Produkcja kontraktowa- czym jest i na czym polega?

Produkcja kontraktowa- czym jest i na czym polega?

Wypuszczenie produktu na rynek nie musi wiązać się z budowaniem linii produkcyjnej i ogromną inwestycją. Rozwiązaniem alternatywnym jest produkcja kontraktowa. Na czym polega i jak przebiega ten rodzaj produkcji?

Czym jest produkcja kontraktowa?

Produkcja kontraktowa to popularny model biznesowy, który można określić jako outsourcing- firma zleca wykonanie jakiegoś produktu drugiej firmie, która ma do tego odpowiednie zaplecze. Zapleczem tym może być zarówno zaplecze techniczne, jak i wiedza, doświadczenie i wyspecjalizowana kadra. Mówiąc prościej, produkcja kontraktowa jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które mają pomysł na jakiś specyficzny produkt i chcą wypuścić go na rynek, ale mają zbyt małe możliwości. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze od budowania procesu produkcyjnego od podstaw. Firma zlecająca wykonanie produktu ma pełną kontrolę nad linią produkcyjną. Producenci kontraktowi muszą trzymać się jako określonych przez zlecającego wymagań. 

Etapy procesu produkcji kontraktowej

Pierwszym etapem produkcji kontraktowej jest zlecenie wykonania produktu i omówienie konkretnych oczekiwań wobec jeg formyłu i wyglądu. Na tym etapie jasno określa się także wielkość nakładu. Kolejnym etapem jest stworzenie prototypu, który będzie udoskonalany do momentu, aż zacznie spełniać oczekiwania zlecającego. Produkt poddawany jest badaniom i testom, które mają na celu zagwarantowanie jego bezpieczeństwa dla klientów. Po pozytywnym zakończeniu badań, produkt zostaje zarejestrowany w bazie i rozpoczyna się produkcja właściwa. Produkt zostaje wprowadzony na rynek. 

Co należy wiedzieć przy wykonywaniu usług produkcyjnych?

Produkcja kontraktowa to rozwiązanie idealne dla firm, które dopiero startują na rynku, jak i dla tych, które na rynku obecne są od lat. Najczęściej w ten sposób produkowane są leki, różne rodzaje suplementów diety czy odżywek dla sportowców. W ten sposób produkuje się jednak także odzież, obuwie czy inne produkty z różnych dziedzin. Aby zbudować własną linię produkcyjną, potrzebne są nie tylko odpowiednie fundusze, ale też zaplecze techniczne, doświadczenie i wyspecjalizowana kadra. Wybierając produkcję kontraktową, właściwie każdy może wprowadzić na rynek swój produkt. Warto wiedzieć, że produkcja kontraktowa nie jest tym samym, czym jest private label. Przy produkcji kontraktowej firma zlecająca określa dokładne wymagania i specyfikację produktu i ma kontrolę nad linią produkcyjną. Private label natomiast oznacza zlecenie wykonania produktu pod marką własną według formuł, technologii i projektach producenta. W tym wypadku zleceniodawca nie ma pełnej kontroli nad procesem produkcyjnym. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.