Karaluchy. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Karaluchy. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Karaluchy mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Ich infestacja w obiekcie prowadzi do wielu poważnych problemów, w tym kłopotów ze zdrowiem. Karaluchy w domu, mając ku temu odpowiednie warunki, niezwykle szybko się rozmnażają, stopniowo opanowując coraz to większą przestrzeń, Finalnie – mogą być obecne praktycznie wszędzie – również w pokoju dziennym, dziecięcym itp. Wyjaśniamy, jak skutecznie pozbyć się karaluchów, jak je rozróżnić i która z dostępnych w branży DDD metod będzie najskuteczniejsza.

Karaluchy – jak wyglądają?

Jak wygląda karaluch? Karaczany to liczna grupa owadów, które różnią się wyglądem w zależności od ich występowania geograficznego. Dla przykładu – na zachodzie występują tzw. karaczany amerykańskie, w Australii można spotkać karaczany australijskie itp. W Polsce, do najczęściej występujących osobników z rodziny karaczanów zaliczany jest karaczan prusak (Blattella germanica).

Osobniki dorosłe karaluchów Blatella germanica mają długość między 13 a 16 mm. Charakteryzują się jasno-brązowym ubarwieniem, na którym można dostrzec dwa prawie równoległe podłużne paski. Przebywają w różnych częściach budynków, ale preferują miejsca o cieplejszym i wilgotniejszym środowisku jak piwnice, kuchnia, łazienka. Co więcej, posiadają zdolności wspinaczkowe, pozwalające im łatwo pokonywać pionowe szyby czy wykafelkowane powierzchnie. Pojawienie się tych szkodników w jakimkolwiek budynku mieszkalnym może zostać szybko zauważone, gdyż nie ukrywają się – są aktywne od chwili wtargnięcia. 

Karaluch – rozmnażanie

Karaluch, czyli używając profesjonalnej nomenklatury: karaczan prusak, niezwykle szybko się rozmnaża. Samica tworzy kokon i nosi go przez okres jednego do dwóch dni przed wykluciem się potomstwa. W kokonie może znajdować się od kilkunastu do kilkudziesięciu jaj. Po wykluciu się z jaja mała poczwarka natychmiast wyrusza w poszukiwaniu odpowiedniego schronienia w pobliskich wąskich szczelinach i szparach.

Karaluchy w domu – dlaczego się pojawiają?

Karaczany, będące wszystkożernymi owadami, zaspokajają swój apetyt zarówno tradycyjnymi produktami spożywczymi (np. resztki jedzenia w kuchni, odpady w koszu na śmieci), jak i różnorodnymi formami materii organicznej, a nawet innymi osobnikami! Ich aktywność najczęściej wzrasta nocą. Jeżeli podejrzewasz u siebie intestację karaluchów, zapal w nocy światło w kuchni lub w łazience i przyjrzyj się, czy któryś z osobników nie żeruje właśnie np. na podłodze lub na blacie.

Przyczyny pojawienia się karaluchów w domu są różne: począwszy od wilgoci, niezachowania czystości, po obecności karaluchów w bloku, np. u któregoś z sąsiadów.

Ekspansja karaluchów z lokalu do lokalu jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Karaczany wytwarzają bowiem feromony agregacyjne, które pełnią rolę „komunikacji". Zapachem mogą zachęcać inne osobniki do dołączenia do ich skupiska. 

Karaczany a zagrożenie epidemiologiczne

Karaluchy w domu stanowią również problem zanieczyszczenia środowiska i są groźne dla zdrowia. W miejscach ich występowania mogą znajdować się odchody wydzielające charakterystyczny zapach, martwe osobniki, a także fragmenty zewnętrznych tkanek karaczanów (wylinki). Mogą one powodować reakcje alergiczne. Alergia nie jest jednak jedynym z objawów zdrowotnych powiązanym z plagą karaczanów.

Warto pamiętać, że karaluchy w domu przenoszą także wiele groźnych chorób: wirusa grypy, rotawirusa, gruźlicę, a nawet cholerę. Karaluchy są także nosicielami grzybów i bakterii, które mogą przenosić na ludzi i zwierzęta domowe.

Najskuteczniejsze sposoby na karaluchy – wyłącznie profesjonalna dezynsekcja

W ofercie Prusator mamy do wyboru wiele różnorodnych metod dezynsekcji i dezynfekcji (którą radzimy wykonać po zabiegu zwalczania owadów). Do jednej z odnoszących najlepsze efekty zalicza się metodę żelową. Jest skuteczna i bezpieczna dla otoczenia. Sprawdzi się w restauracjach, szpitalach, żłobkach, ośrodkach wychowawczych oraz mieszkaniach.

Metoda żelowania ma wiele zalet. Nie wymaga opuszczania pomieszczeń podczas zabiegu i jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Żel stanowi atrakcyjną przynętę dla owadów i działając jak trutka pokarmowa, skutkuje śmiercią insektów po kilku godzinach od spożycia.

Przed przystąpieniem do zabiegu warto odpowiednio przygotować pomieszczenia: posprzątać kuchnię, odkurzyć i umyć podłogi, odsunąć lodówkę, pralkę czy zmywarkę, usunąć przedmioty, które blokują dostęp do szafek kuchennych, zabezpieczyć kratki wentylacyjne za pomocą specjalnych siatek, a także sprawdzić, czy rury przy zlewie, wannie i prysznicu są dobrze uszczelnione. 

Większość z wymienionych czynności wykonujemy w ramach usługi. Po wykonanej usłudze polecamy skorzystać z zabieg dezynfekcji.

Prusator – zachęcamy do poznania naszej oferty 

Prusator to doświadczona firma z branży DDD, która oferuje skuteczne i dyskretne usługi. Świadczymy je na podstawie najnowszej wiedzy przekazywanej przez autorytety w branży (np. prof. Ignatowicza). W katalogu naszych usług znajduje się:

  • dezynsekcja – specjalistyczne zwalczanie insektów, robaków, owadów tj. prusaki, pluskwy, karaluchy, pchły, mole, rybiki, gryzki, mrówki,
  • deratyzacja – skuteczne zwalczanie gryzoni i dzikich zwierząt tj. myszy, szczury, kuny, krety,
  • dezynfekcja – usuwanie bakterii, zarazków, roztoczy, drobnoustrojów, przykrych zapachów,
  • ozonowanie – zwalczanie alergenów, bakterii, roztoczy oraz niepożądanych zapachów,
  • odpluskwianie – specjalistyczne usuwanie pluskwy domowej,
  • odkomarzanie – zwalczanie komarów,
  • dezodoryzacja – pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty: dezynsekcja Warszawa. W razie pytań chętnie służymy pomocą.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.