Według danych zebranych przez Instytut Żywności i Żywienia Polacy zbyt często sięgają po suplementy diety. Dotyczy to przede wszystkim suplementów zawierających magnez oraz przyspieszających utratę kilogramów. Konsekwencje nadużywania suplementów diety mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nadmierne spożywanie preparatów odchudzających może przyczynić się do problemów z sercem. Co więcej, mogą być one przyczyną powstawania nowotworów. Według ekspertów lepiej postawić na zdrowy sposób odżywiania niż szukać środków zastępczych dla naturalnie pozyskiwanych witamin i mikroelementów.
Jakie suplementy diety wybierają Polacy?
Według informacji zebranych przez Instytut Żywności i Żywienia pierwsze miejsca na liście najczęściej kupowanych preparatów zajmują środki zawierające magnez, wzmacniające kości, stawy i mięśnie, probiotyki jak również substancje wspomagające odchudzanie. Wśród kobiet cieszą się zaś popularnością substancje na poprawę wyglądu.
Kiedy warto sięgać po suplementy diety?
Ekspert zaznacza, że stosujemy zbyt dużą ilość suplementów bez żadnej odpowiedzialności i kontroli. Po suplementy diety należy sięgać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mowa tu głównie o kobietach ciężarnych czy seniorach, którzy rzeczywiście cierpią na niedobór niektórych składników w organizmie. Suplementów diety nie należy też brać na własną rękę. Potrzebna jest kontrola lekarza.
Osoby stosujące preparaty witaminowe samodzielnie i co najgorsza w nadmiarze, znajdują się w grupie ryzyka zawału. Wśród skutków niepożądanych może też pojawić się udar, a nawet choroba nowotworowa. Mogą też pojawić się zupełnie niespodziewane reakcje organizmu – przestrzega dyrektor Instytutu Żywienia.
Jak nie stosować suplementów diety?
Suplementy diety mają nam przede wszystkim pomagać, a nie szkodzić. Nieodpowiedzialne stosowanie tego typu preparatów może doprowadzić do powstawania wielu groźnych chorób. Pamiętajmy, że zbyt niski poziom niektórych witamin i mikroelementów jest groźny dla organizmu. Jeszcze gorszy dla naszego zdrowia może okazać się jednak nadmiar pierwiastków.
Pomimo tych ostrzeżeń popularność suplementów wcale nie spada, wręcz przeciwnie. W 2011 roku wartość rynku suplementów diety szacowana była na około 3 mld złotych. W tym roku szacuje się zaś, że rynek ten ma zwiększyć się nawet o pół miliarda kolejnych złotych. Szacunkowo, w 2018 roku wartość rynku suplementów diety ma sięgać aż 5 mld złotych.
Według ekspertów z Instytutu sytuację można poprawić wyłącznie poprzez edukację młodych ludzi w zakresie odpowiedniego sposobu żywienia. Edukacji, która zaczynałaby się od najmłodszych lat, która nauczy, że tylko zdrowa i pełnowartościowa dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych.