Właściwie dobrane środki ochrony indywidualnej są bardzo ważne nie tylko dla personelu medycznego, a więc lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych, ale również specjalistów, dla których miejscem pracy jest laboratorium. Biotechnolodzy, biolodzy, chemicy, diagności laboratoryjni, wirusolodzy, biofizycy, a także wielu innych ekspertów, podczas większości przeprowadzanych w laboratorium czynności, powinno chronić swoje dłonie przed skażeniem biologicznym lub chemicznym. Jakie rękawiczki wybrać do pracy w laboratorium? Podpowiadamy.
Jakie rękawiczki wybrać do laboratorium medycznego?
Osoby, które są zatrudnione w laboratorium medycznym, a więc specjaliści zajmujący się badaniem krwi i innych materiałów biologicznych pobranych od człowieka, takich jak kał, mocz czy wymazów, powinni podczas pracy z nimi korzystać ze środków ochrony indywidualnej, które będą stanowiły barierę dla krwiopochodnych patogenów, a także substancji chemicznych stosowanych w laboratorium. Rękawiczki medyczne do pracy w takim miejscu mogą być wykonane z lateksu, nitrylu lub winylu. Te pierwsze charakteryzują się doskonałą elastycznością i zapewniają dość dobrą ochronę przed wirusami, bakteriami i patogenami, jednak mogą uczulać. Dlatego alternatywą dla nich są rękawiczki nitrylowe, które również zapewniają dość dobrą ochronę.
Jakie rękawiczki wybrać do laboratorium chemicznego?
Wybór rękawiczek do laboratorium chemicznego powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, z jakimi substancjami mamy do czynienia. Dlatego bardzo często pracownicy w specjalistycznych ośrodkach mają do dyspozycji zarówno rękawiczki lateksowe, nitrylowe, jak i winylowe i w zależności od wykonywanych w danym momencie czynności, wybierają te, które najlepiej będą ich chroniły przed konkretnymi substancjami chemicznymi. W przypadku ochrony przed kwasami i zasadami najlepiej sprawdzają się wersje lateksowe i winylowe. Jednak jeżeli chodzi o ochronę przed rozpuszczalnikami, węglowodorami czy alkoholami, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie wersja nitrylowa.
Jakie rękawiczki wybrać do laboratorium fizycznego?
Pracownicy laboratorów fizycznych zazwyczaj narażeni są przede wszystkim na czynniki fizyczne, a więc porażenie prądem, oparzenia czy uszkodzenie wzroku. Dlatego bardzo często stosują specjalne rękawice ochronne, które chronią ich przed poparzeniami. Korzystają również z modeli antystatycznych. W sytuacji, kiedy jednak wykonują analizy wymagające użycia odczynników chemicznych, najczęściej sięgają po rękawiczki nitrylowe, które zapewniają dość dobrą ochronę zarówno przed rozpuszczalnikami, kwasami, zasadami, alkoholami, jak i węglowodorami.