Dla kogo operacja plastyczna nosa? Wady, zalety i przebieg operacji

Dla kogo operacja plastyczna nosa? Wady, zalety i przebieg operacji

Operacja plastyczna nosa nie należy do tanich i prostych zabiegów, jednakże dzięki niej możliwe jest pozbycie się kompleksów czy też nawet trudności z oddychaniem. Zabiegi estetyczne cieszą się obecnie ogromną popularnością i osoby posiadające wolne środki coraz chętniej decydują się na poprawienie niedoskonałości natury. Każda kobieta pragnie być piękna i podobać się płci przeciwnej, a krzywy czy garbaty nos potrafi mocno zaniżyć poczucie wartości.

Tak więc plastyka nosa jest też sposobem na zwiększenie pewności siebie. Niestety jest też druga strona medalu operacji plastycznych. Mogą bowiem pojawić się powikłania i mniej czy bardziej niebezpieczne komplikacje pooperacyjne. Jak zatem wygląda operacja nosa i jakie wiążą się z tym skutki uboczne? Sprawdźmy na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony kliniki Aesthetic Med.

Jakie są dostępne rodzaje operacji plastycznych nosa?

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów operacji plastycznych nosa, dzięki czemu każdy z nas może uzyskać satysfakcjonujące efekty za pomocą innej metody. W przypadku metody zamkniętej wykonuje się nacięcia wewnątrz nosa w celu uzyskania dostępu do kości i chrząstek. Zaletą jej jest to, że blizny pooperacyjne są niewidoczne. Sięga się po nią zarówno w przypadku korekty miękkich części nosa, jak i twardych. Jest też metoda otwarta, która polega na wykonaniu nacięć w kształcie litery W. W tym przypadku widoczna jest niewielka blizna. Z kolei po wtórną rynoplastykę sięga się w przypadku zdeformowanych czy niewłaściwie ukrwionych tkanek nosa. Jest to inaczej powtórna operacja nosa, którą przeprowadza się także przy zapadłym czubku nosa, zbyt zadartym nosie czy też nosie w kształcie skoczni narciarskiej.

Kto może skorzystać z możliwości, jakie daje operacja nosa?

Operację nosa przeprowadza się w przypadku zakończenia rozwoju nosa, kiedy to jego kształt został całkowicie ustabilizowany. W związku z tym nie zaleca się wykonywać zabiegu u pacjentów poniżej 15 roku życia. Nie istnieje natomiast górna granica wiekowa, po której przekroczeniu niemożliwe byłoby przeprowadzenie operacji nosa. W wielu klinikach preferowane jest jednak, aby pacjenci mieli ukończone osiemnaście lat. Wówczas są bardziej dojrzali emocjonalnie i mogą samodzielnie podjąć decyzję o zabiegu. Młodsi pacjenci muszą zaś posiadać zgodę rodziców. Należy mieć jednak na uwadze to, że w starszym wieku efekty mogą być mniej satysfakcjonujące ze względu na zmieniające się właściwości skóry i tkanek.

Należy pamiętać o tym, że duże znaczenie ma to, jakiego rodzaju zmiany oczekujemy po operacji nosa. To pacjent ma być przecież zadowolony z efektów. W związku z tym warto skorzystać z symulacji komputerowej, dzięki której można orientacyjnie zobaczyć, jak będzie się wyglądało po zakończeniu okresu rekonwalescencji. Z pewnością pacjenci z niemożliwymi do spełnienia oczekiwaniami nie są najlepszymi kandydatami do operacji nosa. Liczą się bowiem nie tylko umiejętności i doświadczenie chirurga, ale także warunki anatomiczne, wiek, ogólny san zdrowia i skóry pacjenta. W przypadku osób, które miały już operację uszu, rezultaty mogą być gorsze, a czasami nawet do przeprowadzenia kolejnego zabiegu są przeciwwskazania. Z gorszymi efektami powinny liczyć się także starsze osoby ze względu na mniejsze możliwości adaptacyjne skóry oraz pacjenci z mocno zniekształconym nosem. Dlatego też tak ważne jest to, aby postawić na renomowaną klinikę.

Jak wygląda przebieg operacji plastycznej nosa?

W przypadku każdej operacji plastycznej konieczne jest podanie znieczulenia. Operacja plastyczna nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i skalda się z kilku etapów. Najpierw podawana jest narkoza pacjentowi. Kolejnym krokiem jest wykonanie nacięć wewnątrz nosa, aby dojść do tkanek miękkich i twardych. Następnie chirurg usuwa chrząstki i złamanie kości nosa, po czym przychodzi do właściwego kształtowania struktury. Dalej następuje zszycie powstałych ranek i włożenie do nosa sączków z gazą opatrunkową. Konieczne jest także założenie gipsowej szyny na zewnętrznej stronie nosa, dzięki której możliwe będzie utrwalenie jego nowego kształtu i ochronienie go przed urazami. Cały zabieg trwa około dwóch do trzech godzin. Po operacji powstają obrzęki i siniaki wokół oczu. Efekt zabiegu widoczny jest po około sześciu miesiącach, po zaniku opuchlizny.

Przeciwwskazania i możliwe powikłania po operacji nosa

Na operację nosa mogą liczyć jedynie pacjenci z dobrym stanem zdrowia. Nie przeprowadza się zabiegu w przypadku osób borykających się z niedokrwistością, ropnym zapaleniem zatok, skazami naczyniowymi, cukrzycą czy z nadciśnieniem. Co więcej, pacjenci muszą liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań w postaci krwotoku z nosa, utraty węchu, infekcji nosa czy nawet odrętwienia twarzy. Zdarzają się także przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na podany środek znieczulający, czego efektem mogą być problemy z oddychaniem, wysypka skórna czy nawet wstrząs anafilaktyczny.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.