Obecnie z witaminowymi preparatami, które wspierają dietę, spotykamy się coraz częściej. Można je kupować bez recepty w każdej aptece, są dostępnie w zwykłych sklepach spożywczych, a nawet w takich miejscach jak kioski czy stacje paliw. Czy warto decydować się na przyjmowanie takich witamin w kapsułkach, czy jest to bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia?
Czy można przedawkować witaminy?
Witaminy są związkami chemicznymi, które nie są produkowane przez nasz organizm, jednak są one niezbędne do tego, by normalnie funkcjonować. W większości przypadków wystarczają nam te witaminy, które przyswajamy z pożywienia, które spożywamy. Niekiedy jednak mamy takie sytuacje, w których potrzeba nieco więcej witamin. Ciężka praca fizyczna, sport, używki czy leki mogą sprawiać, że tych witamin w organizmie zacznie nam brakować. Niekiedy więc będzie konieczne uzupełnienie braku witamin przez stosowanie specjalnych środków do tego przeznaczonych. Takie działania trzeba podejmować również w momencie, gdy mamy problemy z przewodem pokarmowym. Stany zapalne jamy ustnej czy przełyku, nieżyt żołądka, jelit, a także problemy z wątrobą czy wrzodami w żołądku to sytuacje, w której trzeba uzupełniać dietę o dodatkowe witaminowe preparaty. Trzeba jednak zadawać sobie sprawę z tego, że takie preparaty są po części lekami, dlatego nie zawsze będą dobrze tolerowane przez organizm. Również przedawkowanie witamin może się okazać niebezpieczne dla zdrowia. Przed tym jak przyjmiemy jakiś suplement diety, trzeba skontaktować się z lekarzem i skorzystać z jego porady.
Witaminy naturalne i syntetyczne
Preparaty z witaminami, które pojawiają się w aptekach, są wynikiem syntezy chemicznej. Dlatego niezależnie od tego jak bardzo są bogate w związki witaminowe, nie będą w stanie zastąpić nam naturalnych witamin, które znajdują się w owocach czy warzywach. Naturalne witaminy są dla naszego organizmu dużo lepsze i będą się lepiej wchłaniać. Natomiast witaminy sztuczne już nie. Dlatego nie można ich przyjmować przez cały rok, również dlatego, że stosując takie preparaty, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz organizm przez nie zatraci zdolność przyswajania naturalnych witamin z owoców czy warzyw. Dlatego witamin powinniśmy szukać jak najczęściej w naturalnych produktach, takich, które rosną w naszej szerokości geograficznej, gdyż one będą dla nas najlepiej przyswajalne. W okresie zimy dobrym rozwiązaniem jest włącznie do diety produktów kiszonych, które mają duże ilości witaminy C. Jest to okres, kiedy można korzystać z domowych mrożonek i przetworów przygotowanych w okresie letnim z naturalnych produktów.
Niedobory witaminowe przyczyną nadwagi
W momencie, gdy w naszym organizmie zaczną pojawiać się niedobory witamin, będzie się on domagał większej ilości pożywienia. Organizm chce bowiem więcej pokarmu, bo liczy, że ze spożywanych posiłków będzie mógł uzupełnić swoje niedobory. Dlatego jeśli nie mamy odpowiedniej ilości witamin w organizmie, pojawiają się sytuacje, gdy czujemy głód i w związku z tym zaczynamy podjadać. Problemem wtedy staje się najczęściej nadmierna ilość wszystkich składników odżywczych: tłuszczy, białek i węglowodanów. Pojawiają się nadmierne ilości kalorii, a za tym idzie oczywiście nadwaga. Jeśli chcemy sobie zapewnić w organizmie odpowiednią ilość witamin, powinniśmy przede wszystkim stawiać na to, by odżywianie było jak najbardziej racjonalne. Najlepiej dążyć do tego, by usuwać z pożywienia pokarmy, które są wysoko przetworzone oraz produkty o rafinowanym charakterze. Warto omijać żywność, która ma w sobie duże ilości cukru czy też produkty z solą i glutaminianem sodu. W momencie, gdy uda nam się zbilansować dietę można liczyć na to, że również witamin będzie odpowiednia ilość i różnego rodzaju suplementy nie będą już nam potrzebne.