Ile kosztuje noszenie maski antysmogowej?

Maseczka smog

Maseczki antysmogowe to jedyna skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego zakładaj maskę za każdym razem, kiedy wychodzisz na zewnątrz! Ich regularne stosowanie wcale nie oznacza dużych wydatków. Przeczytaj, ile kosztuje noszenie maski przeciwsmogowej.

Przebywanie na zewnątrz bez skutecznej ochrony przed smogiem może odbić się na Twoim zdrowiu. Jakość powietrza w Polsce sprawia, że maseczka antysmogowa staje się wręcz produktem pierwszej potrzeby, na którym nie warto oszczędzać.

Dlaczego należy używać masek antysmogowych?

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego często nasilają się problemy z oddychaniem. Winny jest smog. Wchodzące w jego skład pyły i związki chemiczne negatywnie wpływają na zdrowie: mogą potęgować objawy alergii oraz niewydolności oddechowej, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, przewlekłych chorób płuc oraz nowotworów. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest niemal tak samo groźne, co nałogowe palenie papierosów!

Niestety tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zostanie w domu przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę. Wychodzenia na zewnątrz wymagają od nas obowiązki, praca, szkoła, zakupy... Nie można zapominać również o aktywności fizycznej, kluczowej dla utrzymania zdrowia oraz równowagi psychicznej.

Dopóki problem nie zostanie rozwiązany na poziomie prawnym, pozostaje nam jedno. Mowa oczywiście o maskach przeciwsmogowych. Na uwagę zasługują przede wszystkim maski antysmogowe od DragonMask, których sprawdzone działanie potwierdzają liczne certyfikaty.

Czy maseczki antysmogowe są drogie?

Aby oszacować koszty, zrób dokładny research. W pierwszej kolejności wejdź na stronę producenta i wybierz maskę, która spełni Twoje potrzeby. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania maseczki antysmogowej? Przede wszystkim zdecyduj, czy potrzebujesz jej do noszenia na co dzień, w drodze do pracy, szkoły lub sklepu, czy szukasz czegoś do uprawiania sportu na zewnątrz? Pamiętaj przy tym, że maski przeciwsmogowe to produkt wielokrotnego użytku, łatwy w praniu.

Maska antysmogowa do codziennego użytku

Kluczowe jest tu zachowanie swobody ruchów. Maska powinna być wykonana z przyjemnego i miękkiego, a jednocześnie trwałego materiału. Wybierz model usztywniany, z ukrytym zaciskiem na nos, który dostosowuje się do kształtu twarzy, oraz dopasuj rozmiar (najczęściej do S do L). Na DragonMask maseczki antysmogowe w wersji causal, czyli do noszenia na co dzień, kosztują od ok. 139 do 159 zł.

Maska przeciwsmogowa dla osób aktywnych fizycznie

Jeśli planujesz biegać lub jeździć na rowerze, wybierz model o specjalnie wyprofilowanych krawędziach oraz szerszym zaczepie. Dzięki temu maska jeszcze lepiej dopasuje się do twarzy i nie zsunie się nawet podczas wykonywania gwałtownych ruchów. Maseczki antysmogowe od DragonMask dla osób aktywnych fizycznie zostały wyposażone w specjalny zestaw filtrów, które zwiększają przepustowość powietrza. Oprócz skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami pozwala to na zmniejszenie wilgotności. Koszt sportowego modelu to ok. 199 zł.

smog maseczka

Ile kosztuje filtr do maseczki antysmogowej?

Oczywiście, samo zasłonięcie nosa i ust nie daje pełnej ochrony przed smogiem. Sercem maski antysmogowej jest skuteczny filtr. Jeśli szukasz sprawdzonego rozwiązania o pewnym działaniu, postaw na filtr węglowy. Zatrzymuje on minimum 99,9 proc. pyłów o wielkości 0,1 mikrometra, chroni przed cząstkami zanieczyszczeń PM10 i PM2,5. Co więcej, stanowi świetne zabezpieczenie także przed wirusami i bakteriami. 

Koszt 1 filtra z węglem aktywnym wynosi 19,99 zł. Jeszcze korzystniej jest kupić pakiet, np. 5 filtrów (84,99 zł) – cena za jeden to wtedy 16,99 zł.

Należy pamiętać, że filtry mają konkretną żywotność. Nie można przekraczać podanego przez producenta czasu, inaczej w filtrze zaczną się namnażać drobnoustroje. W zależności od zanieczyszczenia powietrza 1 filtr starcza na 6-10 godzin użytkowania. Jest to np. 7 dni przy noszeniu maski po 1,5 godziny dziennie.

Dlaczego noszenie maseczki antysmogowej nie jest drogie?

Jeśli zimą sporadycznie przebywasz poza zamkniętymi pomieszczeniami i potrzebujesz maski tylko w drodze do szkoły czy pracy oraz na zakupy, koszt używania maski, czyli wymiany filtrów, to zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Weź pod uwagę wyliczenia producenta. Jeśli potrzebujesz maseczki antysmogowej DragonMask na 1,5 godziny dziennie, to przez tydzień zużyjesz 1 filtr. Na miesiąc potrzebujesz 4 filtrów, za które zapłacisz mniej niż 70 zł.

Oczywiście, im więcej czasu przebywasz poza domem, tym większe będą wydatki związane z ochroną przed smogiem. Jeżeli jednak Twoja praca nie wymaga od Ciebie spędzania na zewnątrz całego dnia, a maseczka na smog ma Ci służyć podczas dłuższych spacerów czy biegania, koszty będą stosunkowo nieduże. Noszenie maski do 3 godzin dziennie to maksymalnie 140 zł.

Do kosztów wymiany filtrów należy doliczyć także cenę maski (lub masek, jeśli potrzebujesz kilku egzemplarzy na zmianę.). To jednak jednorazowy wydatek. 

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą wdychanie smogu. Zostanie w domu to rozwiązanie, które na dłuższą metę nie zda egzaminu. Wychodź na zewnątrz, kiedy tego potrzebujesz, ale tylko w maseczce antysmogowej.

 

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.