Groźne konsekwencje nadużywania suplementów diety

Groźne konsekwencje nadużywania suplementów diety

Według danych zebranych przez Instytut Żywności i Żywienia Polacy zbyt często sięgają po suplementy diety. Dotyczy to przede wszystkim suplementów zawierających magnez oraz przyspieszających utratę kilogramów. Konsekwencje nadużywania suplementów diety mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia a nawet życia. Nadmierne spożywanie preparatów odchudzających może przyczynić się do problemów z sercem. Co więcej, mogą być one przyczyną powstawania nowotworów. Według ekspertów lepiej postawić na zdrowy sposób odżywiania niż szukać środków zastępczych dla naturalnie pozyskiwanych witamin i mikroelementów. 

Według informacji zebranych przez Instytut Żywności i Żywienia pierwsze miejsca na liście najczęściej kupowanych preparatów zajmują środki zawierające magnez, wzmacniające kości, stawy i mięśnie, probiotyki jak również substancje wspomagające odchudzanie. Wśród kobiet cieszą się zaś popularnością substancje na poprawę wyglądu. 

Ekspert zaznacza, że stosujemy zbyt dużą ilość suplementów bez żadnej odpowiedzialności i kontroli. Po suplementy diety należy sięgać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mowa tu głównie o kobietach ciężarnych czy seniorach, którzy rzeczywiście cierpią na niedobór niektórych składników w organizmie. Suplementów diety nie należy też brać na własną rękę. Potrzebna jest kontrola lekarza. 

Osoby stosujące preparaty witaminowe samodzielnie i co najgorsza w nadmiarze, znajdują się w grupie ryzyka zawału. Wśród skutków niepożądanych może tez pojawić się udar a nawet choroba nowotworowa. Mogą też pojawić się zupełnie niespodziewane reakcje organizmu - przestrzega dyrektor Instytutu Żywienia.

Suplementy mają nam przede wszystkim pomagać a nie szkodzić. Nieodpowiedzialne stosowanie tego typu preparatów może doprowadzić do powstawania wielu groźnych chorób. Pamiętajmy, że zbyt niski poziom niektórych witamin i mikroelementów jest groźny dla organizmu. Jeszcze gorszy dla naszego zdrowia może okazać sie jednak nadmiar pierwiastków. 

Pomimo tych ostrzeżeń popularność suplementów wcale nie spada, wręcz przeciwnie. W 2011 roku wartość rynku suplementów diety szacowana była na około 3 mld złotych. W tym roku szacuje się zaś, że rynek ten ma zwiększyć się nawet o pół miliarda kolejnych złotych. Szacunkowo, w 2018 roku wartość rynku suplementów diety ma sięgać aż 5 mld złotych. 

Według ekspertów z Instytutu sytuację można poprawić wyłącznie poprzez edukację młodych ludzi w zakresie odpowiedniego sposobu żywienia. Edukacji, która zaczynałaby się od najmłodszych lat, która nauczy, że tylko zdrowa i pełnowartościowa dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.