Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią poradzić?

Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią poradzić?

Czułeś przeszywający ból zębów, pijąc gorącą herbatę, zimną wodę lub kiedy ugryzłeś słodki batonik? To objaw nadwrażliwości zębów, wyjątkowo uprzykrzającej życie dolegliwości. Na szczęście nie musisz cierpieć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak sobie z nią poradzić. W jaki sposób dbać o nadwrażliwe zęby? Jakie istnieją możliwości leczenia?

Zęby najbardziej narażone na nadwrażliwość to kły, następnie kolejno: przedtrzonowce, siekacze i trzonowce. U osób praworęcznych częściej po stronie lewej, co związane jest z dokładniejszym czyszczeniem zębów po prawej stronie.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Zdrowe zęby pokryte są szkliwem i osłonięte są dziąsłami. Stanowią one naturalną barierę dla różnorakich czynników mogących wywołać ból lub choroby. Ostry ból może oznaczać, że nastąpiło starcie powierzchni zęba, a szyjki zębowe zostały odsłonięte. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której zębina zostaje odsłonięta. W zębinie znajdują się mikroskopijne kanaliki zwane kanalikami zębinowymi. Są to drogi prowadzące do nerwu, odsłonięte nerwy są bardzo łatwo stymulowane np. wysoką lub niską temperaturę, co w konsekwencji objawia się silnym bólem.

Jakie czynniki przyczyniają się do nadwrażliwości zębów?

  • wady zgryzu,
  • nieprawidłowa, nadmierna higiena jamy ustnej np. używanie szczoteczki z twardym włosiem,
  • stosowanie nieodpowiednich past do zębów (zrezygnuj z mocno ścierających i wybielających past do zębów),
  • bruksizm (mimowolne zgrzytanie zębami podczas snu),
  • spożywanie kwaśnych produktów (zwłaszcza cytrusów),
  • częste picie napojów gazowanych,
  • choroby przewodu pokarmowego, częste wymioty np. W bulimii (kwas żołądkowy niszczy zęby i dziąsła),
  • obgryzanie twardych przedmiotów (długopisu, ołówka, paznokci),
  • mikrouszkodzenia zębów,
  • niedobór witamin i minerałów

Jak złagodzić objawy nadwrażliwości zębów?

Podstawa to właściwa pielęgnacja i czyszczenie zębów oraz higiena jamy ustnej.

  1. Wybór pasty. Wybierz pastę przeznaczoną specjalnie do zębów wrażliwych lub inną ale co ważne o niskim poziomie ścieralności – ok. 30 RDA (wskaźnik ścieralności). Czytaj uważnie etykiety. Dobra pasta powinna zawierać np. fluorek cynawy, azotan potasu, chlorek strontu, wapnia. Są to substancje, które skutecznie zamykają kanaliki zębowe.
  2. Wybór szczoteczki. Zamień swoją szczoteczkę na miękką. Twarda szczoteczko zdziera szkliwo i uszkadza dziąsła. Najlepsza dla nadwrażliwych zębów jest szczotka elektryczna. Dokładnie czyści zęby bez zbytniego dociskania włosia.
  3. Mycie zębów. Delikatnie myj zęby dwa razy dziennie przez 2 minuty ruchami wymiatającymi – od dziąseł w kierunku korony zęba. Szczotkowanie poziome kaleczy dziąsła, uszkadza dziąsła i odsłania szyjki zębowe. Nigdy nie myj zębów bezpośrednio po wypiciu kwaśnego soku lub zjedzeniu cytrusów, ponieważ osłabia to szkliwo. Odczekaj 30 minut. Możesz sięgnąć po gumę do żucia lub przepłukać jamę ustną wodą. Obszary między zębami oczyść dokładnie nitką dentystyczną. Używaj płynu do płukania ust zmniejszającego nadwrażliwość.
  4. Dieta. Jedz produkty bogate w wapń, fosfor, witaminę D3 oraz. Znajdziesz je m.in. W mleku, jogurtach, żółtym serze, mięsie i jajkach. Niewskazane są produkty mogące powodować  demineralizację szkliwa oraz wzrost kwasowości śliny. Unikaj jedzenia cytrusów, słodyczy i picia napojów gazowanych. Koniecznie przeczytaj, jakie napoje są szkodliwe dla twoich zębów.

W sytuacji kiedy staranna higiena i odpowiednia dieta nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zaleca się wizytę u dentysty. Istnieje wiele metod leczenia nadwrażliwości w gabinecie stomatologicznym:

Fluoryzacja (lakierowanie)

Polega na nakładaniu na zęby lakieru fluorowego. Fluor przenika przez szkliwo, dzięki czemu zęby stają  się mocniejsze. Dodatkowo zęby są bardziej odporne na działanie kwasów. Po ok. 6 miesiącach należy powtórzyć zabieg.

Inne zabiegi pomagające zwalczyć nadwrażliwość zębów

  • Stymulacja mineralizacji – zamykanie otwartych kanalików za pomocą specjalnych materiałów.
  • Impregnacja – stomatolog nakłada preparat zmniejszający nadwrażliwość zębów.
  • Skaling – czyli zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego

Nadwrażliwość zębów  to bolesny problem, z którym można sobie poradzić. Istnieje wiele metod walki z tą dolegliwością. Warto zacząć od odpowiedniej higieny i właściwie dobranej diety. A w ostateczności udać się na zabieg do stomatologa, który dobierze najlepszą metodę leczenia.

Dla osób borykających się z problemami z dziąsłami oraz chorobami przyzębia np. paradontozą polecamy pastę Lacalut Aktiv, która zapobiega krwawieniu dziąseł, chroni zęby przed próchnicą i przyspiesza proces gojenia. Pasta Elmex skutecznie Remineralizuje uszkodzone i wzmacnia szkliwo zębów. O zdrowe i mocne zęby należy dbać już od najmłodszych lat, dlatego dla dzieci polecamy Junical Zęby. Produkt rekomendowany dla dzieci, które są w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe.  Na wszelkie zmiany w jamie ustnej np. afty, pleśniawki, urazy spowodowane przez aparaty ortodontyczne pomoże wyrób medyczny Dezaftan Control. Żel wytwarza na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej ochronny film, dzięki czemu chroni zmiany przed podrażnieniami  i zapewnia ulgę w bólu. Jeśli chcesz wzmocnić zęby i kości, nie zapominaj o suplementacji. Strong Bones to preparat zawierający wapń i magnez są w wysoko przyswajalnej postaci chelatowej. Minerały te są niezwykle ważne dla zdrowia. Wzmacniają kości i zęby, oprócz tego korzystnie działają  na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.