Jak obliczyć procent tkanki tłuszczowej i jaki jest prawidłowy

Jak obliczyć procent tkanki tłuszczowej i jaki jest prawidłowy

Twoje ciało, gromadząc tłuszcz z pożywienia, może go wykorzystać do ochrony, izolacji lub jako zapas energii. Z jednej strony każdy potrzebuje tłuszczu do funkcjonowania, ale z drugiej, zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do otyłości i chorób z nią związanych. W związku z tym bardzo ważne jest ustalenie, ile tkanki tłuszczowej znajduje się w Twoim organizmie. Dzięki temu można dobrać odpowiednią i zdrową dietę. Jaki procent tkanki tłuszczowej jest prawidłowy? Jak zmierzyć jej ilość? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na różne pytania dotyczące tkanki tłuszczowej.

Pomiar tkanki tłuszczowej – podstawowe informacje

Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale także dla samopoczucia. Jest to dużo ważniejsza informacja niż popularny wskaźnik BMI, który nie uwzględnia tłuszczu w organizmie i mięśni. Zastanawiasz się, czy masz nadwagę? A może chcesz mieć kontrolę nad postępami w odchudzaniu lub podczas nabierania masy mięśniowej? Koniecznie sprawdź poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej – metody

Istnieje kilka sposobów, by sprawdzić procent tłuszczu, tak domowych, jak i profesjonalnych. W warunkach domowych, używając specjalistycznych narzędzi, można określić poziom tkanki z dokładnością 1-2%. Jak jeszcze możemy określić zawartość tkanki tłuszczowej?

Miara

To podstawowy sposób, by obliczyć tkankę tłuszczową. Wystarczy wykorzystać elastyczną miarkę, czyli centymetr krawiecki. W przypadku mężczyzn mierzony jest obwód szyi i brzucha. Ważne, by dokonywać pomiaru w najszerszym miejscu. Chcąc obliczyć procent tkanki tłuszczowej, należy odjąć wartość szyi od brzucha i sprawdzić wartość na wykresie. W przypadku kobiet mierzony jest obwód szyi, talii i bioder. Następnie należy dodać do siebie obwód talii i bioder, później odjąć obwód szyi, a uzyskaną wartość sprawdzić na wykresie.

Suwmiarka

W tym wypadku, by obliczyć poziom tkanki tłuszczowej, mierzy się trzy różne obszary ciała. U kobiet pomiaru dokonuje się na ramieniu, ok. 2,5 cm nad kością biodrową i na udzie. W przypadku mężczyzn tkanka tłuszczowa mierzona jest na klatce piersiowej, na brzuchu i na udzie. Po prawidłowym przeprowadzeniu pomiaru wciąż mogą występować błędy obliczeniowe na poziomie +/- 3%.

Waga z funkcją pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej

Coraz bardziej popularne stają się nowoczesne metody pomiaru. Należą do nich elektroniczne wagi wykorzystujące bioelektryczną analizę impedancji. Po wejściu na wagę, od jednej nogi do miednicy i z powrotem przez drugą nogę, przechodzi przez Ciebie prąd elektryczny. W związku z tym, że tłuszcz przewodzi znacznie mniej elektryczności niż woda lub mięśnie, jego pomiar możliwy jest z dużą dokładnością. Po wprowadzeniu wartości wieku, wagi wzrostu i określeniu płci, waga używa kalkulatora, by obliczyć poziom tłuszczu w ciele.

Metoda domowa

Chwyć fałd skórny kciukiem i palcem wskazującym na wysokości pępka, nad kością biodrową. Chwyt powinien być pewny, do momentu poczucia dyskomfortu lub szczypnięcia. Zmierz w milimetrach odległość pomiędzy dwoma palcami. Odpowiednim narzędziem pomiarowym może być suwmiarka. Dla pewności dobrego wyniku powtórz czynność trzykrotnie i wyciągnij średnią arytmetyczną z wyników. Wynik podstaw do poniższego wzoru:

X  –  grubość fałdu w milimetrach

Dla kobiety % poziom tłuszczu = 1.223 X — 0.0134 (X do kwadratu) + 0.124 wiek + 6.07

Dla mężczyzny % poziom tłuszczu = 1.378 X — 0.0174 (X do kwadratu) + 0.213 wiek — 5.84

Przykładowe wyliczenie dla 20-letniej kobiety z 20-milimetrowym fałdem skóry:

Zawartość tłuszczu = 1.223 x 20 — 0.0134 x 20^2 + 0.124 x 20 — 6,07

Wynik: 15,51 proc.

Metoda YMCA

To inaczej kalkulator zawartości tkanki tłuszczowej. Ten wskaźnik ma szczególne zastosowanie w przypadku diet redukcyjnych, takich jak dieta ketogeniczna. Aby sprawdzić swój wskaźnik, należy podać wiek, płeć oraz obwód w talii. Pamiętaj, że gdy wykonujesz pomiar, musi on być przeprowadzany w najszerszym miejscu oraz na wydechu.

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej

Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie zależy od różnych czynników. Główną rolę odgrywa płeć, masa ciała, wiek, ale także predyspozycje genetyczne, dieta i aktywność fizyczna. Zgodnie z określonymi normami procent ilości tkanki tłuszczowej powinien stanowić dla kobiet 20-30% masy ciała, a dla mężczyzn 10-20% masy ciała.

Podsumowanie

Systematyczne sprawdzanie ilości tłuszczu w swoim ciele jest niezwykle ważne podczas przechodzenia na dietę. Kontrolując jego poziom, możesz stwierdzić, czy konieczna jest redukcja, czy przybieranie na wadze. Ponadto będziesz w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Jeśli chcesz utrzymywać poziom tkanki tłuszczowej na prawidłowym poziomie, koniecznie zastosuj wysokotłuszczową dietę ketogeniczną. Dzięki takiemu modelowi żywienia do Twojego organizmu zostaną dostarczone wysokiej jakości tłuszcze, które nie tylko nie będą dla niego szkodliwe, ale staną się głównym źródłem energii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety ketogenicznej odwiedź stronę Beketo, ekspertów w tym zakresie.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.