Jak pozbyć się owsików? Praktyczne porady

Jak pozbyć się owsików? Praktyczne porady

Owsiki to pasożyty, którymi człowiek może się zarazić, nie stosując odpowiedniej higieny. Zwykle dostają się one do przewodu pokarmowego, a ich ofiarami najczęściej padają dzieci, które zapominają o regularnym myciu rąk i w ferworze zabawy wkładają je z różnymi bakteriami do jamy ustnej. Jak się pozbyć owsików i uchronić dziecko przed problemami? Podpowiadamy.

Zwalczanie owsików dietą i domowymi sposobami – od czego zacząć?

Zwalczanie owsików domowymi sposobami jest doskonałym działaniem profilaktycznym, ale nie wystarczy do tego, by na dobre pozbyć się problemu. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii.

W pierwszej kolejności warto jednak zadbać o prawidłową dietę – bogatą w błonnik. Wsparcia możemy szukać też w ziołach. Wspomagającą sprawdzą się herbatki ziołowe na bazie ziela tymianku, liścia orzecha włoskiego czy kłącza tataraku. Pamiętajmy jednak, że naturalne sposoby na owsiki nie zastąpią wizyty u lekarza i prawdziwych leków! Co jeszcze możemy zrobić, by wspierać organizm w walce z tymi pasożytami?

#1 Ograniczenie posiłków bogatych w cukry proste

W początkowej fazie choroby należy ograniczyć węglowodany proste, czyli kaloryczne posiłki, posiadające wysoką zawartość sodu czy rafinowanych cukrów (np. biały cukier lub syrop kukurydziany). W czasie farmakoterapii nie powinno się również spożywać alkoholów wysoko i niskoprocentowych, ponieważ skuteczność kuracji może być znacznie niższa.

#2 Dezynfekcja rąk odpowiednimi preparatami

Jaja owsików zostają zniszczone pod wpływem wysokiej temperatury. Osoba zarażona powinna więc bardzo często myć ręce w gorącej wodzie, prać odzież i pościel w wysokiej temperaturze, a dodatkowo utrzymywać odpowiednią higienę m.in. często obcinać paznokcie, a także zmieniać pościel (najlepiej codziennie, minimum 1-2 razy w tygodniu).

#3 Profilaktyka dla całej rodziny

Owsica bardzo łatwo przenosi się pomiędzy domownikami ze względu na korzystanie ze wspólnej toalety, wanny, a nawet łóżka. Aby uniknąć przykrych konsekwencji tej przypadłości, warto namówić pozostałych mieszkańców do częstszej dezynfekcji rąk, prania pościeli, zmieniania ręczników, a nawet zapobiegawczej farmakoterapii. Jeśli jeden z domowników jest zarażony owsikami, terapii powinna się poddać cała rodzina! Leki na bazie pyrantelu to najlepszy sposób na owsiki. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi diagnozę i podpowie odpowiednią metodę leczenia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.