Pieluchy dla dorosłych - rozmiary, chłonność, ceny. Które pieluchy na dzień, a które na noc?

Pieluchy dla dorosłych - rozmiary, chłonność, ceny. Które pieluchy na dzień, a które na noc?

Pieluchy dla dorosłych, nazywane także pieluchomajtkami, to jedne z najbardziej chłonnych wyrobów chroniących przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem, które można używać przy problemie nietrzymania moczu. Ze względu na to, iż są to wyroby widoczne pod ubraniem, wybiera się je przede wszystkim dla osób leżących, z demencją oraz osób z niepełnosprawnościami. Jakie rozmiary pieluch można znaleźć na rynku? Które z nich są najbardziej chłonne? Jaki jest ich koszt? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście.

Rozmiary pieluch dla dorosłych

Pieluchy dla dorosłych to wyroby, które polecane są przede wszystkim osobom leżącym, nierzadko seniorom, ale także osobom z niepełnosprawnościami. Dlatego przekrój rozmiarów powinien być wśród nich jak największy, by każdemu ze średnim, ciężkim lub bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu zapewnić możliwość wybrania dla siebie odpowiedniego produktu. Na rynku znaleźć można pieluchomajtki w rozmiarach od XS do XL, niektóre warianty występują także w rozmiarze XXL – jak w przypadku pieluchomajtek Super Seni Plus, które są największymi wyrobami na rynku. 

Należy przy tym pamiętać, iż rozmiar wyrobu powinien być dobrze dobrany do potrzeb podopiecznego. Zbyt mały będzie uciskać delikatną skórę. Zbyt duży będzie powodować wycieki. W celu dobrania odpowiedniego rozmiar należy zmierzyć obwód talii i bioder, a następnie porównać wyniki w tabeli rozmiarów. W sytuacji, w której obwody znajdują się w dwóch różnych przedziałach, najlepszym wyjściem jest wybranie większego rozmiaru. 

Które pampersy dla dorosłych są najbardziej chłonne?

W przeciwieństwie do wkładek urologicznych czy pieluch anatomicznych, tutaj nie rozmiar decyduje o większej chłonności. Pieluchomajtki, ze względu na swoją budowę, muszą występować w różnych rozmiarach, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb podopiecznego. Z kolei chłonność zależna jest od ilości superabsorbentu – wkładu odpowiedzialnego za wchłanianie wilgoci oraz zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów. W przypadku pieluchomajtek Seni najbardziej chłonne pieluchomajtki są Super Seni Quatro, które polecane są przy bardzo ciężkiej inkontynencji.

Należy jednak pamiętać, iż wybranie chłonności wyrobu możliwe jest dopiero w sytuacji, w której chory zna swój stopień nietrzymania moczu. Istnieje bowiem ryzyko, iż będzie wybierać produkt bardziej chłonny, a przy tym także droższy, bez takiej konieczności. Zanim zatem zdecydujemy się na zakup pieluchomajtek, należy dowiedzieć się, jakie ilości moczu są wydalane przez chorego w sposób niekontrolowany w przeciągu czterech godzin. Na tej podstawie można zdecydować, jak dużej chłonności wyrobu potrzebuje.

Czy można dostać pampersy dla dorosłych na receptę?

Pampersy dla dorosłych są wyrobem dostępnym w sklepach stacjonarnych, sklepach medycznych, aptekach oraz sklepach online. Nie jest to produkt, do którego zakupu potrzebna jest recepta. Jednak wszystkie wyroby chłonne są refundowane – można zakupić je z ulgą, o ile otrzymało się od lekarza specjalisty zlecenie na zakup z refundacją. Należy jednak pamiętać, iż w celu otrzymania refundacji na pieluchomajtki należy spełniać konkretne kryteria – przede wszystkim nietrzymanie moczu musi być objawem konkretnego schorzenia, na przykład nowotworu bądź upośledzenia czy wrodzonych wad układu nerwowego lub dróg moczowych. Osoba, która stara się o refundację, musi być także objęta ubezpieczeniem Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Cena pieluch dla dorosłych

Cena pieluchomajtek dla dorosłych zależna jest zarówno od ich rozmiaru jak i chłonności. Im większy i bardziej chłonny produkt, tym jest droższy. Wiąże się to oczywiście z koniecznością użycia większej ilości materiałów oraz superabsorbentu. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jaka chłonność jest konieczna dla podopiecznego. 

Ceny pieluchomajtek wahają się od 1,40 do 3,10 za sztukę. Aby wybrać najtańszy produkt warto dowiedzieć się, gdzie kupować pieluchomajtki – w sklepach stacjonarnych czy raczej internetowych. 

Jakie pieluchy wybrać na dzień, a jakie na noc?

Nie istnieje coś takiego jak wyrób chłonny na noc – pieluchomajtki, z których korzysta się w nocy, mogą być stosowane o każdej porze dnia. Istotne jest to, by na noc wybierać wyrób o wyższej chłonności, a także bardziej stabilny. Jeśli osoba chora w dzień korzysta z majtek chłonnych o średniej chłonności, w nocy powinna stosować pieluchomajtki o podwyższonej ilości superabsorbentu. Dlaczego? W nocy podopieczny ma jeszcze mniejszą kontrolę nad swoim pęcherzem niż w trakcie dna. Dodatkowo jego ciało porusza się, co może powodować wycieki boczne. Majtki chłonne najprawdopodobniej nie poradzą sobie z nimi – nie posiadają dodatkowych ściągaczy, które umożliwiają doskonałe przyleganie wyrobu do ciała i ochronę przed przeciekami w nocy. To zadanie są w stanie spełnić pieluchomajtki, które nie przesuwają się wraz z ciałem, są dużo bardziej stabilne i gwarantują spokojną noc zarówno podopiecznemu jak i opiekunowi. 

Pieluchy dla dorosłych to jeden z częściej wybieranych wyrobów na nietrzymanie moczu. Stanowią skuteczną ochronę przed wilgocią oraz nieprzyjemnym zapachem. Są też bardzo łatwe do założenia, dzięki czemu nie sprawiają trudności opiekunom. Warto korzystać z nich zwłaszcza w sytuacjach, w których chory jest osobą leżącą z dużym problemem nietrzymania moczu.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.