Zwolnienia lekarskie elektronicznie zazwyczaj wystawiane są pacjentom na wizytach stacjonarnych, ale w szczególnych przypadkach można je wystawić zdalnie. Konsultacje przez Internet z możliwością wystawienia L4 online nieco różnią się od tych odbywających się stacjonarnie. Czy sam dokument L4 również w tym przypadku jest inny? Sprawdzamy!
Zwolnienia lekarskie elektroniczne online – jak wyglądają?
Wraz z wprowadzeniem zwolnień lekarskich w postaci cyfrowej otworzyły się nowe możliwości wystawiania i obiegu dokumentacji medycznej, a także wglądu do niej. To między innymi możliwość wystawiania pacjentom zwolnień lekarskich na odległość, po konsultacjach lekarskich online, czyli tzw. L4 online. Wystawiane pacjentom L4 przez Internet zawierają dokładnie takie same informacje jak elektroniczne zwolnienie lekarskie wystawiane stacjonarnie. Również są dokumentami o mocy prawnej, które stanowią usprawiedliwienie nieobecności w pracy objętego ubezpieczeniem chorobowym pacjenta.
Jedyną różnicą – dla niektórych kluczową, dla innych nic nieznaczącą – jest forma kontaktu z lekarzem i możliwości dodatkowych czynności medycznych w czasie konsultacji. Zdalnie nie można przeprowadzić badania fizykalnego, więc jeśli pacjent kwalifikuje się do tego, potrzebna jest mu diagnoza oraz dobranie leczenia, stacjonarna wizyta będzie lepsza. Jeśli jednak pacjent nie może umówić się do lekarza w dogodnym terminie, czy też ma trudności z dotarciem do niego, a nie chce tracić dni wolnych w pracy, e-wizyta może być wystarczająca. Na konsultacji online lekarz również zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta – służy do tego wywiad medyczny, specjalnie przygotowany na te okoliczności.
Kto wystawia zwolnienie lekarskie przez Internet?
L4 przez Internet otrzymać można przez lekarzy świadczących usługi konsultacji zdalnych za pośrednictwem różnych portali. Zwolnienia lekarskie elektronicznie zazwyczaj wystawiane są w ramach konsultacji prywatnych, tak jest też w przypadku L4 online od l4online.pl. Pacjent w ramach takich konsultacji wypełnia ankietę medyczną, który zawiera wszystko, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego, a następnie formularz jest analizowany przez lekarza. Jeśli specjalista uzna, że pacjent kwalifikuje się do L4, niezwłocznie mu je wystawi i trafi ono też do pracodawcy (z kontem PUE ZUS) i ZUS.
Co potrzebne do zwolnienia lekarskiego online?
Aby otrzymać elektroniczne zwolnienie lekarskie przez Internet, nie wystarczy zapłacić na portalu za usługę. Płatność nie dotyczy wystawienia L4, tylko obejmuje konsultację medyczną (prywatną) z lekarzem, a jej efektem może być (choć nie musi) e-zwolnienie. Opłacenie e-wizyty (podobnie jak opłacenie stacjonarnej wizyty prywatnej u lekarza) nie stanowi więc gwarancji tego, że pacjent otrzyma L4. Decyzję o tym, czy dana osoba kwalifikuje się do zwolnienia lekarskiego, każdorazowo podejmuje lekarz.
Przygotowany na potrzeby konsultacji zdalnych formularz medyczny zawiera kluczowe pytania, dzięki którym lekarz dowiaduje się o dolegliwościach pacjenta. Poznaje też jego historię medyczną, co ułatwia mu podjęcie decyzji o podstawie do wystawienia zwolnienia lekarskiego, a także czasie, na jaki będzie wystawione. Otrzymać zwolnienie L4 w sieci (i stacjonarnie też) mogą jedynie osoby objęte ustawowo ubezpieczeniem chorobowym, które w danym roku kalendarzowym nie wykorzystały przysługującego limitu dni L4. Zwolnienie lekarskie można uzyskać w związku z czasową niezdolnością do pracy, a także na członka rodziny, któremu należy zapewnić opiekę.
Grafika: freepik.com