Odżywki węglowodanowe - podstawowe informacje

Odżywki węglowodanowe - podstawowe informacje

Odżywki węglowodanowe to taki rodzaj odżywek, które mają na celu dostarczenie do organizmu sportowca lub osoby aktywnej fizycznie kolejną porcję energii. Ich celem jest zahamowanie katabolizmu po treningu, jak również uzupełnienie zapasów glikogenu. Odżywki węglowodanowe dzielą się na trzy grupy. Co warto wiedzieć o każdej z nich? I dlaczego właściwie sportowcy i osoby intensywnie trenujące powinny się zainteresować tego typu preparatami?

Odżywki węglowodanowe - dlaczego warto? 

Mówi się, że zewsząd otaczają nas węglowodany. Cukier jest tak naprawdę wszechobecny, ponieważ dodaje się go niemal do każdego produktu spożywczego. Mimo wszystko jednak węglowodany maja to do siebie, że bardzo szybko przetwarzane są w energię i spalane - zwłaszcza w przypadku osób, które prowadzą aktywny tryb życia i dużo oraz intensywnie ćwiczą. 

U osób takich węglowodany pochodzące z pożywienia mogą nie wystarczyć, ażeby pokryć potrzeby energetyczne ich organizmów. Dlatego też aby nie doszło do braku tych związków w organizmie, konieczne jest ich podanie w postaci suplementów diety - odżywek węglowodanowych. Ich zastosowanie może błyskawicznie zwiększyć energię - a więc nie tylko mamy siłę do treningu, ale również odnowimy ją po jego zakończeniu. 

Rodzaje odżywek węglowodanowych 

Odżywki węglowodanowe dzielą się na trzy rodzaje. To odżywki typu Carbo, Dextroza oraz Vitargo. To najbardziej podstawowy podział. Najpopularniejsze są przy tym odżywki typu Carbo, to znaczy takie, które zawierają najdłużej przyswajalne węglowodany. 

Mimo iż odżywki węglowodanowe mogą być z powodzeniem stosowane zarówno przed, jak i po treningu, odżywki typu Carbo najlepiej stosować po nim. Wszystko dlatego, iż w ten sposób można powoli zregenerować mięśnie. Kolejna grupa to odżywki typu Dextroza. One szybko uzupełniają glikogen w mięśniach, ponieważ są najlepiej przyswajalne. Organizm szybko je wchłania, zatem doskonale nadają się do stosowania zarówno przed wysiłkiem fizycznym (wówczas działają pobudzająco), jak też w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. Ostatnia grupa to zaś odżywki typu Vitargo, które uznawane są za najlepsze źródło węglowodanów. Odżywki te wytwarzane są z kukurydzy woskowej, która posiada skrobię zbudowaną z kolei z amylopektyny. Jej zawartość wpływa na szybkie opróżnianie żołądka i odbudowę zasobów glikogenu mięśniowego.

Zadaniem wszystkich odżywek węglowodanowych jest przywrócenie energii oraz siły mięśniom. Działają one lepiej niż cukry proste - zostały bowiem stworzone specjalnie po to, aby wspierać sportowców.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.