Na czym polega leczenie kanałowe i jak długo ono trwa?

Na czym polega leczenie kanałowe i jak długo ono trwa?

Leczenie kanałowe kojarzono zawsze z ogromnym bólem. Obecnie jest ono praktycznie nieodczuwalne dzięki środkom znieczulającym i dostępności nowoczesnych narzędzi stomatologicznych. Leczenie kanałowe trwa wiele tygodni. Jakie są jego poszczególne etapy?

Endodoncja a leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest zakwalifikowane do chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych, dlatego poprawą stanu uzębienia pacjenta zajmuje się lekarz endodonta. Jego działania obejmują nieodwracalne usunięcie chorych kanałów, a następnie wypełnienie ich przygotowanym do tego materiałem. Osoby, u których konieczne jest leczenie kanałowe, cierpią. Stan zapalny miazgi zęba manifestuje się szeregiem uporczywych objawów, a jednym z najczęściej odczuwanych jest ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Poza tym chory ząb jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Czasem zdarza się, że pacjent w ogóle nie ma objawów, a i tak jego zęby wymagają leczenia kanałowego.

Na czym polega i jak długo trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest wieloetapowe i wymaga kilku wizyt u specjalisty. Rzadko kiedy udaje się usunąć kanały i jednocześnie szczelnie je wypełnić podczas jednej wizyty. Leczenie kanałowe polega bowiem na całkowitym usunięciu nerwów i miazgi zęba, a także na dokładnym i dogłębnym oczyszczeniu kanałów ze zbędnych resztek. Do rozpoczęcia leczenia wymagane jest zdjęcie rentgenowskie zębów. Dzięki niemu można ocenić, ile kanałów wymaga czyszczenia i jak są one zlokalizowane. W niektórych sytuacjach lekarz endodonta używa mikroskopu, ale cała usługa jest wtedy droższa. Bywa on potrzebny, gdy:

  • nie można zlokalizować ani dokładnie opracować kanałów chorego, ponieważ uległ on wypadkowi i jego zęby są po głębokim urazie mechanicznym;
  • dno komory zębów zostało poważnie uszkodzone i lekarz nie jest w stanie zobaczyć, jaki jest stan zęba chorego;
  • kanały pacjenta są skręcone na tyle, że nie sposób ich dokładnie wyczyścić bez powiększenia obrazu;
  • u chorego występuje niedorozwój kanałów, co utrudnia wyjęcie miazgi i dalsze etapy leczenia;
  • pacjent padł ofiarą błędu stomatologicznego i w jego zębie pozostawiono narzędzia dentystyczne.

Leczenie kanałowe trwa kilka tygodni. Usługa jest odpłatna, co wiąże się z dość dużym wydatkiem. Rzadko kiedy jest ona refundowana. Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia takie leczenie wyłącznie kobietom ciężarnym i dzieciom. Opracowanie i szczelne wypełnienie kanałów kosztuje nawet kilkaset złotych za jednego zęba. Ostateczna cena zależy od czasu pracy lekarza oraz ubytków do naprawienia. Zdarza się także, że wypełniony ząb wymaga ponownego leczenia kanałowego. Przyczyną tego są nieszczelnie wypełnione kanały. Niestety nie ma możliwości poprawy usługi w jednej cenie i za ponowne otwarcie kanałów trzeba również zapłacić.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.