Czym jest ADHD i jak się objawia?

Leczenie ADHD u dzieci

Problemy psychiczne u dzieci i młodzieży są wciąż tematem tabu. Niezrozumiałe zachowania oraz trudne sytuacje są bardzo często bagatelizowane przez opiekunów, co prowadzi do pogłębiania się chorób, które się za tym wszystkim kryją. Zdrowie psychiczne dziecka stanowi tak samo ważny aspekt, jak rozwój i kondycja fizyczna, dlatego zwracanie uwagi na niepokojące symptomy jest bardzo istotne. Jednym ze schorzeń, które należy do grupy zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży, to ADHD. Pod popularnym skrótem kryje się zespół nadpobudliwości psychoruchowej, będący najczęściej diagnozowanym problemem psychiatrycznym u osób w wieku szkolnym. Pierwsze objawy zaburzenia stają się widoczne już w okresie wczesnego dzieciństwa, a ich największe nasilenie widoczne jest po ukończeniu szóstego roku życia. Jak zdiagnozować ADHD i zacząć skuteczne leczenie?

Co to ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, skrótowo nazywany ADHD, jest neurorozwojowym schorzeniem psychicznym. Zaburzenie najczęściej prowadzi do hiperaktywności dziecka, impulsywności oraz silnej nadpobudliwości ruchowej, która bez pomocy specjalistów staje się niemożliwa do opanowania. Pierwsze objawy rozwoju ADHD uwidaczniają się bardzo wcześnie, zaś ich nasilenie pojawia się po ukończeniu przez dziecko szóstego roku życia.

Mimo że obecna medycyna nie podaje jednej przyczyny prowadzącej do rozwoju zaburzenia, czynnikami, które mogą prowadzić do zachorowania, są predyspozycje genetyczne, urazy doznane w trakcie ciąży, bardzo niska waga tuż po narodzinach dziecka, problemy okołoporodowe, na przykład niedotlenienie mózgu w trakcie porodu bądź stosowanie używek przez kobietę ciężarną.

Wczesne rozpoczęcie leczenia ADHD u dzieci daje im szansę na prawidłowy rozwój intelektualny oraz społeczny. Wszelkie niepokojące symptomy warto konsultować ze specjalistą, który w razie podejrzeń dotyczących rozwoju zaburzenia pomoże w postawieniu trafnej diagnozy.

ADHD - objawy

Jakie są objawy ADHD? Specjaliści zajmujący się zaburzeniami psychicznymi dzielą je na trzy grupy:

Pierwsza obejmuje nadmierną ruchliwość. Dziecko pozostaje w stałym ruchu, a dodatkowo nie jest w stanie zatrzymać się na dłużej w jednym miejscu. Charakteryzuje go gadatliwość oraz głośne zachowanie - przy wykonywaniu codziennych czynności oraz podczas zabawy. Podczas zwracania uwagi i kierowanie do niego próśb o zachowanie spokoju w sytuacjach, które tego wymagają, dziecko nie jest w stanie się wyciszyć czy trafnie zareagować na prośbę osoby dorosłej.

W drugiej grupie wyróżnia się zaburzenia koncentracji. Dziecko wykonuje kilka rzeczy naraz, nie jest w stanie żadnej zakończyć. Bardzo szybko nudzi się zabawami, a dodatkowo rozpoczyna je jedna po drugiej. Swoje obowiązki szkolne wykonuje szybko, niedbale, bez zwracania większej uwagi na szczegóły. Dziecko bardzo łatwo się dekoncentruje i gubi wątek, przez co przyswajanie nowych informacji jest dla niego bardzo trudne.

Trzecia grupa objawów dotyczy nadmiernej impulsywności. Wszelkie działania dziecka wykonywane są bez większego zastanowienia na temat konsekwencji, jakie przyniosą. Impulsywność sprawia, że nie dziecko nie jest w stanie czekać na swoją kolej w grupie, a dodatkowo posiada skłonności do przerywania rówieśnikom. Nie zwraca uwagi na odczucia innych, a gdy wpadnie na pomysł o nowej zabawie - natychmiast ją realizuje. 

Jak rozpoznać ADHD?

Kto diagnozuje ADHD jest kwestią, która często nurtuje rodziców martwiących się o swoje dziecko. Trafne rozpoznanie dolegliwości wymaga ścisłej pracy kilku specjalistów, czyli psychiatry, psychologa, pediatry, a niekiedy nawet neurologa. Podstawowy element diagnostyczny to przeprowadzenie wnikliwego wywiadu z rodzicami dziecka, a także wykonanie różnych testów, których celem jest ocena intelektualna dziecka oraz jego zdolność do zapamiętywania czy kojarzenia. 

Leczenie ADHD u dzieci jest złożonym procesem i wymaga kolaboracji wielu metod terapeutycznych, jak psychoterapia, farmakoterapia, zajęcia psychoedukacyjne. Efektywne przeprowadzenie leczenia daje szansę dziecku na poprawę jakości życia oraz ułatwienie sobie funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.