Natłok pracy i codziennych obowiązków sprawia, że często zapominamy o wygospodarowaniu kilku chwil tylko dla siebie. Jak potwierdzają badania, przemęczenie organizmu może powodować stres, wybuchy emocjonalne, depresję i ogólne pogorszenie zdrowia. Poznaj 8 zasad szczęśliwego życia, inspirowanych tradycyjną medycyną tybetańską i sprawdź, w jaki sposób możesz zmieniać swoje życie na lepsze – każdego dnia.
Spis treści:
Założenia tradycyjnej medycyny tybetańskiej
Tradycyjna medycyna tybetańska – leczenie i profilaktyka
8 zasad szczęśliwego życia inspirowane medycyną tybetańską
Założenia tradycyjnej medycyny tybetańskiej
Zdrowie jest dobrostanem fizycznym, psychicznym oraz społecznym. Ciało, umysł i dusza powinny zatem być starannie i troskliwie pielęgnowane – tak jak ogród. Tylko wtedy można cieszyć się pięknem i obfitością.
Myśl ta znajduje odzwierciedlenie w założeniach tradycyjnej medycynie tybetańskiej (TNT), której fundamentem jest związek między człowiekiem a naturą. Tradycyjna medycyna tybetańska, inaczej Sowa Rigpa (nauka uzdrawiania, odżywianie świadomości), czerpie z uważnego obserwowania przyrody.
Fizyczna i psychiczna struktura człowieka może być porównana do natury i fizjologii np. drzewa:
- mózg jest jak korzenie,
- ciało jest jak pień,
- tkanki są jak gałęzie i liście,
- uczynki są jak owoce.
Sowa Rigpa patrzy na człowieka holistycznie, jako całość. Utrzymanie dobrego zdrowia wymaga dostarczenia odpowiednich składników odżywczych oraz zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Tylko wtedy człowiek, tak jak drzewo, jest w stanie wzrastać i dawać dobre owoce. Tybetański lekarz jest jak ogrodnik, który posiada ogrom wiedzy, dzięki której może skutecznie leczyć i efektywnie zapobiegać chorobom w każdej części organizmu (drzewa).
Tradycyjna medycyna tybetańska – leczenie i profilaktyka
Leczenie w medycynie tybetańskiej opiera się przede wszystkim na ziołolecznictwie (fitoterapii) oraz terapii zewnętrznej, w postaci akupunktury, masaży, stawiania baniek oraz mantr leczniczych. Intencją tybetańskiego lekarza jest leczyć wszystkich, nie pozostawiając nikogo bez fachowej pomocy.
Tybetańskie mieszanki ziołowe cieszą się rosnącą popularnością, zyskując coraz większe grono zwolenników na całym świecie. Stały się również obiektem zainteresowania środowiska medycznego. Efektem tego są innowacyjne tybetańskie receptury, jak np. PADMA, łączące tradycyjną mądrość z wysoką jakością, potwierdzoną nowoczesnymi badaniami (1), (2), (3).
Naturalne tybetańskie mieszanki ziołowe wykazują holistyczny wpływ na organizm człowieka, wspomagając układ odpornościowy, mechanizmy kontroli oraz samoregulację ustroju.
Medycyna tybetańska kładzie ogromny nacisk na profilaktykę, czyli zapobieganie chorobom. Utrzymanie zdrowia fizycznego, psychicznego i energetycznego dzięki Sowa Rigpa jest potwierdzone znakomitymi rezultatami, uzyskiwanymi na przestrzeni wieków.
Profilaktyka opiera się przede wszystkim na stosowaniu prostych zasad, związanych ze zdrowym stylem życia oraz właściwym odżywianiem ciała i ducha. Życie w dobrym zdrowiu, w zgodzie ze sobą i z naturą pomaga nam uzyskać poczucie pełnej równowagi.
8 zasad szczęśliwego życia inspirowane medycyną tybetańską
W życiu przestrzegamy wielu zasad – często lekceważąc te, które mogą najbardziej pomóc nam samym. Poczucie szczęścia jest efektem codziennej pracy. Przedstawiamy zatem 8 zasad szczęśliwego życia inspirowanych medycyną tybetańską, dzięki którym twoja droga do szczęścia może stać się o wiele łatwiejsza.
Rytuał poranny dawka energii
Wstawanie rano o pół godziny wcześniej niż zazwyczaj pozwala rozpocząć dzień dużo spokojniej. Aby ułatwić sobie start w nowy dzień, wypij co najmniej 1 szklankę ciepłej, przegotowanej wody. Wykonaj także krótkie ćwiczenia oddechowe – minimum 3 pogłębione oddechy.
Działania te sprawią, że już od rana będzie towarzyszyć ci pozytywna energia, akceptacja oraz poczucie wdzięczności.
2. Odżywianie – jestem tym, co jem
Kluczem do utrzymania stanu równowagi oraz ciepła wewnętrznego organizmu jest świadome odżywianie. Znane wszystkim hasło: „jesteś tym, co jesz” nie jest w tym przypadku oklepanym frazesem. Rodzaj i właściwości spożywanych produktów mają ogromny wpływ na to, jak wyglądasz i jak się czujesz. Spożywanie regularnych, ciepłych potraw, obfitujących w dużą ilość sezonowych warzyw, pomoże Ci utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Zwłaszcza jeśli zadbasz również o niespieszne spożywanie posiłków i przyjemną atmosferę w czasie jedzenia.
3. Woda jako napój życia
Ciało dorosłego człowieka składa się w 60-70% z wody. Woda jest głównym składnikiem każdej żywej komórki. Umożliwia sprawny przebieg wszystkich procesów wewnętrznych, zapewniając stan równowagi. O tę równowagę warto dbać na co dzień, nawadniając organizm. Pragnąc utrzymać dobre zdrowie, warto zadbać o picie dużych ilości ciepłej wody.
Oczyszczanie organizmu z toksyn, zachowanie sprawnego metabolizmu i pięknej sylwetki można wspomóc poprzez picie ziołowych naparów, naturalnych herbat i soków. Porcja wieczornego, ciepłego i pożywnego bulionu wpłynie dobroczynnie na odżywienie ciała i uspokojenie umysłu, ułatwiając regenerację w czasie snu. Warto pamiętać, że picie kawy naturalnej (ziarnistej) powinno być rytuałem praktykowanym nie później, niż do godz. 14.00.
4. Aktywność ruchowa i dotlenienie
Aktywny tryb życia jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niezliczona ilość możliwości sprawia, że każdy – i to bez wymówek – znajdzie dogodną formę aktywności dla siebie. Regularna aktywność fizyczna wpływa wielokierunkowo na organizm, pomagając zachować zdrowie, dobrą kondycję, a także równowagę emocjonalną. Dobrze, jeśli w tym czasie zadbasz o odpowiednie dotlenienie ciała, co dodatkowo zwiększy wydolność organizmu.
5. Medytacja – raj dla duszy i mózgu
Medytacja to technika relaksacyjna, pozwalająca na oczyszczenie umysłu. Codzienna, nawet krótka chwila medytacji pozwala osiągnąć wymierny efekt prozdrowotny. Ułatwia koncentrację, niweluje stres, pomaga osiągnąć poczucie harmonii. Każdy z nas może spróbować medytacji i czerpać z niej korzyści.
6. Świat i ludzie
Uważność, troska, otwarte serce na potrzeby innych i otaczającego nas świata – wszystkie te aspekty przyczyniają się do współodczuwania. Dają ogromną satysfakcję i pozwalają czerpać pozytywną energię z wzajemnych interakcji.
7. Dla ciała i ducha
Zadbaj o codzienną chwilę wytchnienia i odprężające rytuały. Może być to na przykład kąpiel czy prysznic. Zabiegi te, dzięki uzdrawiającemu działaniu wody, pozwolą ci przy okazji zmyć z siebie nagromadzone w ciągu dnia troski i problemy, a także „naładować baterie” świeżą energią.
8. Natura
Zatrzymaj się na chwilę. Przyjrzyj się naturze – otaczającym cię roślinom i zwierzętom. Tutaj wszystko ma swój czas. Zachwyć się przyrodą, jej spokojnym i przemijającym cyklom. Poczuj jedność z wszechświatem – jesteś jego ważną częścią!
Powyższe zasady są proste, prawda? Pamiętaj jednak, że samo przeczytanie nie wystarczy.
Wprowadź te zasady w życie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem przez długie lata. Praktykuj je jak najczęściej, zmieniając swoje życie na lepsze!
Bibliografia
1. | http://atmt.pl/files/Padma-Basic-20-lat-w-PL-1.pdf |
2. | http://atmt.pl/files/Hepaten_cv_Safadi_Zusammenfassung_.pdf |
3. | http://atmt.pl/files/Digestin_Schwabl_Promed_2006_engl.pdf |