Sprzęt rehabilitacyjny po udarze mózgu

rehabilitacja pacjenta

Udar mózgu jest chorobą, która potrafi zrobić olbrzymie spustoszenie w organizmie pacjenta. Szybka reakcja i przewiezienie pacjenta do szpitala, następnie opieka medyczna i rehabilitacja znacząco wpływają na stan pacjenta i jego możliwości powrotu do samodzielności.

Wczesna rehabilitacja po udarze mózgu

Im szybciej zostanie udzielona choremu pomoc, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Bardzo często to czas reakcji determinuje uszkodzenie mózgu. Wczesnej rehabilitacji po udarze dokonuje się już w szpitalu, gdy stan pacjenta jest stabilny. Ważne jest, aby pacjent trafił na oddział udarowy, gdzie wyspecjalizowana kadra najlepiej sprosta potrzebom pacjenta. W proces wczesnej fazy rehabilitacji zaangażowanych jest wielu specjalistów - lekarzy neurologów, fizjoterapeutów, pielęgniarek oraz terapeutów zajęciowych.

Wczesna rehabilitacja opiera się przede wszystkim na zapobieganiu odleżynom i polega na zmianie i biernym ruchu pacjenta z wykorzystaniem technik masażu tak, aby poruszyć mięśnie i stawy. Bardzo ważna jest także monitorowanie przełykania pokarmów i śliny, aby zapobiec zadławieniu i zakrztuszeniu. W przypadku, gdy występuje afazja, czyli zaburzenia mowy, warto włączyć logopedę do współpracy.

Na tym etapie warto też zastanowić się jakim sprzętem rehabilitacyjnym będziemy posługiwać się na dalszym etapie leczenia. W zależności od stopnia urazu będziemy szukać rozwiązań medycznych dostosowanych do pacjenta. Dobrej jakości sprzęt do rehabilitacji posiada firma Sportsart. Są to zarówno kompleksowe platformy rehabilitacyjne z możliwością wykorzystania wózka inwalidzkiego (Icare Madonna) jak i urządzenia prostsze: bieżnie czy rowery. Rower rehabilitacyjny może być stosowany przy lekkich uszkodzeniach, w przypadku cięższych przypadków będziemy prawdopodobnie rozważać platformy na których mogą również ćwiczyć osoby na wózkach.

Ćwiczenia czynne i oporowe po udarze

Kolejnym krokiem rehabilitacji jest kinezyterapia, która skupia się na aktywnym ćwiczeniu pacjenta oraz na wykorzystaniu ćwiczeń oporowych. Wiele ćwiczeń wykonuje się w pozycji siedzącej. Dzięki temu pacjent ćwiczy równowagę, mobilizację poszczególnych partii ciała oraz naukę siadania.

Kinezyterapia skupia się na wzmocnieniu pacjenta, zwiększenie zakresu ruchu i utrzymaniu prawidłowych nawyków ruchowych. Intensywność i tempo ćwiczeń jest zawsze dopasowana do poziomu pacjenta oraz dokonywana pod kontrolą specjalisty.

ćwiczenia rehabilitacyjne

Pionizacja pacjenta i reedukacja chodu po udarze

Nauka wstawania i chodzenia jest niezwykle ważna. Umożliwia pracę nad prawidłowym utrzymaniem postawy. Ten etap rehabilitacji poudarowej pobudza całe ciało do pracy - kończyny, tułów, plecy. W pracy z pacjentem wykorzystuje się różne akcesoria oraz profesjonalne urządzenia rehabilitacyjne. Jednym z innowacyjnych urządzeń, które wspierają reedukację chodu po udarze, jest Madonna iCare.

Sprzęt rehabilitacyjny

Profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny Madonna iCare

Urządzenie Madonna iCare jest świetnie przemyślanym sprzętem do reedukacji chodu. Zostało zaprojektowane tak, aby sprostać zarówno oczekiwaniom pacjenta, jak i fizjoterapeuty.

Z perspektywy pacjenta warto wspomnieć o wygodnej rampie dla wózków inwalidzkich, która pozwala podjechać pod samo siedzenie. Następnie pacjent może skorzystać z obracającego się w jego kierunku siedziska i wygodnie wsiąść na maszynę. Madonna iCare została także wyposażona w kilka różnych uchwytów, które pozwalają na wygodny i stabilny chwyt. Dodatkowo eliptyka dostosowuje się do tempa pracy pacjenta oraz do jego długości kroku.

Z perspektywy fizjoterapeuty dużym udogodnieniem jest możliwość zdalnego sterowania urządzeniem. Można je włączyć lub wyłączyć zdalnie, lub zmienić ustawienia pracy maszyny. Poza tym Madonna iCare posiada dedykowaną uprząż dla pacjenta, dzięki czemu fizjoterapeuta nie musi samodzielnie go asekurować przez cały trening. Uprząż nie tylko zabezpiecza pacjenta przed upadkiem, ale także pomaga mu się unieść na nogach. W ten sposób praca rehabilitanta nie jest aż tak wymagająca fizycznie i może się on skupić na rozmowie i obserwacji pacjenta.

Ile trwa rehabilitacja po udarze?

Czas powrotu do zdrowia zależy przede wszystkim od rodzaju udaru, jego zaawansowania, czasu reakcji i podjętych kroków. Trudno jednoznacznie oszacować ile może trwać rehabilitacja poudarowa. U jednych pacjentów można zakończyć rehabilitację po kilku tygodniach, natomiast u innych może ona trwać latami, a pacjent i tak nie wróci do pełnej sprawności.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.