśnie tam znajdziemy jej kopię. Inaczej niż tradycyjna recepta, e-recepta nie musi być wykupiona w całości w jednej aptece. Poszczególne medykamenty można wykupywać w różnych aptekach. Co istotne elektroniczną receptę można zrealizować w każdej aptece.
Recepta online a e-recepta
Recepta online to nadal e-recepta, z tą różnicą, że wystawiona nie podczas stacjonarnej konsultacji medycznej, ale podczas wizyty odbywającej się za pośrednictwem internetu czy po tym jak lekarz przeprowadzi z pacjentem konsultację telefoniczną. Oczywiście taką receptę również można wykupić w dowolnej aptece. Wizyty online z powodu wygody dla pacjenta są coraz bardziej popularne. Istotne jest także to, że w imieniu chorego e-receptę mogą zrealizować także inne osoby. Wystarczy, że będą one znać kod recepty elektronicznej, a także numer PESEL osoby, dla której dane leki były przepisane.
Recepta online – jak ją zdobyć
Jak już wcześniej wspomniano, otrzymać receptę elektroniczną online można po wizycie lekarskiej online. Jak zapisać się na taką wizytę? Przede wszystkim należy wybrać na odpowiedniej stronie internetowej rodzaj usługi medycznej, która nas interesuje i specjalistę w danej dziedzinie medycyny. Kolejny krok to wypełnienie formularza medycznego, który pozwoli zapoznać się lekarzowi z historią choroby. Na tym etapie można też dołączyć wyniki dotychczasowych badań. Następnie należy opłacić konsultację. Po tym czasie trzeba poczekać na kontakt z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i przepisze nam stosowne leki czy też zwolnienie lekarskie. Po takiej wizycie lekarz wysyła pacjentowi kod recepty. Tego typu konsultacja lekarska może się odbyć, gdy dla wystawienia diagnozy nie jest potrzebne badanie kontaktowe pacjenta, nie jest więc potrzebna wizyta w gabinecie lekarskim.
Konsultacja lekarska online to wiele zalet:
- możliwość odbycia wizyty bez wychodzenia z domu;
- większa dostępność terminów niż w przypadku wizyt stacjonarnych;
- brak kontaktu z innymi chorymi;
- dyskrecja i większy komfort dla pacjenta.
Istotne jest również to, że konsultacja lekarska online to rozwiązanie bezpieczne. Warto mieć świadomość, że „po drugiej stronie słuchawki“ jest lekarz specjalista, który dołoży wszelkich starań, by jak najlepiej zająć się naszym zdrowiem. W razie wątpliwości czy niejasności lekarz może też skierować pacjenta na dodatkowe badania.
Recepty online – kiedy mogą być wystawione
E-recepty online mogą być wystawione przez lekarzy wielu specjalizacji. Konsultacja lekarska tego typu może być przeprowadzona nie tylko przez lekarza internistę czy lekarza pierwszego kontaktu. Wystawić e-receptę po wizycie online mogą też między innymi: lekarze dentyści, neurolodzy, dermatolodzy, ginekolodzy, kardiolodzy, psychiatrzy itp. Wizyta online jest polecana nie tylko w przypadku nagłych infekcji, ale także różnego rodzaju chorób przewlekłych. Wtedy to – gdy przedstawimy medykowi historię choroby – lekarz będzie mógł nam wystawić receptę online lub przedłużyć receptę na leki, które musimy brać ciągle. E-recepty wystawiane drogą elektroniczną to również ratunek w momencie, gdy skończą się tabletki antykoncepcyjne, a te, jak wiadomo, wymagają regularnego dawkowania. Wystawieniem e-recepty online są także zainteresowane pacjentki, którym zależy na tak zwanej antykoncepcji awaryjnej, czyli „pigułce dzień po“. W tym przypadku czas odrywa kluczową rolę, dlatego wizyta lekarska online jest najlepszym rozwiązaniem.
E-recepta online to prosty i komfortowy sposób na zdobycie potrzebnych nam leków niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Taka możliwość jest pomocna nie tylko podczas wyjazdów, ale również na co dzień – niekoniecznie w nagłych przypadkach.
Materiał zewnętrzny