Jak dbać o wzrok? Praktyczne porady

Jak dbać o wzrok? Praktyczne porady

Światowa Organizacja zdrowia szacuje, że na świecie około 284 milionów ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkowicie niewidomych. Co ważne odpowiednia profilaktyka i leczenie wystarczyłyby, aby uniknąć utraty wzroku w przypadku 80% chorych! W Polsce prawie 50% społeczeństwa w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak dbać o wzrok.

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dostarcza do mózgu aż 80% informacji z otaczającego nas świata. Istnieje wiele czynników powodujących pogorszenie widzenia: suche powietrze, nieodpowiednie oświetlenie, godziny spędzone przed monitorem komputera lub telewizorem, klimatyzacja – wszystko to sprawia, że nasze oczy stają się zmęczone, suche, zaczerwienione. Warto zdawać sobie sprawę, jakich błędów unikać i jak dbać o wzrok.

1. Dieta

Lekarze zalecają dietę bogatą w witaminy A, C, E, kwasy omega- 3, cynk, luteinę, antyoksydanty i zeaksantynę. Gdzie znajdziemy wyżej wymienione substancje?

*Luteina i zeaksantyna to barwniki występujące w plamce żółtej. Luteina uważana jest za „witaminę oczu”. Działa jak filtr światła, chroniąc tkanki oka przed uszkodzeniem przez światło słoneczne. Znajduje się w kukurydzy, papryce, brokułach, szpinaku, zielonym groszku oraz w żółtku jaj. Możesz również wspomóc się suplementacją. Dostępnych jest wiele suplementów wspomagających prawidłowe widzenie zawierających luteinę.

  • Witaminy z grupy B zawarte są w fasoli, grochu, migdałach, orzechach włoskich, mleku, jajach.
  • Przeciwutleniacze, czyli witaminy A, C i E znajdują się w marchwi, szpinaku, szczawiu, pomidorach, papryce, burakach, cytrusach, czarnych porzeczkach, brokułach.
  • Cynk znajduje się w nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, orzechach oraz rybach.
  • Kwasy omega-3 znajdziesz w rybach morskich, migdałach, olejach roślinnych.

2. Pracując przy komputerze, szczególnie zadbaj o wzrok

Pracując przy monitorze, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Na ekran nie powinno padać światło słoneczne. Optymalna odległość oczu od monitora to 50–70 cm. Co około 10 minut oderwij wzrok od monitora i przenieś go na odległe przedmioty. Co około 2 godz. zrób sobie kilkunastominutową przerwę. Staraj się częściej mrugać. Człowiek mruga średnio 10–20 razy na minutę. Podczas wpatrywania się w monitor częstotliwość mrugania spada, co może powodować ból, zaczerwienienie spojówek, uczucie piasku pod powiekami. Jeśli zauważyłaś u siebie wymienione objawy, możesz zastosować nawilżające krople do oczu.

3. Palenie papierosów a choroby oczu

Palacze są czterokrotnie bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka niż osoby niepalące. Palenie zwiększa ryzyko niektórych chorób oczu, włącznie z zaćmą. Palenie bierne jest również szkodliwe dla wzroku. Dym tytoniowy to jeden z najbardziej niebezpiecznych dla oczu czynników środowiskowych. Podobnie smog.

4. Pamiętaj o systematycznych badaniach

Regularnie badaj poziom cholesterolu we krwi oraz cukru (glukozy), kontroluj ciśnienie tętnicze. Dbając o układ krążenia, dbasz również o oczy.

Lekarza okulistę należy odwiedzać raz w roku. Wizyta u specjalisty pomoże wyłapać ewentualne nieprawidłowości, zanim staną się poważnym problemem.

Nie pożyczaj okularów od znajomych, nie kupuj gotowych okularów w aptekach, na bazarach. Profesjonalny dobór okularów jest niezwykle istotny. Przypadkowe lub pożyczone okulary mogą tylko zaszkodzić.

5. Okulary przeciwsłoneczne i kapelusze ochronią oczy przed nadmiernym oświetleniem

Noszenie okularów przy częstej i długotrwałej ekspozycji na słońce jest konieczne. Pamiętaj, aby Twoje okulary przeciwsłoneczne miały wszelkie atesty oraz filtry, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Jest to szczególnie istotne wczesną wiosną, kiedy nasze oczy nie są przyzwyczajone do większej ilości światła słonecznego.

6 Domowe sposoby na zmęczone oczy

Okłady z plasterków ogórka lub torebki zielonej herbaty przyniosą ulgę zmęczonym oczom. Substancje zawarte w tych produktach działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

7. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Pijąc wodę, różnego rodzaju herbaty i zioła dbasz również o optymalne nawilżenie oczu. Niedobór płynów w organizmie może być przyczyną powstania stanu zapalnego spojówki lub przewlekłego zespołu suchego oka.

Oczy są bardzo wrażliwym narządem, dlatego należy dbać o nie każdego dnia. Stosując powyższe wskazówki, będziesz mogła cieszyć się dobrym wzrokiem przez całe życie. Jeśli dużo pracujesz przed monitorem lub w pomieszczeniach klimatyzowanych, koniecznie zobacz, jak można skutecznie chronić oczy. Jeśli interesuje cię ta tematyka, a twój wzrok nie jest ci obojętny, zobacz także proste ćwiczenia, które poprawiają wzrok już teraz! To proste podpowiedzi jak możesz dodatkowo podtrzymać wzrok w dobrej formie.

Jeśli chcesz wzmocnić wzrok, wypróbuj suplement diety Resvega. To preparat zawierający w swoim składzie substancje wzmacniające narząd wzroku m.in.niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 i luteinę. Jeśli natomiast borykasz się z problem suchych oczu, pomocne mogą okazać się krople Zuma Świetlik – nawilżą spojówkę i przyniosą ulgę oczom. Czy słyszałeś o tabletkach Optic Total? Zawierają one luteinę i ekstrakt z borówki, dzięki czemu zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia oczu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.