Produkcja suplementów diety okiem producenta: technologia, receptury

Produkcja suplementów diety okiem producenta: technologia, receptury

Rynek suplementów diety w Polsce rośnie - stale przybywa świadomych w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej Polaków, którą realizują poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Część z nas doświadczyła problemów zdrowotnych na skutek pandemii, część przystąpiła do samoleczenia, co zresztą ułatwiła umacniająca się w dobie lockdownów sprzedaż suplementów diety przez sklepy online. Co jednak decyduje o tym, że dany suplement jest wart uwagi?

Produkcja suplementów na najwyższym poziomie od lat

Jak wskazują najnowsze analizy przedstawione w raporcie „Rynek suplementów diety w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”, obecnie sprzedaż suplementów w naszym kraju znajduje się na najwyższym poziomie w historii. Przybywa nie tylko liczby konsumentów, ale także ilości kupowanych produktów. Co więcej, spekulacje na najbliższe lata są jeszcze bardziej optymistyczne, co wiąże się ze spodziewaną poprawą sytuacji ekonomicznej po pandemicznym kryzysie. Polacy są coraz bardziej skłonni do tego, by zamiast na cenę, patrzeć na jakość, a to dobra wiadomość dla niejednego ambitnego producenta suplementów diety.

Czym odróżniają się dobre suplementy diety?

Przypomnijmy fakty: suplementy diety nie należą do kategorii leków. Ich zadaniem nie jest leczyć, a uzupełniać codzienną dietę w to, czego najbardziej brakuje - składniki odżywcze. Choć niedobory w istocie może wskazać lekarz na podstawie wyników badań laboratoryjnych i zalecić suplementację, zbilansowanym żywieniem (czyli dostarczaniem wszystkich składników odżywczych) zajmują się dietetycy. To oni od lat pracują z pacjentami - zarówno osobami zdrowymi, jak i chorymi - a zatem mają dogłębną wiedzę na temat działania składników na organizm i ich zależności między sobą. Dobrze zatem, jeśli to oni mają realny wpływ na receptury suplementów, tym bardziej, jeśli są to osoby znane i cenione w środowisku specjalistów od żywienia.

Jakość, a nie ilość, czyli dlaczego dobre suplementy diety nie mogą być tanie

Receptury preparatów to jedno, a produkcja suplementów to drugie. Technologia jest kluczową kwestią, która decyduje o skuteczności danego preparatu, a ta ma wpływ na ostateczną cenę suplementu.

Aby bowiem preparat był skuteczny, substancje w nim zawarte powinny bezpiecznie dostać się tam, gdzie powinny - do jelit. Ich droga rozpoczyna się w jamie ustnej i prowadzi przez cały przewód pokarmowy, na którego oddziałują obecne tam kwasy żołądkowe i sole żółci. Zobrazujmy to na przykładzie probiotyków, w których znajdują się żywe - ale uśpione, zahibernowane - bakterie. Sztuka produkcji suplementów probiotycznych polega na tym, by bakterie, przechodząc przez przewód pokarmowy, przeżyły w jak największym procencie.

Istnieje model produkcji probiotyków, który osiąga znakomite wyniki - mikrokapsułkowanie, czyli powlekanie każdej komórki bakteryjnej cienką warstwą lipidów.

- Mikrokapsułkowanie zapewnia pełną ochronę komórki bakteryjnej przed wilgotnością, kwasowością, utlenianiem, pH, ciśnieniem osmotycznym, dzięki czemu daje gwarancję żywotności szczepów nawet w trudnych warunkach oraz zwiększoną przeżywalność w trakcie przejścia przez żołądek - tłumaczy polski producent suplementów diety Lab One stosujący metodę mikrokapsułkowania. - Przeżywalność bakterii wynosi 80-100% - dodaje.

To nie wszystko, co ma wpływ na wysokiej jakości probiotyk. Zgodnie z definicją WHO, każdy szczep musi być określany ciągiem numerycznym, co oznacza, że został poddany badaniom, a te potwierdziły jego działanie, dlatego jeśli dany preparat nie ma wyszczególnionych wspomnianych parametrów, lepiej omijać go szerokim łukiem.

O czym nie wiedziałeś, kupując preparaty w sklepie z suplementami diety

Kompozycja suplementu diety jest niezwykle istotna, ale są jeszcze kwestie techniczne, o których statystyczny człowiek nie ma nawet pojęcia - opakowanie. Często umieszczanie substancji czynnych w takiej, a nie innej formie nie jest dziełem przypadku lub fanaberią producenta. Łatwo to zobrazować na przykładzie probiotyków. Często blister z osobno umieszczonymi kapsułkami jest lepszą opcją, tym bardziej, jeśli producenci suplementów używają folii o wysokim stopniu barierowości. W odróżnieniu od standardowej folii PVC, wspomniana metoda blistrowania w znacznie większym stopniu zabezpiecza kapsułki przed przenikalnością pary wodnej oraz tlenu.

Podsumowując, na ostateczną cenę suplementu ma wpływ wiele czynników. Kupując suplementy diety, należy mieć na uwadze, że cena produktu często idzie w parze z jego jakością. Warto wobec tego zaopatrywać się w dobrych, renomowanych sklepach, by mieć pewność, że o doskonałe właściwości preparatu zadbano na każdej możliwej płaszczyźnie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.