Choroby tarczycy- jakie badania wykonać

Choroby tarczycy- jakie badania wykonać

Endokrynolodzy szacują, że w Polsce co piąta osoba cierpi na zaburzenia czynności tarczycy. Większość Polaków nie jest jednak tego świadoma. Choroby tarczycy mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego tak istotne jest systematyczne wykonywanie badań. Dziś przedstawię najważniejsze badania, które warto przeprowadzić, aby mieć pewność, że nasza tarczyca pracuje prawidłowo.

 

Choroby tarczycy a wiedza Polaków

Przeciętny Polak niewiele wie na temat tarczycy. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Instytut Millward Brown SMG/KRC 66 proc. osób w wieku 30–70 lat zaobserwowało u siebie, co najmniej jeden objaw, świadczący o zaburzeniu pracy tarczycy. 46 proc. zauważyło dwa lub więcej objawów, natomiast tylko 27 proc. z badanych wykonało badania w kierunku chorób tarczycy. To zaskakujące wyniki, biorąc pod uwagę ważność tego organu i rolę, jaką pełni w naszym organizmie.

 

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki narząd położony z przodu szyi, tuż pod krtanią. Zbudowany jest z dwóch płatów i łączącej ich cieśni. Gruczoł ten służy do produkcji hormonów tarczycy, tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te rozprowadzane są wraz z krwią po całym organizmie i wykorzystywane przez każdą komórkę. Pracą tarczycy steruje przysadka mózgowa poprzez tyreotropinę (TSH).

 

Choroby tarczycy: nadczynność i niedoczynność

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza) to choroba, w której występuje nadmierna produkcja hormonów tarczycy. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawia się m.in.:

- niepokojem,

- drżeniem rąk,

- bezsennością,

- uczuciem gorąca,

- nadmierną potliwością,

- powiększeniem obwodu szyi,

- przyspieszeniem tętna i kołataniem serca,

- utratą masy ciała pomimo zwiększonego apetytu,

- wytrzeszczem gałek ocznych (w przypadku choroby Graves-Basedowa).

 

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) to choroba, która powoduje niedobór hormonów tarczycy. Kobiety chorują na nią około 5 razy częściej niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, wykazano bowiem, że występuje ona u około 5% populacji po 60. roku życia. Objawia się m.in.:

- sennością,

- zaparciami,

- suchością skóry,

- wzrostem masy ciała,

- obrzękami podskórnymi,

- osłabieniem organizmu,

- zwolnioną czynnością serca.

- zwiększoną łamliwością włosów,

- uczuciem chłodu (zwłaszcza rąk i stóp).

 

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować u kobiet:

- zaburzenia cyklu miesiączkowego

- niepłodność (w ciężkich przypadkach).

 

Badania, jakie warto wykonać:

* badanie krwi, takie jak:

- na hormony TSH, T3 i T4.

Badanie wykonywane jest z próbki krwi w celu oznaczenia tyreotropiny, hormonu przysadki mózgowej. W przypadku nadczynności gruczołu poziom TSH jest niski natomiast przy niedoczynności wysoki. Badanie pozwala także oznaczyć wolne hormony, czyli T3 T4.

- na przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, antyTPO).

Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej wykorzystywane są w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy.

- na przeciwciała przeciwtarczycowe TRAb.

Przeciwciała te są skierowane przeciwko receptorowi TSH w tarczycy. Ich oznaczenie wykonuje się w przypadku podejrzenia autoimmunologicznych chorób tarczycy. Przeciwciała TRAb są charakterystyczne także dla odmiany choroby Hashimoto, w której zablokowanie receptora prowadzi do niedoczynności gruczołu. Badanie to pomaga również odróżnić chorobę Gravesa- Basedowa od jatrogennej nadczynności tarczycy i innych stanów przebiegających z nadczynnością tarczycy, takich jak podostre czy popołogowe zapalenie tarczycy i wole guzkowe nadczynne.

- na przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (aTG, anty-TG)

To badanie krwi wykonuje się w przypadku powiększenia tarczycy (wole). Wykorzystuje się je do monitorowania leczenia raka tarczycy. Podwyższony wynik przeciwciał może wskazywać na chorobę Hashimoto lub chorobę Gravesa-Basedowa.

* USG tarczycy

Badanie to pozwala zobaczyć, jaka jest wielkość gruczołu i czy są w nim guzki. Dzięki niemu można wykryć nawet 2-milimetrowe zmiany, ale nie można stwierdzić, czy są łagodne, czy złośliwe. USG tarczycy pozwala zbadać m.in. węzły chłonne w okolicy mostka i żuchwy oraz sprawdzić echogenność tarczycy. Jeżeli gruczoł jest zdrowy, jest ona jednakowa na całych płatach. Jeśli fragment płata ma wyższą echogenność, istnieje możliwość powstania guzków i zwapnień. Jeśli natomiast echogenność jest niższa, mogą powstać guzki, torbiele oraz powiększone naczynka.

* Poziom jodu w moczu

Wykonuje się w przypadku diagnozowania wola. Przez całą dobę należy "zbierać" by rano móc dać małą część do analizy. Należy też dodać informację, ile było go w ciągu doby. Norma wynosi 100 µg/l, a stężenie jodu poniżej 50 µg/l wskazuje na jego niedobór.

*Jodochwytność

To badanie, które pozwala określić, ile jodu wychwytuje tarczyca z powietrza i jedzenia. Wykonuje się je przed planowanym leczeniem jodem promieniotwórczym, ponieważ w przypadku niskiej jodochwytności nie dałoby ono żadnego efektu. Jest proste i całkowicie bezpieczne. Pacjent połyka kapsułkę z jodem i po kilku godzinach lekarz za pomocą specjalnego licznika lub gammakamery mierzy ilość zgromadzonego w tarczycy jodu. Po upływie doby badanie wykonuje się ponownie.


Jak widzisz tarczyca to bardzo ważny narząd w naszym organizmie, a jego choroby mogą przyczynić się do wielu dysfunkcji. W ciężkich przypadkach należy całkowicie zmienić styl życia, głównie w kwestii jedzenia. Im szybciej wychwycimy jakiekolwiek nieprawidłowości, tym szybciej będziemy mogli wrócić do "normalności" głównie dzięki specjalnemu leczeniu. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego mam nadzieję, że ten artykuł otworzył ci oczy szczególnie w przypadku chorób tarczycy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.