Ostropest plamisty nie tylko dla wątroby

Ostropest plamisty nie tylko dla wątroby

Bardzo prawdopodobne jest to, że większość z nas wzięło by go, ze względu na łudząco podobny wygląd, za pospolity oset. Tylko wygląd zewnętrzny łączy zwykły oset z ostropestem.Ten drugi wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze. Jakie? O tym za chwilę. Najpierw trochę historii i geografii.

Ostropest plamisty nie tylko dla wątroby.

Bardzo prawdopodobne jest to, że wiekszość z nas wzięło by go, ze wględu na łudząco podobny wygląd, za pospolity oset. Tylko wygląd zewnętrzny łączy zwykły oset z ostropestem.Ten drugi wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze. Jakie? O tym za chwilę. Najpiew trochę historii i geografii.

Ostropest plamisty to roślina jednoroczna pierwotnie występująca w obębie Morza Śródziemnego. Należy do rodziny astrowatych, jest krewnym słonecznika. Swoją nazwę zawdzięcza greckiemu lekarzowi Dioscoridesowi. Ostropest nazywano też ze wględu na krople białego mleka wypływające z liści kroplami mleka Marii Dziewicy. Ostropest popularny był już w starożytności. Stosowano w Grecji i w Rzymie, a stamtąd jego sława rozniosła sie na całą Europę, a następnie na inne kontynenty.W Polsce ostropest jest rośliną uprawną, ale można spotkać też dziko rosnące skupiska.

Ostropest plamisty - właściwości

Ostropest to przede wszystkim naturalna odtrutka dla organizmu. Zawarta w nim sylimaryna pozwala zneutarlizować toksyny np. muchomora sromotnikowego! Życie w ciągłym stresie, niezdrowa dieta, leki, używki, promieniownie, chemia w powietrzu, wodzie i ziemi, wszystko to razem sprawia, że odtruwanie organizmu jest obowiązkiem każdego, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem i dobrym trawieniem.  

Z nazwą SYLIMARYNA na pewno już zetknęliście się nieraz. W składzie wielu środków poprawiających pracę wątroby np. Sylimarolu jest właśnie wyciąg z ostropestu. Pamiętajmy jednak, że największe stężeie sylimaryny jest w ostropeście naturalnym.

Opstropest pobudza wydzielanie żółci, ma działąnie przeciwzapalne, rozkurczające, dlategp pomaga w leczeniu kamicy i kolki żółciowej.

Ostropest leczy stany zapalne nerek, wątroby, powodując cofanie sie płynów z jamy otrzewnowej. W efekcie obwód brzucha staje sie mniejszy, a pokarm jest trawiony sparwniej.

Ostropest obniża poziom cholesterolu we krwi, chroni przed miażdżycą, stłuszczeniem nerek i inych narządów.

Ostropest działa antynowotworowo. Jest bardzo suteczny w przypadku raka prostaty, sutka, szyjki macicy, płuc.

Ostropest plamisty wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje wewnętrzne krwawienia, pomaga przy silnych bólach menstruacyjnych.

Ostropest pomaga w walce z nadwagą, wykazując działąnie odchudzające.

Ostropest powoduję śmierć zmutowanych komórek powstałyvh w wyniku działa promieni UVA, a także usprawnia i przyspiesza naturalny proces regenaracji komórek powstałych na skutek promieniowania UVB.

Ostropest jest bardzo skuteczny w leczeniu wszelkich uszkodzeń skóry, stanów zapalnych czy trądziku.

Ostropest pomaga przy uporczywych atakach migreny.

Jak stosować ostropest plamisty?

Producenci oferują nam wiele postaci ostropestu: całe lub zmielone ziara, tabletki, drażetki, kapsułki, krople, olej, a nawet sok. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście używanie ostropestu w jak najbardziej naturalnej postaci , czyli nasion. Można je samemu zmielić w młynku do kawy, dzięki czemu zapobiegniemy utlenianiu zawartych w nich kwasów tłuszczowych. Nasiona można spożywać bezpośrednio popijając wodą. Można dodawać je do wielu dań np. do produktów mlecznych, koktajli, sałatek, surówek, deserów.

Ostropest plamisty jest uważany za bardzo bezpieczny suplement diety, wolny od reakcji alergicznych i szkodliwych interakcji z innymi składnikami diety. Odnotowano niewiele przypadków wystapienia działąń niepożądanych. Należy oberwować reakcję organizmu i ewentualnie unikać jego spożycia w przypadku uczulenia na krwawnik, nagietki, chryzantemy, rumianek. Przeciwskazaniem do jego stosowania jest także ciąża i karmienie piersią.

Ostropest jest tani, łatwy, w uprawie i coraz bardziej popularny. Prawdopodobnie z tych właśnie powodów niektórzy chcą go opatentować i przywłaszczyć sobie. Mam nadzieję, że to im się nie uda. Korzystajmy więc z tego cudu natury.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.