Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie zapalenia przyzębia

Paradontoza jest chorobą, która dotyka znacznej części mieszkańców naszego kraju. Za główną przyczynę paradontozy uznaje się nieprawidłowe szczotkowanie zębów, ale nie tylko! Aby uniknąć powikłań związanych z rozwojem paradontozy, najlepiej regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Początkowa faza choroby bywa niemal niezauważalna, jednak wczesne wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie lub opóźnienie jej rozwoju.

Czym jednak dokładnie jest ta choroba? Jakie są objawy paradontozy? Do jakiego lekarza udać się w celu leczenia i co robić, aby uniknąć zachorowania? Sprawdź koniecznie!

Czym jest paradontoza?

Paradontoza naukowo nazywana jest zapaleniem przyzębia. Przyzębiem nazywamy z kolei tkanki, które otaczają zęby (kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, ozębna i okostna, dziąsła). To dzięki nim możliwe jest utrzymanie zęba w zębodole. Zapewniają one więc zarówno ochronę, jak i stabilizację.

Paradontoza najczęściej rozwija się wtedy, gdy nie dbamy wystarczająco dobrze o właściwą higienę jamy ustnej. Za inne przyczyny uznaje się obniżoną odporność organizmu oraz genetykę. Choroba ta atakuje zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Zwiększone ryzyko zachorowania obserwuje się także u kobiet w ciąży.

mężczyzna zasłaniający usta dłonią

Wyróżnić możemy cztery rodzaje paradontozy:

  • paradontoza przedpokwitaniowa – ten rodzaj zapalenia przyzębia rozwija się u małych dzieci. Chorują na nią już nawet czterolatki.
  • paradontoza typowa – jest to najbardziej popularna odmiana choroby, która dotyka nawet 70 procent społeczeństwa. Rozwija się stopniowo i prowadzi do rozchwiania zębów. Najczęstszą jej przyczyną jest nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej.
  • paradontoza postępująca gwałtownie – choroba postępuje w sposób bardzo szybki, a w procesie jej przebiegu często dochodzi do zapalenia dziąseł. Możliwy jest również zanik kości wyrostka zębodołowego.
  • paradontoza młodzieńcza – spotkać się z nią możemy niezwykle rzadko, ale postępuje szybko i prowadzi do zniszczenia kości.

Przyczyny paradontozy

Paradontoza może rozpocząć się niezauważalnie. Wiele osób ignoruje również pierwsze objawy towarzyszące chorobie. Główną przyczyną paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nadmierna ilość płytki nazębnej nie tylko pokrywa ząb, ale zaczyna również rozprzestrzeniać się pod dziąsłami. Prowadzi to do stanów zapalnych w obrębie dziąseł, a to z kolei do rozwoju bakterii, które zaczynają gromadzić się w kieszonkach dziąsłowych i mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty zębów.

Do przyczyn paradontozy zalicza się także zaniechanie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a nawet nieszczelne wypełnienia zębów. Pojawienie się paradontozy wiąże się także z nieodpowiednim funkcjonowaniem układu immunologicznego. Rozwój choroby mogą przyspieszyć z kolei podrażnienia dziąseł czy też np. palenie papierosów.

Co więcej, o ile nie ma jednoznacznych dowodów na to, że paradontoza jest chorobą dziedziczną, o tyle istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na zachorowanie.

Recesja dziąseł a paradontoza

Recesja, czyli cofanie się dziąseł powoduje odsłonięcie szyjek zębowych. W efekcie dziąsło zanika, dochodzi do odsłonięcia korzeni, a korona zęba staje się dłuższa. Wówczas zęby bywają znacznie bardziej wrażliwe oraz podatne na próchnicę. Obok m.in. wad zgryzu, braków w uzębieniu czy nieprawidłowego szczotkowania zębów, do przyczyn cofania się dziąseł zaliczamy także paradontozę.

Objawy paradontozy i skutki nieleczonej choroby przyzębia

Jeżeli w naszej jamie ustnej występują stany zapalne, które bagatelizujemy i nie wdrożymy odpowiedniego leczenia, mogą one przekształcić się w paradontozę. Z powodu zapalenia przyzębia oraz głębszych struktur można stracić zęby, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym.

Utrata zębów jest nie tylko problemem estetycznym, może ona znacząco wpłynąć zarówno na nasze rysy twarzy, jak i sprawiać trudności podczas mówienia, czy spożywania posiłków.

Co ważne, zapalenie przyzębia przyczynia się także do powstawania chorób stawów, naczyń krwionośnych, a także do problemów z sercem. Dodatkowo utrudnia też leczenie cukrzycy.

kobieta w gabinecie dentystycznym

Objawem paradontozy są:

  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • ruchomość zębów, przemieszczanie oraz całkowite rozchwianie zębów,
  • krwawienie dziąseł,
  • ból podczas szczotkowania,
  • nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury,
  • i inne.

Wczesne wykrycie paradontozy, m.in. poprzez regularne wizyty u stomatologa, prześwietlenie zębów czy zwracanie szczególnej uwagi na wszystkie niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej, pozwala na całkowite wyleczenie lub opóźnienie choroby i chroni nas przed utratą zębów.

Zapalenie przyzębia – jak leczyć paradontozę i do jakiego lekarza się udać?

Osobą, do której powinien udać się pacjent podejrzewający u siebie paradontozę, jest periodontolog. To specjalista w dziedzinie periodontologii, który zajmuje się chorobami przyzębia, błony śluzowej, pokrywaniem recesji dziąsłowych oraz plastyką wędzidełek górnej wargi i języka. Specjalista bada, diagnozuje i przeprowadza leczenie dziąseł, ozębnej czy cementu korzeniowego. Warto się do niego zgłosić również z zanikiem kości wyrostka zębodołowego, która powstała w wyniku rozprzestrzeniającej się paradontozy.

Leczenie paradontozy może przebiegać na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Do leczenia paradontozy wykorzystuje się metody niechirurgiczne, jednak zdarza się także (w przypadku gdy zmiany są bardzo rozległe, a choroba mocno zaawansowana), że dochodzi do interwencji chirurgicznej.

Periodontolog wykonuje oczyszczanie korzeni zębów oraz szynowanie w celu stabilizacji. W przypadku, gdy choroba jest już bardzo rozwinięta, stosuje się leczenie kieszonek kostnych, które polega na przeprowadzaniu zabiegów regeneracyjnych z wszczepieniem biomateriałów.

Jeżeli więc podejrzewamy u siebie paradontozę, warto skonsultować się ze specjalistą, który pokieruje naszym dalszym leczeniem. Prawdopodobnie, zanim rozpoczniemy terapię, będziemy musieli przejść zabieg usuwania kamienia nazębnego i płytki nazębnej, dzięki którym lekarz wyeliminuje ogniska zapalne i skupiska bakterii.

Ze względu na to, że choroba przyzębia może wynikać z wielu różnych czynników, zdarza się też, że periodontolog kieruje pacjenta na konsultację do lekarza immunologa lub genetyka.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na paradontozę?

Aby zapobiegać paradontozie, należy kontrolować stan swojego uzębienia u stomatologa oraz regularnie poddawać się zabiegowi ściągania kamienia nazębnego. Duże znaczenie w procesie gromadzenia się płytki i kamienia nazębnego ma również nasza dieta, szczególnie jeżeli bogata jest w cukry proste. Co więcej, pacjenci spożywający duże ilości herbaty, kawy czy palący papierosy powinni taki zabieg wykonywać nawet dwa razy częściej.

pasta i szczoteczka do zębów

Dbamy więc o podstawową higienę jamy ustnej, używajmy odpowiedniej szczoteczki, dobrej jakości past oraz płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznej. Regularnie odwiedzajmy dentystę, który przedstawi nam instruktaż higieny jamy ustnej, wykona profesjonalne czyszczenie zębów, w tym usunie kamień nazębny, odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania i udzieli nam porad na temat higieny jamy ustnej.

Podsumowanie

  • Paradontoza jest częstym schorzeniem jamy ustnej.
  • Główna przyczyna paradontozy to nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jednak z zapaleniem przyzębia borykają się również osoby, które dokładnie i regularnie szczotkują zęby, a wynikać może to ze skłonności genetycznych lub ogólnego osłabienia organizmu, palenia papierosów, zaburzeń hormonalnych czy przyjmowania niektórych leków.
  • Nadmierna ilość płytki bakteryjnej na powierzchni zębów doprowadza do powstawania kamienia nazębnego, a ten sprzyja paradontozie.
  • Paradontozę można leczyć niechirurgicznie, jednak zaawansowane przypadki leczy się chirurgicznie.
  • Zaniechanie leczenia i rozwój choroby doprowadzać może m.in. do krwawienia dziąseł, a nawet wypadania zębów.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.