Rozrywka i sport w jednym

Rozrywka i sport w jednym

Jedną z odmian gry polegającej na trafieniu lotką w tarczę jest dart, który największą popularność zyskał w Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dart został również dobrze przyjęty na naszym lokalnym rynku.

Historia

Twórca gry nie jest nam bliżej znany. Według historycznych zapisów pierwszymi tablicami do grania były koła wykonane ze spodów uszkodzonych beczek po winie. Inne źródła sugerują, że gra pochodzi od znudzonych żołnierzy, który umilali sobie czas rzucając nożami w drzewa. Bardzo prawdopodobne jest, że tak naprawdę jest kilka miejsc narodzin tej rozrywki, która następnie przechodziła metamorfozy i ulepszenia. Rzutki zdobyły popularność wśród społeczeństwa, co też automatycznie popchnęło jej rozwój- powstały nowe tablice, zasady, pola, lotki.

Tarcza

Dart jest grą polegająca na rzucaniu lotkami do tarczy. Współczesne tablice są wykonywane z tworzywa sztucznego. Taka tarcza składa się z dużej ilości małych dziurek, w którą wchodzą końcówki lotek (na głębokość około 6 milimetrów). Wyciąganie ich z tarczy nie jest trudne, wystarczy lotkę przekręcić i pociągnąć. Ten typ lotek jest nieco bezpieczniejszy od metalowych, ale grot często w nich kruszy się, łamie, wygina. W wielu modelach można grot wykręcić i wymienić na nowy, co jest bardzo ekonomiczne zwłaszcza dla pubów. Plastikowe modele mają duży plus, ponieważ umożliwiają automatyczne zliczanie punktów przez komputer po trafieniu w tarczę.

Lotki

Profesjonalne lotki składają się z:

  • grotu (może być metalowy lub plastikowy, w zależności od typu gry),

  • beczki (jest to ta część, którą trzyma się w palcach. Beczka również obciąża lotkę i z reguły jest wykonana z wolframu),

  • o-ringu (jest to gumowa obręcz, która jest montowana na gwint łączący shaft z beczką),

  • shaftu (ta część z kolei łączy piórko z beczką, stabilizuje lot, przeciwdziała samoistnemu rozkręcaniu się lotki),

  • nasadki (nasadka ściska końcówkę shaftu),

  • piórka (piórko działa na podobnej zasadzie, jak statecznik w samolotach. Przeciwdziała rotacji lotki w czasie lotu. Piórka mogą mieć różny kształt, nadruki wzory itp. Wygląd zależy już od indywidualnych upodobań gracza),

  • protektora (zabezpiecza piórka przed złożeniem w czasie lotu).

Zasady

Pojedyncza rozgrywka określana jest jako „leg”. Jest to pojedynek między zawodnikami, którzy naprzemiennie oddają po trzy rzuty. Pierwsze miejsce zdobywa ten zawodnik, który jako pierwszy zgromadzi wymaganą ilość punktów (zazwyczaj jest to 301, albo 501 punktów). Co ciekawe, liczbę punktów zlicza się od tyłu, czyli od 501 do zera. Istnieje kilka odmian darta, min. master-out, cricket, czy double-in, które mają swoje dodatkowe reguły, np. w double-in naliczanie punktów można zacząć dopiero po trafieniu w podwójne pole.

Artykuł został przygotowany przez
sklep bilardowy Bilard.pl zajmujący się sprzedażą sprzętu bilardowego, dart czy też piłkarzyków.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.