Konsultacje online nie są wynalazkiem ostatnich miesięcy, jednak pod wpływem pandemii zdecydowanie zyskały one na popularności. Dlaczego mimo to niektórzy pacjenci wciąż patrzą na nie sceptycznie? Jakie możliwości mają lekarze udzielający porad medycznych online? Odpowiadamy na nurtujące pytania dotyczące telemedycyny.
Czym jest telemedycyna?
Słowo telemedycyna odnosi się do świadczenia usług medycznych na odległość. Istotą tego zjawiska jest udzielenie pacjentowi porady lekarskiej bez konieczności odbycia wizyty w gabinecie specjalisty. Dzieje się to w oparciu o wywiad zebrany przez telefon lub czat video. Pojęcie telemedycyny jest związane również z monitorowaniem stanu chorych dzięki podłączeniu ich do specjalnych aparatur, które przesyłają dane lekarzom na bieżąco. Najczęściej dotyczy to dziedziny, jaką jest kardiologia.
Konsultacje medyczna online to w Polsce cały czas nowość, do której sceptycznie podchodzą zarówno niektórzy pacjenci, jak i część lekarzy. Podczas gdy w kraju porady online zyskały na popularności dopiero w dobie pandemii koronawirusa, na Zachodzie ta forma kontaktu z lekarzem nikogo już nie dziwi, a liczba firm dostarczających tego typu rozwiązania jest naprawdę duża.
Zdalnych porad medycznych udzielają lekarze wielu specjalizacji, m.in. dermatolodzy, ortopedzi, endokrynolodzy, chirurdzy czy alergolodzy (pełna lista konsultacji medycznych online na Tourmedica.pl).
Nowe zjawisko, liczne wątpliwości
Dlaczego tak wielu pacjentów wciąż podchodzi do telemedycyny nieufnie? Przyzwyczajeni do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, często jesteśmy przekonani, że specjalista nie będzie nam w stanie pomóc na odległość, jeśli nie przeprowadzi żadnego badania fizykalnego. Tymczasem w przypadku wielu specjalizacji medycznych wstępna konsultacja przez telefon może być pierwszym, ważnym krokiem do wykonania dalszej diagnostyki, a co za tym idzie – rozpoczęcia leczenia. Jak podkreślają eksperci z portalu Tourmedica.pl, często sam opis objawów przekazany w trakcie rozmowy telefonicznej wystarczy, aby skierować pacjenta na odpowiednie badania, dlatego wizyta w gabinecie nie zawsze jest niezbędna.
Co sprawia, że również lekarze miewają wątpliwości związane z konsultacjami online? Lęk przed nową technologią, kwestia finansowania czy zbyt niski poziom informatyzacji placówki to największe bariery, z którymi zmagają się specjaliści.
Liczne zalety telemedycyny
Telemedycyna to forma kontaktu z lekarzem, do której warto się przekonać. Dlaczego? Zarówno dla lekarza, jak i pacjenta wiąże się to z oszczędnością czasu, możliwością szybszego postawienia diagnozy oraz zapewnienia opieki na nowoczesnym poziomie. Większy udział telemedycyny w służbie zdrowia to także skrócenie kolejek do specjalistów, obniżenie kosztów leczenia oraz zwiększenie liczby realizowanych świadczeń. Dzięki konsultacjom online, pacjenci, którzy planują zabiegi poza miejscem zamieszkania, mogą poznać lekarza jeszcze przed procedurą – bez konieczności dojazdu. W tym miejscu warto wspomnieć, że podczas wizyty online lekarz nie tylko udziela osobie chorej porad, ale może też wypisać e-receptę, zwolnienie oraz skierować pacjenta na dalsze badania.
Przyszłość telemedycyny w Polsce
W zależności od lekarza lub placówki istnieje kilka możliwości kontaktu ze specjalistą, przy czym do tych najbardziej popularnych zaliczamy zwykłą rozmowę przez telefon oraz czat video. Płatność z kolei najczęściej przyjmowana jest przelewem. Olbrzymia wygoda związana z telemedycyną sprawia, że osoby, które choć raz skorzystały z tej formy kontaktu z lekarzem, najprawdopodobniej w przyszłości zrobią to ponownie.
W czasach, w których przez internet można załatwić coraz więcej spraw, w końcu przyszedł czas także na ochronę zdrowia - e-recepty oraz zwolnienia lekarskie dostarczane do pracodawcy drogą elektroniczną zdecydowanie ułatwiły nam życie. Wizyty online to zatem kolejny krok do jeszcze większego usprawnienia rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, z którym prędzej czy później pewnie spotka się każdy z nas.
Opracowano przy współpracy z ekspertami Tourmedica.pl