Kto wystawia receptę online i jak ona działa?

kto wystawia receptę online i jak ona działa?

Recepta online pojawiła się w Polsce w Sylwestra 2019 roku, a w ubiegłym roku na dobre zagościła na polskim rynku zdrowia. Dzięki niej możemy zapomnieć o recepcie papierowej i poznać jej nowoczesną wersję elektroniczną. Dowiedzmy się, jak zrealizować e-receptę przez internet. Zdobądźmy wiedzę, jak z niej mądrze korzystać. To znacząco ułatwi nam życie. 

Recepta online – jak to działa?

Recepta online to "normalna" recepta, z tym że elektroniczna. 
Zaleta e-recepty to:

  • czytelność – aptekarz nie będzie się już głowił nad rozczytaniem pisma medyka,
  • e-recepty nigdy nie zgubimy – jest zapisana w Internetowym Koncie Pacjenta. 

Ponadto:

  • zawsze możesz tam zerknąć, gdy nie mamy pewności co do dawki, czy częstotliwości przyjmowania leku, 
  • możemy też ją zrealizować w każdej aptece, w całej Polsce. 

Wystawienie recepty online – to łatwe

Podobnie, jak receptę papierową, receptę online może wystawić lekarz, lekarz dentysta i pielęgniarka, jednak może nas zaskoczyć fakt, że to grono jest szersze. Obejmuje farmaceutów, położne oraz felczerów i starszych felczerów - ci ostatni mają wykształcenie średnie medyczne. W praktyce jednak wystawianiem recept online zajmują się w większości lekarze, między innymi na platformie Nasza Recepta. Zarówno wystawienie recepty online, jak i jej realizacja, są bardzo proste.

Jak zamówić receptę przez internet 

Oto jak przebiega ten proces - lekarz musi poznać pacjenta: dane osobowe zdradzą płeć i wiek. Formularz dotyczący zdrowia to niezbędne minimum, jednak możemy spodziewać się również innych pytań. Oczywiście o choroby przewlekłe, operacje, a kobiety muszą odpowiedzieć na pytanie o ciążę, jednak nie musimy dołączać dokumentacji medycznej. To lekarz po przeanalizowaniu formularza zdecyduje, czy nas o nią poprosić.

Kolejny krok, czyli jak zrealizować e-receptę przez internet

Osoba uprawniona (najczęściej będzie to lekarz) wystawia e-receptę, która staje się dostępna się ona we wszystkich aptekach. My otrzymujemy czterocyfrowy kod w postaci SMS-a albo w postaci e-maila, możemy też poprosić lekarza o wydruk. W aptece podajemy kod oraz swój PESEL albo dajemy do zeskanowania kod z e-maila. Farmaceuta wydaje nam leki - i to wszystko.

Termin realizacji e-recepty

Jaki jest najczęstszy termin realizacji e-recepty? Zapamiętajmy liczbę 30 dni, bo po tylu dniach recepta straci ważność. Warto o tym pamiętać, jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Oto one:

  • recepta na antybiotyk traci ważność po 7 dniach od jej wystawienia;
  • jeśli lekarz wystawi nam receptą ważną "od dnia", czyli przykładowo od dnia 01.04. Wtedy ważna jest przez 30 dni, ale licząc od tej daty.

Jaka może być ilość leków na e-recepcie i inne sekrety

E-recepta może zawierać co najwyżej 5 leków, załóżmy, że potrzebujemy 7 leków po 2 opakowania.  Dlatego otrzymamy 2 e-recepty po 5 i 2 leki. Jakie inne sekrety kryje recepta online - jak to działa w przypadku, gdy kupujemy leki w różnych aptekach? Jeżeli opakowanie danego leku kupujemy w danej aptece, będziemy do niej przywiązani. Jeżeli inny lek kupujemy w innej aptece, możemy do niej pójść.

Odpis recepty i odpowiedniki leków

Odpis to możliwość zrealizowania części recepty w późniejszym terminie – jest to duże ułatwienie, w momencie, kiedy nie ma wszystkich leków na stanie w danej aptece. W takiej sytuacji można zrobić odpis, nazywa się to "częściową realizacją recepty". Czy farmaceuta może nam wydać odpowiednik - oczywiście, podobnie jak przy recepcie papierowej możesz uzyskać zamiennik? Może być on tańszy od leku oryginalnego nawet kilkukrotnie. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.