O tym, jak zapobiec chorobom i wydłużyć życie za pomocą pokarmów bogatych w spermidynę

jak zapobiec chorobom i wydłużyć życie za pomocą pokarmów bogatych w spermidynę

Spermidyna – ta budząca ciekawość nazwa to rodzaj związku zwanego poliaminą, który istotnie ma niemały związek z męskim nasieniem. Po raz pierwszy bowiem został wyizolowany z męskiego ejakulatu. Fizjologię reakcji seksualnych zostawmy jednak na boku - spermidyna znajduje się w komórkach wielu organizmów żywych oraz żywności, którą zdecydowanie często i chętnie konsumujemy. W jakich produktach jest najwięcej spermidyny i jakie mogą być role tych cząsteczek o nieco odstręczającej nazwie?

Sto lat, niech żyje nam!

Spermidyna może przedłużać życie. Na jakiej podstawie można tak przypuszczać? Doustne podanie myszom spermidyny i badania pod kątem jej właściwości i zastosowania, doprowadziły naukowców do zdumiewającego odkrycia. Stwierdzono, że zwierzęta te żyją dłużej i rzadziej chorują. Widoczny wzrost długości życia myszy wzrósł aż o 30%. Związek między wysokim spożyciem spermidyny w diecie a zmniejszoną śmiertelnością został wykazany w badaniu kohortowym wśród 829 uczestników obu płci w wieku 45-84 lat. Dieta została oceniona za pomocą powtarzanych, zatwierdzonych przez dietetyków, walidowanych kwestionariuszy. Badanie potwierdziło, że odżywianie bogate w spermidynę koreluje z dłuższym okresem życia wśród badanych średnio o 5 lat.

Supermoce spermidyny

Spermidyna jest o tyle intrygującą substancją, że jako jedyna wyzwala zjawisko autofagii. Autofagia (z greckiego „autos” – sam; „phagein” – jeść), zwana inaczej „samozjadaniem”, jest rodzajem kanibalizmu komórkowego. Kiedy organizm wykrywa wadliwe organelle, „zdrowe” egzemplarze je degradują („zjadają”). Jest to mechanizm przetrwania w tym sensie, że jeśli wadliwe organelle zostaną prawidłowo usunięte, komórka będzie mogła dalej żyć, a na dodatek jeszcze się odbudować, nie doprowadzając do powstania np. stanu zapalnego w narządzie lub w tkance. To rewolucyjna wiedza w kwestii profilaktyki i leczenia wielu chorób, nawet o ciężkim przebiegu. 

Ser do walki ze starzeniem?

Poliaminy, w tym spermidyna, znajdują się w codziennej żywności. Koneserzy serów nie będą narzekać: sery są doskonałym źródłem tej poliaminy, zwłaszcza te długodojrzewające. Należy jednak zaznaczyć, że spożywanie w nadmiarze serów może prowadzić do dolegliwości żołądkowych. Spermidyna występuje na szczęście nie tylko w serach, ale i w owocach cytrusowych, winogronach, bananach, gruszkach, amarantusie, brokułach, kalafiorze, kukurydzy, zielonym groszku, soczewicy i fasoli, grzybach shiitake, a także w mące orkiszowej i pełnoziarnistych zbożach. Na tych ostatnich właśnie chcielibyśmy się nieco zatrzymać. Najwięcej spermidyny, bo aż 24 mg na 100 g produktu, dostarczają kiełki pszenicy. 

Na czym polega fenomen kiełków pszenicy?

Obecne badania nad kiełkami pszenicy dowodzą, że te zboża udomowione przez człowieka tysiące lat temu, są najcenniejsze w postaci nasion, które dopiero co budzą się do życia. Fenomen kiełków tkwi w samym procesie rozwoju rośliny, który dowodzi o absolutnym geniuszu Matki Natury. Proces kiełkowania zaczyna się, kiedy w suche ziarno zaczyna wsiąkać woda. Nasionko wchłaniając ją, co najmniej dwukrotnie powiększa swoją objętość, wydzielając ogromne ilości enzymów i składników pokarmowych. Kiełki gotowe do spożycia istotnie zasługują na miano żywności superfood – charakteryzują się wysoką koncentracją białek, witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, błonnika i enzymów w lekkostrawnej i lepiej przyswajalnej formie. Wykazano nawet w badaniach, że kiełki są zdrowszą formą białka niż białka pochodzące z mięsa zwierząt. 

Ile wynosi optymalna dzienna dawka spermidyny?

W produktach spożywczych ilość spermidyny się różni, nawet jeśli by porównać ten sam produkt. Różnice wynikają z uprawy (na przykład kiełków pszenicy) na różnych obszarach, w różnych krajach. To dlatego wyjątkowo trudno jest oszacować jej ilość w pokarmie, nie posiadając precyzyjnych sposobów jej pomiaru. Pochodząca z Austrii (Graz) firma Longevity Labs + opracowała suplement diety SpermidineLIFE o dokładnie zmierzonej i regulowanej ilości spermidyny w każdej kapsułce preparatu. Przyjmowanie suplementu zapewnia codzienne dostarczenie określonej, potrzebnej ilości składnika bez potrzeby codziennego dokładnego mierzenia zawartości spermidyny w diecie. W ramach ciekawostki dodamy, że aby osiągnąć taką samą zawartość spermidyny zawartej w kapsułce, należałoby spożywać 2 kg pszenicy dziennie. 

Spermidyna dostępna w sklepie Mito-Pharma jest pozyskiwana z ekstraktu, a nie oleju – co ma miejsce w innych preparatach dostępnych na rynku. Dzięki temu charakteryzuje się wyjątkowo dużą zawartością cennej spermidyny.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.