Magnez: Wybrać lek czy suplement diety?

Magnez: Wybrać lek czy suplement diety?

Na polskim rynku dostępnych jest aż 139 suplementów diety i zaledwie 17 produktów leczniczych z magnezem. Nic więc dziwnego, że możemy mieć problem z wybraniem najlepszego preparatu, kiedy stoimy przed koniecznością uzupełnienia niedoboru magnezu. Wybrać magnez lek czy suplement diety?

Stres, nieodpowiednia dieta oraz choroby mogą być przyczyną utraty magnezu. Do niedawna wierzono, że za niedobór magnezu odpowiada również kawa, ale dzisiaj eksperci są zgodni co do tego, że kawa nie wypłukuje magnezu z organizmu ani nie działa moczopędnie (a więc nie sprzyja odwodnieniu). Aby do takich sytuacji doszło, trzeba by wypić bardzo dużą ilość kawy (np. 5 filiżanek w krótkim odstępie). Jest to więc dobra wiadomość dla wszystkich kawoszy, którzy zrezygnowali z kawy w obawie przed utratą cennego minerału. Niezależnie jednak od przyczyn niedoboru, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach sięgnąć po magnez lek, a w jakich – suplement diety.

Suplement diety to nie lek!

Z przeprowadzonego w lutym 2017 roku sondażu Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research wynika, że do zażywania suplementów diety przyznaje się 72 proc. Polaków, z czego prawie połowa (48 proc.) stosuje je regularnie. Stwierdzono również niepokojącą rzecz, a mianowicie wciąż rodacy nie rozróżniają, czym suplement różni się od leku i panuje przekonanie, że wystarczy sięgnąć po suplement, by wyleczyć się ze stresu lub skurczy mięśniowych.

Eksperci podkreślają, że Polacy nie tylko mylą te dwa rodzaje preparatów, ale też nie wiedzą, jak je zażywać i nie rozumieją, że nie zastąpią one prawidłowej diety. Jednocześnie podkreślają, że suplementy są potrzebne: „Nie ma wątpliwości, że suplementy diety są nam potrzebne, trzeba jednak pamiętać, że nie leczą chorób, bo nie mają właściwości leczniczych, poza tym przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi zdrowych” – podkreśliła prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest kierownikiem Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM podczas zeszłorocznej konferencji w Warszawie na temat suplementów. Na tej samej konferencji przedstawiono dane mówiące o tym, że w Polsce sprzedaż suplementów wciąż rośnie – przed kilkoma laty nie przekraczała ona 1,5 mld zł rocznie, a w 2016 r. zwiększyła się do 3,5 mld zł.

Suplementacja ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, u których niedobór magnezu może objawiać się ciągłym zmęczeniem i wyczerpaniem, a także skurczami w łydkach. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplementy diety traktowane są jako środki spożywcze. Są zatem przeznaczone dla osób zdrowych, które chcą uzupełnić swoją dietę w składniki mineralne lub odżywcze. Przy tym suplement diety nigdy nie zastąpi zbilansowanej diety.

Więcej cennych informacji, czym różni się magnez lek od suplementów diety oraz jak wybrać najlepszy preparat magnezowy znajdziesz na stronie: https://www.magneb6.pl/artykuly/lek-czy-suplement-diety

Kiedy magnez lek jest wskazany?

Zgodnie z przepisami prawa każdy lek jest przebadany i zatwierdzony przez urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych. Lek, aby być lekiem, musi wykazywać właściwości zapobiegania chorobom lub mogącymi je leczyć. Tym samym po magnez lek powinno się sięgać w przypadku stwierdzenia skutków niedoboru tego pierwiastka, na przykład kiedy w nocy łapią często skurcze lub zauważalne są dolegliwości typowe dla niedoboru jak chroniczne zmęczenie, drganie powieki czy problemy z zasypianiem.

Magnez lek jest też przepisywany przez lekarza, gdy ten stwierdzi, że u pacjenta występuje jego niedobór. Pierwszym krokiem jest wykonanie odpowiednich badań, które mają wskazać powód tego stanu. Hipomagnezemia, czyli zmniejszenie stężenia magnezu we krwi wynoszące poniżej 0,65 mmol/l, może być spowodowana bardzo licznymi przyczynami. Często jest wynikiem zmniejszonego dostarczania magnezu w diecie, może być efektem chorób ogólnoustrojowych i stosowania niektórych leków.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na magnez to około 250-400 mg jonów. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie dotyczy kationów magnezu, a nie całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w preparacie handlowym. Wybierając magnez lek, należy więc zwrócić uwagę, ile jonów jest w jednej tabletce, a także sprawdzić, w jakiej postaci one występują – na przykład najlepszą przyswajalnością charakteryzują się cytryniany (do 90 proc. przyswajalności) oraz mleczany (do 80 proc). Warto też wybrać preparat z witaminą B6, która zwiększa wchłanialność magnezu do organizmu średnio o 20-40 proc.

Jak uzupełnić niedobór magnezu?

Uzupełnianie niedoborów magnezu jest zalecane nawet sportowcom, przy tym jako najlepsze źródło wskazywana jest zdrowa dieta. Podkreśla to dr Tomasz Podgórski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, który promuje zdrowy tryb życia i rekomenduje spożywanie produktów mlecznych jak jogurty i kefiry. W rozmowie z PAP zaznacza, że sięganie po suplementy rzadko bywa skuteczne, a może okazać się nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Badania laboratoryjne suplementów zlecone przez NIK wykazały, że wiele z nich nie posiada cech deklarowanych przez producentów, a w wielu z nich znaleziono nawet bakterie chorobotwórcze. Dodać należy, że suplementy diety nie podlegają takim obostrzeniom rejestracyjnym jak produkty lecznicze. Doktor Podgórski zaleca więc, aby w razie chęci zażywania takich preparatów, sięgać tylko po te zawierające kilka składników, jak magnez z witaminą B6, do tego należy zaopatrywać się w aptekach i najlepiej wybierać magnez lek zamiast niepewnego suplementu, który może nawet nie zawierać substancji deklarowanej przez producenta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412903,eksperci-suplementy-diety-sa-potrzebne-zdrowe-odzywianie-nie-wystarczy.html (dostęp 27.06.2018)
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,27427,eksperci-regularne-picie-kawy-zmniejsza-ryzyko-wielu-chorob.html
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414461,ekspert-preparaty-witaminowe-i-mineralne-rzadko-sa-skuteczne.html
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/magnez-tak-ale-jaki_42820.html
  • https://www.i-apteka.pl/Jak-wybrac-najlepszy-preparat-z-magnezem-blog-pol-1414005438.html

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.