Kwas hialuronowy - Zastosowanie | Wskazówki Zielares

Kwas hialuronowy - Zastosowanie | Wskazówki Zielares

Kwas hialuronowy to naturalna substancja, która obecna jest w strukturach każdego żywego organizmu. Ma bardzo szerokie zastosowanie, a ostatnio został doceniony szczególnie w branży medycyny estetycznej i kosmetologii. Jak działa, jakie ma właściwości i jak powinno się z niego korzystać? Oto najważniejsze informacje w tym temacie.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny polisacharyd (czyli cukier złożony). Występuje we wszystkich organizmach żywych. Najwięcej jest go chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka, filmie łzowym, nerkach i strunach głosowych. Wchodzi w skład płynów ustrojowych i elementów budulcowych ścian naczyń krwionośnych.

Duże ilości kwasu hialuronowego znajdują się w skórze. To między innymi dzięki niemu jest ona napięta, elastyczna i jędrna. Dzieje się tak za sprawą jego zdolności do wiązania wody. Z czasem jednak poziomu kwasu w organizmie spada, a skóra traci swoją elastyczność. Staje się wiotka i sucha, a ewentualna regeneracja zaczyna trwać coraz dłużej.

Jak działa i jakie właściwości ma kwas hialuronowy

Najważniejszą jego właściwością jest zdolność do wiązania wody – dzięki temu sprawia, że skóra jest elastyczna, napięta i jędrna. Zabezpiecza ją też przed działaniem wiatru, wysokich i niskich temperatur oraz promieni słonecznych. Ten polisacharyd bierze również udział w produkowaniu włókien kolagenowych, co też przekłada się na zdrowy i młody wygląd skóry. Jego obecność w ciałku szklistym oka powoduje, że może ono poprawnie i sprawnie funkcjonować.

Kwas hialuronowy występuje w trzech postaciach. Są to:

  • usieciowiona;
  • nieusieciowiona;
  • częściowo usieciowiona.

Każda z nich ma nieco inne właściwości i nieco inaczej działa. Główna różnica polega jednak na zdolnościach do wiązania wody (większa lub mniejsza zdolność) oraz gęstości substancji.

Z uwagi na te różnice kwas hialuronowy wykazuje różnorodne działania.

Najważniejsze jest jednak to, że jedna cząsteczka kwasu może związać taką ilość wody, która 1000-krotnie przekracza jej masę. Jednocześnie zatrzymuje tę wodę w tkance skórnej. To sprawia, że skóra jest nawilżona i odżywiona. Zyskuje odpowiednie napięcie i naprężenie. Ta właściwość nie pozwala też nadmiernemu parowaniu wody ze skóry.

Jednocześnie wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, która zapewnia ochronę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych i reguluje pH.

Takie właściwości i działanie sprawiają, że znalazł szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej i medycynie estetycznej.

Gdzie i na co stosuje się kwas hialuronowy?

W medycynie estetycznej stosowany jest głównie do korekty owalu twarzy, kształtu nosa, wypełnianiu zmarszczek, ust czy nawet piersi. Nie jest to jednak jedyny obszar, w którym został doceniony.

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kropli do oczu, szczególnie tych o właściwościach nawilżających czy też stosowanych w leczeniu tzw. suchego oka. Nawilża gałkę oczną, łagodzi podrażnienia, chroni rogówkę oka przed wysychaniem. Stosuje się go przy zabiegu usuwania zaćmy lub przeszczepianiu rogówki.

Ginekolodzy wykorzystują go do łagodzenia ran i stanów zapalnych po zabiegach chirurgicznych lub laserowych. Wykorzystywany jest również do leczenia zaniku śluzówki pochwy.

Niektóre schorzenia zwyrodnieniowe stawów leczone są przy pomocy iniekcji kwasu hialuronowego.

Warto wspomnieć, że ma też zastosowanie przy leczeniu strun głosowych i błony bębenkowej ucha.

Efekty stosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy w domowych warunkach najczęściej stosowany jest jako składnik różnorodnych kosmetyków. Systematyczne użytkowanie powinno przynieść bardzo pozytywne efekty. Wśród nich wymienia się:

  • znacznie lepsze nawilżenie skóry;
  • wzrost napięcia i elastyczności skóry;
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek i wygładzenie niektórych bruzd;
  • mniej podrażnień i zaczerwienień;
  • skóra zyskuje młody i zdrowy wygląd oraz naturalny blask.

Może też być przyjmowany doustnie. Wówczas jego działanie rozszerzy się również na pozostałe obszary (stawy, oczy, kobiece strefy intymne), gdzie przyniesie odczuwalną poprawę i większy komfort na co dzień.

Po więcej merytorycznej wiedzy na temat ziół, witamin i suplementów zapraszamy na portal Zielares.pl

Materiał zewnętrzny

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.