Jakie są zasady bezpiecznego opalania?

Jakie są zasady bezpiecznego opalania?

W czasie najcieplejszych letnich miesięcy wiele osób nie może sobie odmówić przyjemności płynącej z opalania się. Czynność ta może jednak skutkować niebezpiecznymi, a przede wszystkim nieprzyjemnymi oparzeniami. Warto zatem wiedzieć, co robić, by uchronić się przed dolegliwościami podczas urlopu. Jakie są zasady bezpiecznego opalania?

Pamiętaj o stosowaniu odpowiedniego kremu z filtrem

W mediach ciągle mówi się o tym, by stosować kremy z filtrem i nie ma się czemu dziwić. To jeden z najważniejszych elementów wypoczynku nad morzem, w górach, ale też w centrum miasta. Niezależnie od tego, gdzie spędzasz urlop, pamiętaj o zabezpieczeniu swojej skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Brak ochrony może się bowiem skończyć bolesnymi oparzeniami i złuszczającą się skórą, a nie jest to coś, co każdy chciałby przywieźć jako pamiątkę z wakacji. Filtr powinno się zawsze dopasować do karnacji. Im jest ona jaśniejsza, tym wyższe musi być zabezpieczenie.

Więcej informacji zdobędziesz czytając ten artykuł https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/bezpieczne-opalanie/.

Nie zapominaj o nawadnianiu się

Podczas ekspozycji na słońcu wiele osób zapomina o regularnym przyjmowaniu płynów. Jest to jednak szczególnie istotne, ponieważ wysokie temperatury wysuszają skórę. Powodują one także zwiększoną potliwość, przez co znacznie zwiększa się utrata wody.

Stracone płyny powinno się uzupełnić, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Istotne jest również odpowiednie przyjmowanie płynów. Najlepiej jest pić wodę lub na przykład owocową herbatę małymi łykami przez cały dzień. W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi równomierne nawodnienie.

Rób przerwy i unikaj opalania w najcieplejszych momentach dnia

Słońce operuje najmocniej mniej więcej pomiędzy 10 a 15. Warto wtedy unikać słońca, na przykład chowając się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Oczywiście nikt nie może zabronić opalania w tym czasie, jednak warto pamiętać, że jest ono wówczas obarczone największym ryzykiem poparzeń, których przecież każdy chciałby uniknąć.

Trzeba też robić co jakiś czas przerwy, ponieważ stała ekspozycja może przynieść negatywne skutki. Podczas przerw można przemieścić się na jakiś czas do cienia albo na przykład udać się do jakiegoś chłodniejszego pomieszczenia.

Pamiętaj o zasłanianiu głowy i szczególnie wrażliwych miejsc

Głowa to miejsce szczególnie wrażliwe na skrajne temperatury. W czasie wyjątkowo upalnych miesięcy należy zatem zadbać o jej ochronę. Dobrze jest zawsze mieć przy sobie czapkę, kapelusz lub parasol do zapewnienia sobie cienia.

Można też wybrać osłonięte miejsce. Dobrze jest też zasłonić wrażliwe miejsca na skórze. Do najczęściej poparzonych miejsc należą twarz (zwłaszcza czubek nosa), ramiona oraz uda lub łydki. Wiele osób zapomina też o mniej oczywistych miejscach, takich jak tył szyi, uszy oraz wierz stóp (jeśli nosi się sandały).

W artykule przedstawiliśmy to, jakie są zasady bezpiecznego opalania. Mamy nadzieję, że dzięki nim Twój urlop obejdzie się bez negatywnych skutków ekspozycji na słońce. 

Tworząc ten materiał źródłem naszej informacji były artykuły zawarte w Aptece Internetowej Gemini

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.