Moda na picie fermentowanego napoju dotarła do naszego kraju. Znani i lubiani chętnie chwalą się w mediach społecznościowych zdjęciami, na których popijają herbaciany wywar. Czy wiesz, że od niedawna znajdziesz go także w składzie kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała?
Prozdrowotny napój z Chin
Kombuchę otrzymuje się w wyniku fermentacji słodkiej herbaty, do której używa się symbiotycznej kultury bakterii kwasu octowego oraz drożdży SCOBY (czyli tzw. grzybka). Proces trwa od 7 do 14 dni, w czasie którego wytwarzają się bakterie oraz inne składniki przy użyciu enzymów. Najczęściej wykorzystuje się czarną herbatę oraz biały cukier. Po raz pierwszy słodki napój powstał w Chinach, a jego nazwa pochodzi od połączenia słów Kombu (imię popularyzatora wywaru) i cha (w języku japońskim oznacza napój). Dziś jego picie jest popularne zwłaszcza w Chinach, Japonii, Korei, Rosji oraz Europie.
Kombucha ma przyjemny, lekko kwaskowaty posmak, a swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza żywym drobnoustrojom. Napój zawiera witaminy z grupy B i C, błonnik, a także minerały, takie jak: żelazo, potas czy cynk. Dlaczego warto go pić? Sfermentowana herbata ma działanie przeciwutleniające, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Niestety wciąż jest za mało badań na temat wpływu kombuchy na nasz układ trawienny oraz odpornościowy, by stwierdzić jego inne walory.
Istnieje kilka udowodnionych przeciwwskazań do picia kombuchy. Ze względu na niską zawartość alkoholu, napoju nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz osoby siadające za kierownicą. Nie zaleca się także przekraczania codziennej dawki wypijanej herbaty, tj. 100 gramów. Wiąże się to z wystąpieniem możliwych działań niepożądanych, jakie zauważono u niektórych badanych.
Siła fermentacji w kosmetykach
Pozytywne właściwości kombuchy zostały szybko podchwycone przez branżę beauty. Na drogeryjnych półkach coraz częściej pojawiają się kosmetyki do pielęgnacji skóry na bazie sfermentowanej herbaty. Formuły płynów micelarnych czy peelingu pozwalają na głęboki detoks twarzy oraz ciała, zwiększając ich zdolności do wchłaniania składników aktywnych. Osoby posiadające cerę wrażliwą i skłonną do powstawania niedoskonałości na pewno docenią różnego rodzaju toniki regulujące pracę gruczołów łojowych i minimalizujące widoczność porów. Kremy na dzień i na noc intensywnie nawilżają oraz zapobiegają utracie wody. Z kolei maski na noc mają za zadanie przyspieszyć regenerację uszkodzonego naskórka. Wszelkie nowości znajdziesz i wygodnie zamówisz na makeup.pl.
Producenci kosmetyków z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w temacie wykorzystywania prozdrowotnych właściwości kombuchy w pielęgnacji. Daj zaskoczyć się zupełnie nowej jakości podczas codziennych rytuałów upiększających.