Dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja, czyli o kłopotliwych terminach

Wszystkie trzy terminy, czyli dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja, brzmią dosyć podobnie, ale znaczą całkowicie co innego. Co prawda, każdy z nich tyczy się higieny oraz zapobieganiu zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Poniżej, w paru zdaniach opiszę każdy z nich, żebyście wiedzieli, co je odróżnia.

Dezynsekcja

Dezynsekcją nazywamy likwidowanie szkodliwych owadów oraz ich larw z naszego otoczenia. Skierowana jest przede wszystkim przeciwko owadom pasożytniczym, czyli na przykład karaluchom, pchłom, wszom i komarom. Zabieg ten wykonują klienci prywatni oraz firmy, ponieważ Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, w którym zobowiązuje przedsiębiorstwa z branży spożywczej do regularnego dokonywania dezynfekcji. Spowodowane jest to tym, iż owady przenoszą patogeny wielu chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Jedną z form dezynsekcji jest akaryzacja, czyli likwidacja roztoczy (pajęczaków). Akaryzacja wykonywana jest przeważnie w pensjonatach, hotelach, obiektach wypoczynkowych i przedszkolach.

Dezynsekcja może być przeprowadzona paroma technikami:

  • chemiczną: stosowanie środków owadobójczych, które dzielą się na różne klasy toksyczności;

  • biotechnologiczną: likwidowanie owadów za pomocą innych żywych organizmów;

  • fizyczną: ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe (ma przykład, lampy owadobójcze);

  • mechaniczną: trzepanie, wyłapywanie, oczyszczanie.

Dezynfekcja

Dezynfekcja w języku potocznym nie oznacza nic innego, jak odkażanie. Zabieg ten ma na celu usunięcie zagrażających ludziom bakterii oraz drobnoustrojów z powierzchni użytkowych oraz przedmiotów. Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy wykonać sanityzację, która zmniejsza zużycie środków odkażających. Sanityzacja polega na wietrzeniu i czyszczeniu pomieszczeń, aby zlikwidować znajdujące się w nich drobnoustroje.

Do dezynfekcji używane są metody fizyczne (na przykład, promieniowanie i para wodna, wysokie temperatury) chemiczne (alkohole, kwasy, zasady, utleniacze i tym podobne preparaty) oraz termiczno-chemiczne (preparaty chemiczne w podwyższonej temperaturze wody do 600 Celsjusza).

Od czego zależy, czy dezynfekcje odniesie sukces? Możemy wymienić trzy główne czynniki: gatunek oraz ilość drobnoustrojów, środowisko (temperatura lub jego wilgotność) oraz wybór właściwego środka dezynfekującego.

Deratyzacja

Deratyzacja to działanie mające na celu usunięcie gryzoni, głównie szczurów i myszy, z danego obiektu w celu ochrony go przed uszkodzeniami. Do przeprowadzenia tego zabiegu stosuję się środki biologiczne, chemiczne i fizyczne w postaci pułapek lub trutek. Gryzonie niszczą zapasy żywności, magazyny, wodociągi, przewody elektryczne. Ich siekacze są na tyle ostre, że są w stanie przegryźć się praktycznie przez każdą przeszkodę, która pojawi się na ich drodze. Dodatkowo przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, na przykład dżumę, włośnicę, czy wściekliznę.

Zwalczanie gryzoni jest obowiązkiem właścicieli domów – reguluje to art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Preparaty, które można używać do deratyzacji, są określane i zatwierdzane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Muszą też posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
 

Wszystkie opisane powyżej zabiegi mają na celu ochronę ludzi oraz obiektów użytkowych przed owadami, drobnoustrojami oraz gryzoniami. Opracowanych jest już wiele sposobów, które skutecznie usuwają niechcianych lokatorów. Należy jednak pamiętać, że najłatwiej jest im zapobiegać niż je później usuwać.


Autor:
Artykuł powstał dzięki zaangażowaniu firmy www.inso-tech.com.pl, która specjalizuje się m.in. w deratyzacji i fumigacji – skutecznym zwalczaniu szkodników.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.