Czy zielona kawa rzeczywiście wspomaga proces odchudzania?

Mieszkańcy naszego kraju w dalszym ciągu nie dbają o prawidłową dietę oraz zapominają o regularnej aktywności fizycznej. Nie są to bynajmniej truizmy, lecz fakty potwierdzone przez liczne badania naukowe. Warto przyjrzeć się zwłaszcza wynikom niedawno przeprowadzonych badań przez Instytut Żywności i Żywienia. 

Wnioski płynące z badań

Wyniki wspomnianych badań są co najmniej niepokojące. Wskazują one, iż 60% mężczyzn oraz 50% kobiet urodzonych w Polsce notuje nadwagę. Jak podsumowują eksperci, wnioski płynące z badań powinny być sygnałem ostrzegawczym, gdyż w ponad połowie przypadków otyłość towarzyszy większości chorób cywilizacyjnych. Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia - profesor Mirosław Jarosz zwraca uwagę na fakt ścisłego powiązania nadwagi ze wzrostem ryzyka zgonów w chorobach układu limfatycznego, trawiennego oraz chorobach nowotworowych. Nawołuje do tego, aby osoby ze stwierdzoną nadwagą i będące w jednej z tych grup chorobowych, prowadziły do końca własnego życia ścisłą profilaktykę, zalecającą zdrowe żywienie oraz regularną aktywność fizyczną. 

Warto zwrócić uwagę na sporą reprezentatywność przywoływanych badań, bowiem zostały one przeprowadzone na obszarze aż 16 województw w Polsce. Szczegółowe wyniki biorące pod uwagę podział na płeć i wiek prezentują się następująco: 45% mężczyzn oraz 30% kobiet w przedziale wiekowym od 20 do 74 lat notuje nadwagę, podczas gdy otyłych jest już 17% Panów i 15% Pań. Niezwykle niepokojący jest również fakt, że zaledwie co trzecie dziecko oraz  tylko 10% dorosłych podejmuje regularne treningi sportowe. Ponadto badania wykazują, iż większość z grupy badawczej odżywia się w sposób dalece nieprawidłowy. Obecne w diecie są zatem nadmiarowe ilości pustych kalorii, niezdrowych tłuszczów trans, a także prostych, pozbawionych wartości węglowodanów. Specjaliści przygotowujący raport z badań zalecają w celu zrzucenia zbędnych kilogramów między innymi spożywanie naparów z zielonej kawy

Czy zielona kawa rzeczywiście odchudza?

Na to pytanie odpowiedź może być wyłącznie twierdząca, na co wskazują liczne opracowania naukowe. Tajemnica zdrowotnego działania zielonej kawy leży w zawartej w niej substancji nazywanej kwasem chlorogenowym. Powstaje ona w wyniku rozpadania się związków chemicznych wydobywanych z owoców kakaowca (ale również śliwek, pokrzywy, karczochów). Tego dobroczynnego związku nie znajdziesz absolutnie w czarnej kawie, podczas gdy w zielonej znajdują się ogromne ilości. Odpowiada on za opóźnienie procesu wchłaniania przez organizm glukozy, dzięki czemu dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej, a tym samym możliwe jest skuteczne zrzucenie wagi. Zobacz jak zielona kawa radzi sobie w naszym rankingu najskuteczniejszych suplementów na ochudzanie!

W naszym serwisie znajdziesz nie tylko suplementy odchudzające z zieloną kawą. Jeżeli interesuje Cię jakie opinie zbiera 2BE Slim albo jak oceniany jest Simpliq to świetnie trafiłeś. Internauci odwiedzający nasz serwis ocenili m. in. Olimp Therm Line 40+ oraz Olimp Therm Line Forte. W Serwisie Medsowa.pl znajduje się kilka tysięcy suplementów i leków OTC wraz z ich opiniami. Zapraszamy do regularnego odwiedzania nas.

Badania na Uniwersytecie w Scranton oraz zaskakujące wnioski

Na terenie Pensylwanii odbyły się badania, w trakcie których monitorowano zmiany w organizmach osób, które regularnie zarzywa zieloneą kawę. Na każdym etapie eksperymentu mierzono współczynnik BMI, tempo pracy serca oraz grubość tkanki tłuszczowej. Wyniki odnoszono do badań grupy kontrolnej, której podawano substancję będącą placebo. Przeprowadzano kilkukrotnie 1,5 miesięczne badania, a następnie wprowadzano 2 tygodniową przerwę i po niej powtarzano eksperyment. Okazało się, że po upływie niemal 6 miesięcy ciężar ciała właściwej grupy obniżył się średnio aż o 7,6 kg, a wskaźnik BMI o niemal 3 punkty. Grubość tkanki tłuszczowej została zniwelowana o niemal 4,5 %, a puls spadł średnio o pond 2,5 uderzenia w ciągu 60 sekund. Warto jednak zaznaczyć, iż badani nie zmienili w swoim życiu żadnych pozostałych nawyków oprócz picia zielonej kawy. Nadal odżywiali się najczęściej niezdrowo oraz bardzo niewiele się ruszali. 

Można więc założyć, że nadwaga osób uczestniczących w eksperymencie jeszcze bardziej by się obniżyła, gdyby dbali oni o siebie również w innych obszarach swojego życia. Naukowiec Joe Vinson zauważa, że ekstrakt zielonej kawy jest przydatnym suplementem w walce z nadwagą, jednak bynajmniej nie wystarczającym. Nie mniej ważny jest również odpowiedni styl życia, dieta oraz właściwy, niezakłócony sen. W tego typu wnioskach wtóruje mu również Dawid Katz - doktor z Uniwersytetu w Yale. 

Jest zatem naukowo potwierdzonym faktem, iż bogata w kwas chlorogenowy zielona kawa przyśpiesza przemianę materii, a tym samym przyczynia się do stabilizacji wagi. Regularne picie takiej kawy jednak nie tylko odchudza, lecz także pomaga zapobiegać cukrzycy, oczyszcza organizm z toksyn, a także (za sprawą walki z wolnymi rodnikami) zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zapraszamy do regularnego odwiedzania serwisu Medsowa.pl

Wśród tysięcy produktów znajdujących się w naszej bazie znajdą Państwo m. in. Boldaloin. Jest to mniej znany produkt pomagający przy różnego rodzaju dolegliwościach związanych z wątrobą. Kolejnym ciekawym produktem jest Alerzina, którego cena nie przekracza 10 zł. Jest to jeden z produktów znajdujący się w naszej kategorii o nazwie alergia. Dla osób zmagających się z tak nie przyjemnym problemem jakim są hemoroidy polecamy m. in. zapoznanie się z opiniami żelu Detramax. Żel ten jest często polecany przez lekarzy i farmaceutów. Dzieci powinny dostawać leki i suplementy dostosowane do ich wieku, jednym z takich produktów jest Disnemar na kaszel. Jest to tzw. fizjologiczny roztwór donosowy przeznaczony dla dzieci i najmłodszych. Dla wszystkich tyck, którzy mają problemy z wypadaniem włosów polecamy m. in. Skrzyp z bambusem i witaminami. Jest to nowy produkt, który znajduje się u nas w serwisie dopiero od kilku dni.

Serwis Medsowa.pl to tysiące produktów i opinii użytkowników. Jeżeli myślisz o tym, by kupić lek OTC albo suplement diety to pamiętaj by najpierw sprawdzić informacje o nim w naszym serwisie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.